Itselläni on nyt 2 vuotias ja reilun kuukauden vanhat pojat ja kun kolmannen jo haluaisin. Te joilla on kokemusta useammista lapsista niin mitä tekisitte minun asemassa, kun järki sanoo että töihin pitäis mennä ja sydän sanoo että kolmas heti perään?
Elämäni on kuitenkin kaikin puolin mallillaan kun vakkari duuni, asunto ja autot hankittu eli taustat kuitenkin on kunnossa.
Ihanat ihmiset kertokaa mielipiteitänne ja kokemuksianne.
Elämäni on kuitenkin kaikin puolin mallillaan kun vakkari duuni, asunto ja autot hankittu eli taustat kuitenkin on kunnossa.
Ihanat ihmiset kertokaa mielipiteitänne ja kokemuksianne.
Vastaukset 10
Vanhimmat
tehdä,jos kerta asiat on noin kivasti niin miksikäs ei?Eikun vaan:)
Harvalla asiat noin hyvin ovat:)
Odottaisin siihen asti että nuorimmainen on vuoden, ennen seuraavan yritystä. Koska nuorimman lähdettyä liikkeelle on kädet täynnä töitä ja se että nuorin on jo melkein 2v helpottaa kodin arjen sujumista.
Esim. n. 2v. lapsella on jo "hajua" mihin pottaa käytetään. Muuten on todella raskasta aikaa. Pahimmillaan voi olla 3 vaippaikäistä ja se vaippa rumba vie aikaa paljon. Ja noin 4 vuotias haluaa olla iso -> pukee itse ja tekee isojen hommia.
ihan teidän perheestä, miten haluatte lapsia. Olisimme halunneet heti toisen perään, mutta imetys piti menkat poissa ja kesti ennen kuin kroppa lähti taas käyntiin ja nyt lapsille tulossa ikäeroa 2 v, vähän vajaa. Yhden laajan tutkimuksen mukaan nykyinen suositus on vähintään kaksi ja enintään kuusi vuotta synnytysten välille. Siinä välissä on parasta aikaa fyysisesti sekä äidin hyvinvoinnin että uuden vauvan kannalta.
Olen itse huomannut että jos olisin tullut raskaaksi esim puoli vuotta aikaisemmin, elämämme olisi ollut ihan mahdotonta, mulla kun vaikea raskaus. Mutta ei ole tavatonta, että lapsilla ihan pieni ikäero ja usein vanhemmat kehuvat sitä toimivaksi. Se vaatii rohkeutta :)
Minä odottaisin vielä. Itselläni vanhimmalla ja keskimmäisellä on ikäeroa 1 v 3 kk. Näin pieni ikäero on todella raskasta ja lapsista ei kerkeä nauttimaan. Itse en niiden vauva-ajasta juurikaan mitään muista. Nyt kylläkin on kiva kun pojat on 7 ja 8 vuotiaat niin on toisistaan seuraa paremmin. Siltikään en uudestaan siihen kahden pienen lapsen tuomaan rumpaan lähtisi:/ Kolmas poikani on nyt 4 vuotias ja neljäs syntyy 4/07.
ei pahalla, mutta jos muiden mielipidettä, kuin miehen pitää kysellä, niin ei minusta kannata kolmatta tehdä, vaan odottaa siihen, ettei muiden mielipiteillä ole merkitystä :)))
Minua ei vois vähempää kiinostaa toisten mielipide vaan muiden äitien kokemus pienten lasten pienestä ikäerosta normaalissa arjessa. Eiköhän kuule se lopullinen päätös tehdä lastenhankinnasta meidän perheen aikusten kesken.
ensimmäisen ja toisen lapseni välissä ikäeroa 1.v &9kk toisen ja kolmannen välissä 2v.&3kk kolmannen ja tämän neljännen ikäero huomattavasti enempi.
Eikä ole mitään vaikeuksia ollut, eikä raskasta ja hyvin pääsin, myös yksinäni liikkumaan kaikkien kolmen kanssa, myös julkisilla.
Ainut huono:kaikki olleet eriaikaan ja vielä vuoroperään sairaanaa, eipä siinä itse yksinään voinut pelkästään sairaslomalle töistä jäädä.
Tuosta syntyykin mielipiteeni: ei todellakaan lisää lapsia, jos tarvitsee muidenkin mielipidettä kysellä :))
jos jollakin arjen sirkus pyörinyt hyvin, ei se tarkoita, että toisella pyörii kanssa...
tai
jos jollakin arjen sirkus pyörinyt raskaasti, ei se tarkoita, että toisella pyörii kanssa...
Jos tuntuu siltä, että tahtoo luojaa kokeilla, suopiko luoja lisää lapsia, niin kyselemättä näin toimii sydämestään :)))
Mulla lapset syntyny 4/96, 8/97, 1/00 ja 10/01. Välillä oli tosiaan 3 vaippaikäistä, mutta enpä päivääkään vaihtaisi pois. Univelkaa ym. oli, mutta mulle noi muksut on ollu kyllä elämän suola. Ei mua häirinny pyykinpesut ja kokkaamiset ym. Töitä oli paljon ja on toki edelleen, mutta kuten sanoin: päivääkään en... jne. Ihminen kyllä keksii ne selviytymiskeinot, jos haluaa. Ja kaikki työt oppii kyllä organisoimaan siten, että homma toimii. Usko pois.
Eli anna palaa vaan, jos siltä tuntuu. Työt kyllä odottaa.
Itsellä on nyt pitkän tauon jälkeen iltatähden (tai tähtien...) paikka ja tän kuvotuksen keskellä olen usein muistellut noita vuosia vanhempien lasten kanssa.
moi itse tein lapset perä perää eli vl.91,92,93,95 ja 00 nyt odotan kuudetta07.kun lapset oli pieniä niin nyt ajatellen oli ihan helppoa vaikka oli kolme vaipoissa samaan aikaan.olivat ihan kilttejä ja helppoja vesseleitä....mutta nyt 15.v.,14.v.,13.v.,11.v.6.v. nämä murkut ovat kyllä kaikkea muuta kuin helpot.eli ajattele ennen ku teet.tsemppiä.