Seitsemän uutisissa MTV3:lla oli tänään juttu, kuinka poliisi valvoi ajoetäisyyksiä Tuusulantiellä PK-seudun tuntumassa.
Sakkoja jaettiin näköjään. Kiitos, että lopultakin teette tämän. Kunpa innostuisitte sakottamaan kaikkia perässä roikkujia oikein olan takaa.
Oli päivän paras uutinen. Elämässä on sittenkin jotain oikeudenmukaisuutta.
Kaikille, jotka kohta haukkuvat minut nysväriksi, kerron tiedoksi, että siellä Tuusulantiellä voi ohittaa ihan koska haluaa. Tie on 4-kaistainen. Vaan eipä ne tollot ohittaneet, vaan roikkuivat toisten perässä. Tällä kertaa se palkittiin sakoilla.
Joku oli ajanut 5 metrin päässä edellä ajavasta. Rajoitusta en tiedä, kun siellä on paikasta riippuen monenlaista rajoitusta. Oletan, että rajoitus oli vähintään 60.
AIVAN MAHTAAVAA TOIMINTAA POLIISILTA!!!
Sakkoja jaettiin näköjään. Kiitos, että lopultakin teette tämän. Kunpa innostuisitte sakottamaan kaikkia perässä roikkujia oikein olan takaa.
Oli päivän paras uutinen. Elämässä on sittenkin jotain oikeudenmukaisuutta.
Kaikille, jotka kohta haukkuvat minut nysväriksi, kerron tiedoksi, että siellä Tuusulantiellä voi ohittaa ihan koska haluaa. Tie on 4-kaistainen. Vaan eipä ne tollot ohittaneet, vaan roikkuivat toisten perässä. Tällä kertaa se palkittiin sakoilla.
Joku oli ajanut 5 metrin päässä edellä ajavasta. Rajoitusta en tiedä, kun siellä on paikasta riippuen monenlaista rajoitusta. Oletan, että rajoitus oli vähintään 60.
AIVAN MAHTAAVAA TOIMINTAA POLIISILTA!!!
Vastaukset 17
Vanhimmat
...olet nyt tyytyväinen ja perässäroikkumisen ongelma ratkaistu.
Brööm!
...oikeastaan hyvältä, kerrankin. Vai oli jollain ollut 5 m väliä, hehheh, se ei oikein riitä juuri muille kuin hitaasti käveleville. Minähän olen täällä kirjoitellut moneen kertaan niistä 6 m:n väleillä ajavista, jotka eivät ole aikeissakaan ohittaa edellään ajavaa, vaan jonottavat vaan hankaloittaen reippaammin ajavien ohituksia. Nyt on siis vihdoinkin rangaistuksia luvassa heille, hyvä niin.
Vatipäät hinaavat perässään ohi pyrkiviä. Sama ilmiö on kaikilla motareilla.
Poliisin pitäisi sakottaa mielummin noita hinaajahinttareita.
Miksi ne saavat tukkia OHITUSKAISTAA??????
Minä roikun yleensä metrin päässä puskurista valmiina polkaisemaan loistoautoni turbon toimeen heti, kun nuo vatipäät tajuaisivat vetäistä metrin verran oikealle.
Ohituspyrkimyksen havaitsemisen tehostamiseksi kurkin vieläpä puoli autonleveyttä vasemman sulkuviivan päällä.
Vaan mitä tekevät nuo takapuskurissaan hinaavat runkut?
Roiskivat vettä kuivalla kelillä, vilkuttelevat jarruvalojaan ja painelevat kuin sokeana pitkin vasenta kaistaa, vaikka oikea on kilometrin verran tyhjillään.
Koska poliisi ei tee mitään, aion hankkia loistoautooni lisävarusteeksi haupitsin. Eiköhän ala tilaa tulla?
En kiitä kyrpänaamoja, vaan haistatan niille vitut!
Aina ne ovat kiusaamassa syyttömiä!
Takerru pikkuseikkoihin !
Kummallista kuinka VITUN kyrpäpäät aina järkyttyvät totuudesta ja alkavat jauhaa täysin ohi aiheen.
Noo niinhän siinä käy kun on lusikalla annettu...
