Kissanvessakakku on hyvää ja vastenmielisen näköistä, muistuttaa aivan kissan kakkalaatikkoa jätöksineen.
Ohjetta en nyt löytäny, mutta yhden kerran sitä tehneenä muistelen sen menneen jotenkin näin:
1)Valitse astiaksi vaikka leveä ja matala uunivuoka, sellainen mikä muodoltaan muistuttaakin hiekkalaatikkoa.
2) Muserra pohjalle paksu kerros keksinmuruja. Saa olla halpiskeksejä, esim niitä halpoja missä on vaikka sitä vaniljaa välissä. keksinmurut saa olla erikokosia, ei kokonaan ihan sohjoks, saa olla joukossa sormenpäänkin kokosia paloja.
3) Sekoita vihreää karamelliväriä pieneen määrään vettä tai vaikka spriteä ja kaada keksinmurujen päälle. Ei liikaa ettei mene mössöks, mutta niin etttä muruista tulee mukavasti vihertäviä.
4)Kaada viherrettyjen keksinmurujen päälle jotain juoksevaa suklaavanukasta, ei siis lohkeavaa vaan esim fanny-vanukas muistaakseni on juoksevassa muodossa. Kaada vanukastakin sopivasti ei niin että on epämääräinen mössökasa, vaan tarkoitus kuvata siis kissan ripulia ja sen mukaan kaada sitä. Lisää vastenmielisyyttä saat roiskimalla vanukasta vuoan reunoille myös..
5) Lopuksi kaiken kruunaa pätkikset, joita sulatat hiukan mikrossa, siis vain hiukan, ja tökkäät koko komeuden sekaan aivan oman taiteellisen silmäsi mukaan. Muistuttavat erehdyttävästi pökäleitä.. Niitäkin voi laittaa myös nojaamaan vuoan reunaa vasten ja tirkistelemään keksimurujen seasta.
Ja kakku onkin valmis :-) Oma kokemukseni oli, että kakku herätti inhoa, mutta maistui hyvältä. Ja on helppo tehdä.
Kissanvessakakku
4
1525
Vastaukset 4
- edellisiä
viestejä niin sieltä löytyy.. muistaakseni piiroon blogista eli www.piiroo.vuodatus.net... ja kaikkea muuta ällötystä eli siis vaan selailee..
- Anittax
Joo. olihan ohje siellä kun tarpeeks kauan etsin ja olin jopa ihan oikein muistanu paitsi että keksimurujen kanssa piti vielä kakkupohjaakin laittaa. Mutta ajattelinpa tässä ohjetta tarjota otsikon kera, että helposti löytyy. Piste.
- piiroo
Anittax kirjoitti:
Joo. olihan ohje siellä kun tarpeeks kauan etsin ja olin jopa ihan oikein muistanu paitsi että keksimurujen kanssa piti vielä kakkupohjaakin laittaa. Mutta ajattelinpa tässä ohjetta tarjota otsikon kera, että helposti löytyy. Piste.
Hei!
Itsekin olen tätä tarjonnut kerran ja saavutti todella suuren suosion!
Kakun tekeminen saattaa kuulostaa hankalalta, mutta sitä se ei ole!
Itse värjäsin vain pienen osan keksimuruista ja laitoin näitä värjättyjä muruja pintaan sinne tänne, tiedätte kyllä mitä esittämään...
t. PiiRoo
ps. Mielestäni näille hyville resepteille voi aivan hyvin laittaa oman ketjun!
- miryyy
joo..on kyllä kokemusta tuostakin!.. luulin jo hetken että tarjoaako ystäväni minulle kissan kakkaa..mutta näin ystäväni maistavan sitä,niin rohkesin maistaa myös...sepäs oli hyvää.. mutta noloa ku kaikki nauroivat minulle kun olin viimeinen kuka maistoi kakkua mutta hyvää se silti oli : ) nam nam.. kannattaa muuten kokeilla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2481060Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49880Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "223822- 98821
- 69706
- 56648
- 91581
- 64566
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2528Rekkawelinehkä
Vitunvelin ehkä...miten rekka auto voi jatkaa pysähtymättä vaikka tappaa mopoilijan,tänään tapahtunut pmäelle vievällä 237509