Loppujen lopuksi

uskovaisia aika vähän. Ehkä muutama sata meikäläistä. Suurin osa on uskottomia, eriseuraisia tai tavallisia epäuskoisia. Aktiivisia palstan lukijoita on ehkä n. 2500-3000. Tämä on siis ihan oma arvio.
6437
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

on aika vähän. Siis sellaisia Totuuden Hengen tosi seuraajia. Ehkä on niin, että monessa eri uskonnollisessa ryhmässä ja uskossa on yksittäisiä tai jotkut eivät erityisemmin kuulu mihinkään uskoon, ja kuitenkin he ovat hengessä yhtä. Vaikka ulkonaisesti ja muodollisesti he poikkeavat paljonkin toisistaan. Olenko Raamatun vastainen?

Äänestä
  • "Totuuden Hengen tosi seuraajat" ovat hengessä yhtä(yksimielisiä), koska totuus on yksi. Kyllähän Jeeususkin viittasi siihen, että Hänen lampaitaan löytyy muualtakin, eikä vain yhdestä laumasta.

    Äänestä

  • on se käsittämätöntä miksi pitää kiistellä uskosta. jos toinen uskoo että parjaamisella pääsee taivaaseen on se hänen uskonsa ja .
    ja jos toinen uskoo syntinsä anteeksi toisen uskovaisen saarnasta se on hänen uskonsa. ei siihen tarvitse toisten ottaa kantaa jos ei sulle käy tai et usko pidä omana tietona
    minä en usko että nuo jotka parjaavat vl-iä
    ei ainakaan ole taivaskelpoisia tämä on minun näkökulma en tarvitse vastauksia kukin itse miettikööt tykönänsä

    Äänestä

  • eriseuraisia kirjoitti:

    on se käsittämätöntä miksi pitää kiistellä uskosta. jos toinen uskoo että parjaamisella pääsee taivaaseen on se hänen uskonsa ja .
    ja jos toinen uskoo syntinsä anteeksi toisen uskovaisen saarnasta se on hänen uskonsa. ei siihen tarvitse toisten ottaa kantaa jos ei sulle käy tai et usko pidä omana tietona
    minä en usko että nuo jotka parjaavat vl-iä
    ei ainakaan ole taivaskelpoisia tämä on minun näkökulma en tarvitse vastauksia kukin itse miettikööt tykönänsä

    ..ikuinen elämä sen sijaan. Ikuisuus on yhtä kuin ajattomuus. Raamatun mukaan kunkin taivaskelpoisuuden ratkaisee sitten aikanaan Jumala, eli tuomitsee. Usko vain omaan näkökulmaasi.

    Äänestä

Huhhuh, aikamoista nimitysten sekamelskaa! Keitä mahtavat tarkalleen sanottuna olla:
- meikäläiset
- uskovaiset
- uskottomat
- epäuskoiset
- eriseuraiset?

Onko niin että jos kuuluu SRK:n piiriin on "uskovainen", mikä on synonyymi "meikäläiselle"? Mutta miten esim. tavallinen ev.lut. uskova? Onko hän uskovainen vai epäuskoinen? Vai pelkästään eriseurainen? Entä kuka on uskoton? Mikä on uskottoman ja epäuskoisen ero? Onko epäuskoisiakin vielä montaa sorttia, eli tavallisia ja epätavallisia? Onko kenties SRK:n ihmisiin ja oppeihin uskominen tässä jaottelussa tärkeämpää kuin varsinainen Kristukseen uskominen?

Äänestä

Eikös palsta olekaan tarkoitettu kaikille, vl-uskoisille, vl-uskosta kiinnostuneille, niille, jotka haluavat saada tietoa siitä. Itse olen käsittänyt, että palstan aihepiiri on vl-usko, ei siis nimenomaan tarkoitettu uskossa oleville.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


täällä käy kirjoitti:

uskovaisia aika vähän. Ehkä muutama sata meikäläistä. Suurin osa on uskottomia, eriseuraisia tai tavallisia epäuskoisia. Aktiivisia palstan lukijoita on ehkä n. 2500-3000. Tämä on siis ihan oma arvio.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu