on todettu kondylooma n.5 vuotta sitten. Välillä papa luokka 2 välillä 1.Noin vuosi sitten kävin papassa ja papa normaali, mutta HPV-viruksia. Nyt luin lehdestä että HPV-virukset aiheuttavat 70% kohdunkaulan syövistä.Iski paniikki oikeasti! Mitä, jos en kerkeä ollenkaan saamaan vauvaa!! Olen jo muutenkin niin vanha, 27-vuotias.Itkettää!! Olen ihan sekaisin!
IIIIIIIIIK!!!
Minulla
2427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Rauhoitu!! 80 %:lla suomalaisista on jossain vaiheessa kondylooma. Suurin osa meistä ei edes tiedä kondyloomastaan mitään,jos ei satu juuri silloin kun se on "päällä" käymään Papassa. Vain pieni osa näistä kondyloomista aiheuttaa syöpää. Sait varmaan lähetteen puolen vuoden päästä uuteen Papaan. Jos et niin soita ja pyydä. Voi kestää yli vuodenkin, että Papa muuttuu ykköseksi. Yleensä kondylooma häipyy itsestään. Vaikka sulla olisi syöpää aiheuttava versio niin sekään ei välttämättä tee syöpää. Itselläni on myös kakkonen ja menen joulukuussa uuteen Papaan. Ei ole käynyt mielessä, että olisi syöpä. Pieni tulehduskin aiheuttaa kakkosen, usein se on kuitenkin kondylooma.
Nykyään tauteja on lähes kaikilla kun kukaan ei välitä mistään tai kenestäkään ja sitten valitetaan myöhemmin jos käy huonosti. Nuoruuden toilailuista joutuu aina maksamaan, halusi sitä tai ei.