Onko väliä pistänkö Finnfoamia tai Vintti-iitaa ullakon eristykseen?
Minkä hintaisia ovat?
Finnfoam vs. Vintti-iita
10
28057
Vastaukset
- sama
kumpaa laitat, hinnat saat kaupasta.
- Charles
Sehän riippuu siitä, miksi levyjä seiniin pistät. Jos laitat niitä koristeiksi, on aivan sama, koska levyt ovat molemmat keltaisia - paitsi vintti-iita, jossa on ruskea paperi päällä. Jos taas haluat eristää talosi, niin vintti-iita tekee sen paremmin. Se on tosin kalliimpaa.
Jos sinulla on tilaa, käytä Finnfoamia. Tosin villalla pääset halvemmalla. Jos tilasta on pulaa, kuten vinokatossa voi joskus olla, käytä vintti-iitaa, koska sillä pääset ohuimpaan rakenteeseen.- minkäverran muita?
Jos laittaa 30 senttiä villaa, niin minkäverran pitäisi laittaa saman lopputuloksen saamiseksi
-finfoamia
-vintti-iitaa
kiitos - on tässä
minkäverran muita? kirjoitti:
Jos laittaa 30 senttiä villaa, niin minkäverran pitäisi laittaa saman lopputuloksen saamiseksi
-finfoamia
-vintti-iitaa
kiitos30 senttiä villaa on sama kuin
- 30cm finnfoamia
- hitusen yli 20cm uretaania eli vintti-iitaa - mtt
on tässä kirjoitti:
30 senttiä villaa on sama kuin
- 30cm finnfoamia
- hitusen yli 20cm uretaania eli vintti-iitaaMulle kun tuota markkinoitiin n. puolta parempana kuin villaa. En viitsinyt enää mistään tarkistaa...
- poimittuna
mtt kirjoitti:
Mulle kun tuota markkinoitiin n. puolta parempana kuin villaa. En viitsinyt enää mistään tarkistaa...
suoraan valmistajien sivuilta. Noin maalaisjärjellä tutkailtuna villaa ja Finnfoamia tarvitaan sama paksuus ja uretaania edellisiin verrattuna noin neljännes vähemmän. Rakennetta funtsittaessa on hyvä ottaa huomioon, että Finnfoam ja SPU eivät tarvitse erillistä tuulensuojaa ja höyrysulkua. Pitäisi siis olla nopeampi ja helpompi rakentaa.
Villa: Isover Ultra 0,033 W/mK
Finnfoam: Nimellispaksuus >60 mm Lambda10 0,032...0,035 W/mK, Lambda declared 0,037 W/mK
Uretaani: SPU yleensä 0,024...0,027 W/mK - vaikutusta
poimittuna kirjoitti:
suoraan valmistajien sivuilta. Noin maalaisjärjellä tutkailtuna villaa ja Finnfoamia tarvitaan sama paksuus ja uretaania edellisiin verrattuna noin neljännes vähemmän. Rakennetta funtsittaessa on hyvä ottaa huomioon, että Finnfoam ja SPU eivät tarvitse erillistä tuulensuojaa ja höyrysulkua. Pitäisi siis olla nopeampi ja helpompi rakentaa.
Villa: Isover Ultra 0,033 W/mK
Finnfoam: Nimellispaksuus >60 mm Lambda10 0,032...0,035 W/mK, Lambda declared 0,037 W/mK
Uretaani: SPU yleensä 0,024...0,027 W/mKtuolla "Ilmatiiveydellä" esim finfoamissa? Eli ei ilma kiertele sisällä tai ei vaadi sitä höyrysulkua? Iha akateemista pohdiskelua kun on jo villat seinässä :)
- Aiempi kirjoittaja
vaikutusta kirjoitti:
tuolla "Ilmatiiveydellä" esim finfoamissa? Eli ei ilma kiertele sisällä tai ei vaadi sitä höyrysulkua? Iha akateemista pohdiskelua kun on jo villat seinässä :)
ymmärrä kysymystäsi. Joka tapauksessa Finnfoam ja SPU ovat umpisoluisia, ilmaa ja vesihöyryä läpäisemättömiä materiaaleja. Eristelevy toimii sellaisenaan tuulensuojana, eristeenä sekä höyrysulkuna. Pitkäaikaisia (>30 v.) kokemuksia materiaalien käytöstä esim. puurunkoisessa ulkoseinärakenteessa ei käsittääkseni ole. Mikään ei kuitenkaan estä korvaamasta höyrysulkumuovia vaikkapa 30 mm:llä SPUlla. Joku viisas alkanee tässä vaiheessa kommentoimaan mahdollisesta kastepisteestä rakenteen sisällä. En ota kantaa, koska en ole laskelmin asiaa tutkinut.
- tosi
finfoumii 50mm vastaa 100mm villaa, kyllä jämpti on niin , villa on pumpulii huokosta höttelöö. kieltäät kohta sen käytön
- oliAikaVäsynyt
Provo 12 vuotta vanhaan kirjoitukseen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6517053Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?414794HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa3002718- 1442006
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1321597Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3971530- 171497
Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki221306Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101303mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k111203