Jaakkoa sattunut leukaan. Äiti kyllä paapoo kyyneleet pois ja laittaa kaakaota. Sitten pääset petiin peiton alle.
Kun loistoautosi kerran on niin tykki ja uskallat muutenkin tehdä liikenteessä kaikenlaisia extreme-tyylisiä temppuja, niin miksi et voi ohittaa noita "vatipäitä" pientareen puolelta? Kyllähän moottoritiellä piennarta riittää. Sitten saan taas lukea hauskoja kertomuksiasi, kuinka ajoit piennarta pitkin ohi kilometrin jonosta näyttäen samalla keskisormea koko letkalle.
Eikös ne haastatelleet siinä jotain urpoa, joka sai yli 300 €:n sakot ylinopeudesta tai perässä roikkumisesta. Kehtasipa vielä näyttää naamansakin koko kansalle :D
Kyllä täytyi olla tyhmää sakkia. Oikein isolla taululla ilmoitettiin, että poliisi tarkkailee turvavälejä, silti nämä ääliöt ajeli toistensa perseessä kiinni. Ei muutakuin poliiseille lisää resursseja, niin pystyvät valvomaan liikennettä paremmin.
lähinnä se, että porukka ei tajua, että se on moottoritie. Toisin kuin Kehäteillä, Tuuskilla EI saa turhaan körötellä vasemman puoleisella kaistalla. Niinkuin ei muillakaan motareilla, mutta Tuuski taitaa olla ainoita teitä, jotka ovat "keskustasta" alkaen motareita.
Siis miten niin kehäteillä saa muka huvikseen körötellä vasenta kaistaa? Eikös tieliikennelaki koske myös kehäteitä?
kyllä kehäteillä pk-seudulla voi körötellä myös vasenta kaistaa ja vastaavasti ohittaa oikealta.
....kun vähän potkii" :-)
Ihan oikein. Lopputulos kaikilta osin vähintäänkin positiivinen niin sakkotulojen kuin turvallisuudenkin kannalta, ylinopeuksien sijasta mitataankin ajoneuvojen välejä.
Nimimerkillä: "resurssit oikeaan käyttöön"
"Lopputulos kaikilta osin vähintäänkin positiivinen"
Vihdoinkin tehdään jotain joka oikeasti parantaa liikenneturvallisuutta. Tietysti se vaatii enemmän vaivaa poliisilta toteuttaa tuo, mutta vihdoinkin...
Tyypillinen peräroikkumulkero telkkarissa. Keski-ikäinen mies ja tyhmä kuin saapas.
En olis ikinä uskonu, et poliisit tekee jotain järkevääkin...
Löytyihän joku asia, josta palstalaiset ovat yksimielisiä (Auto--Anteroa ei lasketa).
Toivotaan vaan, että valvontaa on sitten jatkossakin, eikä se jää tuohon yhteen julkisuustempaukseen.
Suomalaisen liikennekäytöstä ei korjaa mikään muu kuin kunnon sakot ja mielellään usein.
Taitaa vaan valitettavasti olla tosiaan julkisuuden (hyväksynnän) hakua, jolla tosin sinällään olisi turvallisuutta parantava vaikutus? Toivottavasti ei.
Jo pari ensimmäistä oikeustapausta, jossa perässäroikkuja sel(v)ittää itsensä syyttömäksi, lannistaa varmasti tuota etäisyysvalvontaa, ja palauttaa "poliisit ruotuun", eli nopeuksia tutkaamaan. Oikein valituilla valvontapaikoilla on siten tärkeä merkitys etäisyysvalvonnassa. Todisteita pitää saada riittävän pitkältä matkalta. Entäs valvonta pimeällä? Entä onko kameroita ja kuvaavia poliiseja tarpeeksi?
Mutta ilman muuta nopeusvalvontaakin tärkeämpää olisi valvoa etäisyyksiä. Ja nykykameroilla se on jopa liki yhtä helppoa kuin nopeusvalvontakin. Olen sitä mieltä, että etäisyyksien kasvattamisella on turvallisuutta parantava vaikutus jopa niin, että sen avulla nopeusrajoituksia voitaisiin nostaa. Eli ruuhkissa voitaisiin edelleen ajaa nykynopeuksilla mutta vapailla teillä normaalimpaa nopeutta.