Tuolla keskenmeno puolella ei vastausta saa vaikka sinnehän tämä oikeastaan kuuluisikin. Sain toisen peräkkäisen keskenmenon jo viikko sitten, mutta oireet senkun jatkuu ja melkeinpä pahempanakin...Kuinka kauan nämä oireet voi jatkua keskenmenon jälkeen??...Ja kuinka kauan voi raskaus vielä näkyä kotitesteissä??Mahdollinen raskauden jatkuminenkaan ei runsaasta vuodosta huolimatta ole pois suljettu,mutta en silti jaksa uskoa siihen!!!Kokemuksia...???kiitos!!!
Keskenmenon jälkeiset raskausoireet ja raskaustesti...
6
8323
Vastaukset
- siis mulla...
...loppu parin päivän päästä kun kaavinta oli tehty. Sulla on kuitenkin eri tilanne joten tämä ei varmaan auta mitään. Jos kohdussa on siis vielä jotain tavaraa niin kai ne oireet voi jatkuu..?!Mulla oireet hiipu pikkuhiljaa enne ku sain sit vahvistuksen keskenmenolleni..Varmaan aika yksilöllistä.
- Bumble-B
Oletko ollut ultrassa? Millä viikoilla olet nyt tai olit kun epäilit keskenmenon tapahtuneen? Onko vuotoa ollut paljon?
Itsellä vaan oli alkuraskaudesta tosi rajuja vuotoja ja olin keskenmenosta varma ja viikonloppuna soitin synnärille päivystykseen ja sieltäkin sanottiin vain että selkeästi on nyt keskenmeno jne, ja vuosin monta päivää kuin seula, ihan kaatamalla tuli verta, ja nyt olen kuitenkin rv17 menossa ja vauvalla kaikki hyvin. Ja sairaalan henkilökunta heräsi tutkimaan mua nimenomaan, kun soitin ja sanoin että raskausoireet jatkuu vaan vaikka verta on tullut jo yli viikon, että eikö nyt voisi jotain tutkimusta tehdä kuitenkin? Ja verikoe osoitti että raskaushormonia oli veressä aina vaan reilusti ja sit pääsin ultraan jossa todettiin kaiken olevan sikiöllä hyvin.
Mutta toisaalta olen kuullut myös että raskausoireiden häviäminen voi kestää muutaman viikon keskenmenon jälkeen ja synnäriltä mulle neuvottiin odottamaan 3 viikkoa ja sitten tekemään kotitestin jonka olisi jo pitänyt näyttää että onko raskaus keskeytynyt vai ei. Mutta mun oireet jatkui niin vahvoina ja voimistuivat vaan vuodosta huolimatta niin siitä lääkäritkin sit heräs ihmettelemään että mistä on kyse.
Jos et ole vielä käynyt tutkimuksissa niin mene ihmeessä mahdollisimman pian niin saat varmuuden! Kyse voi olla ihan hyvin jostain muusta kuin keskenmenosta.- Möksö
Kävin viikko sitten ultrassa, jossa näkyi pieni "kumpare"...Olin kuitenkin niin alussa, että mitään selvää ei näkynyt...jotain rv4 tai 5 oli viikko sitten. Vuoto alkoi ti aamuna tiputtelulla ja ke tuli runsaasti hyytymien kanssa. Vuoto jatkui kuukautisvuodon tapaisena ja loppui kokonaan maanantaina.
Tämä oli siis toinen perättäinen keskenmeno...edellinen meni rv 8 kesken...(nämä raskaudet olivat siis ihan peräkkäisinä kiertoina). Minulla sillon ekassa km:ssä tai siis sen jälkeen ollut jälkeenpäin näin voimakkaita oireita vaikka se raskaus oli vielä pidemmälläkin.
Menen huomenna verikokeisiin niin siitähän se selviää!Jos on hormoniarvot laskussa, niin toivoa ei enää ole...
Sinun tapauksesi kyllä sitä toivoa vähän antaa... : ) - Bumble-B
Möksö kirjoitti:
Kävin viikko sitten ultrassa, jossa näkyi pieni "kumpare"...Olin kuitenkin niin alussa, että mitään selvää ei näkynyt...jotain rv4 tai 5 oli viikko sitten. Vuoto alkoi ti aamuna tiputtelulla ja ke tuli runsaasti hyytymien kanssa. Vuoto jatkui kuukautisvuodon tapaisena ja loppui kokonaan maanantaina.
Tämä oli siis toinen perättäinen keskenmeno...edellinen meni rv 8 kesken...(nämä raskaudet olivat siis ihan peräkkäisinä kiertoina). Minulla sillon ekassa km:ssä tai siis sen jälkeen ollut jälkeenpäin näin voimakkaita oireita vaikka se raskaus oli vielä pidemmälläkin.
Menen huomenna verikokeisiin niin siitähän se selviää!Jos on hormoniarvot laskussa, niin toivoa ei enää ole...
Sinun tapauksesi kyllä sitä toivoa vähän antaa... : )Jos saan vielä udella että millasia raskausoireita sulla on? Ja jos raskaus tosiaan oli noin alussa kun oletettu km tapahtui niin tuntuu tosi omituiselta et oireet olisi kuitenkin niin vahvat mitä sanot niiden olevan. Yleensähän varhainen keskenmeno jää naiselta huomaamatta jos ei epäile olevansa raskaana koska vuoto muistuttaa kuukautisia eikä raskausoireita sen jälkeen ole.. Joten siinä mielessä vaikuttaa ainakin tutkimisen arvoiselta asialta! Toivottavasti kaikki on hyvin! :)
- Möksö
Bumble-B kirjoitti:
Jos saan vielä udella että millasia raskausoireita sulla on? Ja jos raskaus tosiaan oli noin alussa kun oletettu km tapahtui niin tuntuu tosi omituiselta et oireet olisi kuitenkin niin vahvat mitä sanot niiden olevan. Yleensähän varhainen keskenmeno jää naiselta huomaamatta jos ei epäile olevansa raskaana koska vuoto muistuttaa kuukautisia eikä raskausoireita sen jälkeen ole.. Joten siinä mielessä vaikuttaa ainakin tutkimisen arvoiselta asialta! Toivottavasti kaikki on hyvin! :)
Oireina on väsymys,huimaus, veren maku suussa, hiusten lähtö, päänsärky, ajoittainen huono olo/närästys ja tärkeimpinä tuo paineen tuntu tuolla alhaalla..ja rintojen kasvu/ajottainen nipistely..luulisi noiden kahden viimesen nyt hellittävän aika nopeasti keskenmenon jälkeen, mutta ei!..(jos joitain keskenmenoa myötäileviä merkkejä on, niin se, että finnit on lähtenyt naamasta)..Toisaalta eihän sitä tiedä kuinka nopeasti hormonit häviää elimistöstä, kun kuitenkin on ollut nyt kaksi peräkkäistä raskautta!!
Täytyy sanoa, että olishan varsinainen yllätys, jos siellä joku sitkeä sissi oliskin matkassa mukana pysynyt...!Suuresti epäilen vain sitä mahdollisuutta!Parempi, kun asennoituu siihen keskenmenoon,niin ei tarvitse kolmatta pettymystä kokea!Se on h¤*%on rankkaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa216535Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi5552261- 1471847
- 821224
HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa971022- 72970
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.78907Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E10833- 31827
Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon146751