Hei. Osaisiko joku viisaampi kertoa, miten selvitä pian 6- vuotiaan tytön pitkistä takkuuntuvista hiuksista?? Tytöllä on n. lapoihin uloittuva kihara "enkelitukka". Hiuksiin laitan pesun jälkeen lapsille tarkoitettua hoitoainetta, sellaista suihkutettavaa, hiuksia selvittävää, takkutukalle tarkoitettua, muttei se auta.Itse haluaisin leikata tytön tukan edes vähän lyhyemmäksi, polkkatukaksi, mutta isi ja tyttö eivät halua.Kuten mies ei halua minunkaan leikkauttavan pois omaa pitkää tukkaani...Mikä siis avuksi??? Kaikki vinkit otetaan kiitollisina vastaan...
hiusongelmaa kerrakseen
Takkutukka enkelit
6295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
No ensimmäisenä keinona tuli mieleen, että entäpä jos miehesi vastaisuudessa selvittäisi tyttärenne hiukset :-). Ehkä mieli lyhyisiin hiuksiin muuttuisi suopeammaksi.
Toisena vinkkinä olisi käynti kampaajan luona. Hän ehkä osaisi suositella hiustyylille sopivaa hoitoainetta.
miehesi taitaa olla tosi sovinisti,ja niin typerän vanhanaikainen,vie tyttösi kampaajalle.....
Jos haluat itsellesi ja tyttärellesi lyhyet hiukset niin kampaajalla käynti auttaa, ihan ilman miehen mielipidettä (kaikkeen tottuu).
Kunnon, kampaajalta ostettu hoitoaine (oikein käytettynä) auttaa asiaan. Itselläni on takkuhiukset, mutta jos annan kunnon hoitoaineen vaikuttaa tarpeeksi kauan niin johan asia on peace of cake.
Pitkät, kunnolla hoidetut, latvat leikatut, hiukset ovat kuitenkin niin muuntelu kykyiset ja kauniit naisen kruunu, että minä en ainakaan luovu.
hei ennen ku menetät hermosi niin kipaise kampaamoon ja osta sellaista suihkutettavaa, hiuksiin jätettävää ainetta.
schwarzkopfin bonacure sarjan kosteuttava pikahoito on aivan takuuvarmaa tököttiä. se on ravistettavaa, "kahdessa kerroksessa" sinisessä pullossa. tarkoitettu laitettavaksi pesun jälkeen kosteisiin hiuksiin mutta erittäin tehokas myös kuiviin hiuksiin laitettuna.
tepsii ainakin meillä luonnokiharassa päässä...
heips vaan takkutukan äiti!
olen ite kampaaja et jotain ammmattineuvoa mulla ois... et siis käytä pois huuhdeltavia hoitoaineita tyttösi tukkaan ? heti kokeilemaan! ja sen lisaksi vielä hiuksiin jätettävää hoitoainetta samalla kun kampaat hiuksia selväksi. ja yöksi vaikka letille niin ei nukkuessa "tuhraannu" tyynyyn. kerro myös lapselle sekä lapsen isälle, että jos haluaa pitkät enkelikiharat, TÄYTYY myös soputua niiden hoitoon . onnea ja voimia tukkataistoon!!
Hei.Kiitti neuvoista.Tytöllä säilyi tukka ja äipän tukka lyhenty sellaseksi puoleenselkään ulottuvaksi, helpommin hoidettavaksi versioksi.Isäki rupes hoitaan tukkaa, ku se sujuki ilman huutoa, kiitos neuvojenne.Nyt uudesta lookista nautitaan.