moro. Vituttaako muitakin bravan tankkaaminen kun liipasinta voi painaa korkeintaan puoleen väliin tai muuten se naksahtaa tai sitten loiskauttaa syliin? täyttöputki ilmeisesti halkaisijaltaan niin pieni. aiempaan autoon kyllä sai huoletta losottaa täydestä tuutista bensaa.
Onko tähän olemassa jokin ratkaisu?
Auton vaihtoa EI tarvitse sitten ehdottaa, sillä muuten niin hyvä auto että oksat pois.
Onko tähän olemassa jokin ratkaisu?
Auton vaihtoa EI tarvitse sitten ehdottaa, sillä muuten niin hyvä auto että oksat pois.
Vastaukset 10
Vanhimmat
laitat sen letkun oikeassa asennossa sinne
mihis asentoon se sinne pitäisi vääntää? kuusysiinkö?
sellaiseen asentoon että ei räi vai onko se ylivoimainen tehtävä???? ,)
se ei mene kuin yhteen asentoon sinne :O ainakaan niin syvälle. eli ihan normaalissa asennossa menee sinne.
EN TIIÄ
Bravan tankkaus tosiaan saattaa vaatia tankkauspistoolin kääntämistä eri asentoon kuin normaalisti. Jos normaalisti tankkaat pistoolin ollessa "kello kuudessa" niin kokeilepas kääntää se asentoon klo "viisi" tai "seitsämän". Ei sen tarvitse mennäkään aivan pohjaan.
Brava ei muuten ole tylsä auto, sen ulkonäkö muuttuu jatkuvasti! Kts. linkki alla:
http://koti.mbnet.fi/~patrick/aikajana/
-kerran takaluukkuun peruutti lakaisinkone, toisella kerralla Opel Corsa ajoi kolmion takaa eteen ja kolmannella kerralla täti vaihtoi kaistaa Fiatin kylkeen. Katossa on vielä alkuperäinen maalipinta :-)
Bravossa toimii ainakin kello seitsemässä hyvin.
Kiitoksia neuvoista, tosiaan kun kello seitsemän kohdalle kääntää niin ihan hyvin onnistuu, ei tarvihe enää kiroilla :D kun ei tupakkaakaan viitsi sytyttää tankatessa
Oletko kokeillut eri huoltamoilla? Minulla kävi Punton kanssa kerran semmoinen juttu, että tankkaus ei onnistunut ST1:llä millään mainitsemastasi ongelmasta johtuen. En ole muuten sen jälkeen tankannut ST1:llä, vaikka menopeli on vaihtunut Stiloon.
juurikin st1:stä ja sitten ysi5:sta. Molemmissa sama juttu, ketuttaa kun kahdellakympillä tankkaaminen kestää yhtä kauan kuin aiemman auton neljälläkympillä tankkaaminen. Mutta tuo 1,6 16v on kyllä paljon pienempiruokaisempikin kuin aiempi 1,8 kaasarijapsi :)
Sama ongelma Grandessa, MK2 ja MK2,5 Puntossa. Joutuu liruttaa ja väntää ja kääntää kahvaa ja tankkaus kestää ikuisuuden.