pilaantuuko väkevä viini ilman vaikutuksesta?

peteD21

ostin tänään alkosta Ofelia Mango last viinin til%.15%vol.Pilaantuuko se ilman vaikutuksesta avattuna huoneenlämmössä? en ole viiniasiantuntija.

1

892

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minäkään

      http://www.alko.fi/www/wwwBachus.nsf/viewAll/374437?opendocument
      on miedon ja väkevän viinin rajamailla kummitteleva tuote, joskin väkeviin viineihin luokiteltu. Vahvimmissa miedoissa viineissä on alkoholia 14-15% eli likimain yhtä paljon.

      Mietojen viinien nautittavuus kärsii avattuna huoneenlämmössä jo parissa päivässä. Väkevien viinien sanotaan kestävän avattuna pari viikkoa, ehkäpä vähän kauemminkin. Aivan juomakelvottomaksi viini ei "pilaantuessakaan" heti mene eikä pilaantuminen ole yhtäkkinen vaan makuvirhe pahenee pikku hiljaa. Viinistä tulee hapettuessaan viinietikkaa. Oma maku kertoo, tekeekö viiniä mieli juoda vai olisiko parempi kaataa se viemäriin.

      Alkoholi ja sokeri toimivat molemmat "säilöntäaineina". Mitä väkevämpää ja makeampaa viini on, sitä paremmin se säilyy.

      Ofelia Last Mangoa en ole maistanut enkä ihan vähällä maistakaan. Luulen, että siinä on tuota makuvirhettä ihan tarpeeksi jo tuoreeltaankin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      56
      2215
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      201
      2051
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1392
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      58
      887
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      855
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe