"Talvi"rajoitukset

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200610255287652_uu.shtml
Kummaa toimintaa vaikka kellot pidetään kesäajassa niin sitten muuten kiusataan ihmisiä tällä tavalla... ;)
4440
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Enpäs taida noudattaa...
Mieluummin otan sakot silloin tällöin kun nysvään.

Äänestä
  • Kyllhän siitä rikesakolla selviää, eli ihan hyvin voi ajella maanteillä sen 100km/h vielä jonkin aikaa. Mutta talvella ei sitten tarvitse minun eteeni sivuluisussa tulla, se vasta nysväämistä onkin. Ja nysvääminen kuvaa myös hyvin sitä, että suorilla otetaan kaikki irti ja mutkassa sitten jarrutellaan, luulisi tuollaisen "nykivän" nopeuden olevan aika rasittavaa pitemmän päälle.

    Äänestä

Talvisinkin moottoritie on pääosin kuivaa asvalttia, kyllä tyhmempikin tajuaa että lumupyryssä pitää pudottaa nopeuksia. Kelin mukaan vaihtuvat liikennemerkit olisi hyvä, jotka ottaa huomioon tienpinnan kunnon. Mikä on siinä että taitavia kuljettajia kyykytetään liian alhaisilla nopeusrajoituksilla. Taidampa jättää piruuttaan noudattamatta.

Äänestä
  • Jos kaikki tajuaisivat, että huonolla kelillä pitää pudottaa nopeutta, talvirajoituksia ei koskaan olisi otettu käyttöön. Katselepa vaikka uutisia toissa maaliskuulta...

    Kelin mukaan muuttuvia rajoituksia on. Niistä vain ei ole mitään hyötyä kun ne eivät koske näitä tavallista parempia kuskeja, jotka tänne kirjoittelevat. Ainakin minua pelottaa niin pirusti kun muuttuva rajoitus näyttää kuuttakymppiä ja autossakin tuntee liukkauden ja porukka vaan painaa turboillaan ohi. Mulla ei vaan jarrutusmatka tahdo riittää kun ne sitten tulevat vastaan kasassa keskellä tietä ajonvakaajan petettyä kesken kestotestin.

    Jätä vain noudattamatta jos siltä tuntuu. Se on oma valintasi. Tee se kuitenkin jossain missä on vähän liikennettä. Äläkä sielläkään aja kenenkään ilman autoa liikkuvan yli. Äläkä odota että minä tai kukaan muukaan ajaisi ylinopeutta vain siksi että sinun pitää päästä lujempaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pave. kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200610255287652_uu.shtml
Kummaa toimintaa vaikka kellot pidetään kesäajassa niin sitten muuten kiusataan ihmisiä tällä tavalla... ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu