autovero

Onko kellään tietoo, että kuinka suuri osa niistä rahoista, joita me autoista/autoilusta veroina maksetaan, käytetään teiden kunnossa pitoon yms. Reiluahan olisi, että me autoilijat myös niistä hyötyisimme.
3307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Karkeasti 10-13% autoveron (sis. autoveron, ajoneuvoveron ja polttoaineveron) tuotosta käytetään tieliikenteeseen, eli tieverkon tukemiseen yms.

Eri asia on sitten kuuluuko jonkinlainen tieverkko muutenkin yhteiskunnan infrastuktuuriin. Eli jos autoilun veroja ei perittäisi ollenkaan, niin eikö olisi myöskään polkuja parempia kulukuväyliä? Minusta tieverkon ylläpito kuuluu yhteiskunnan tehtäviin.

Joku tietysti kohta saivartelee, että entäs liikenteestä, kuten liikenneonnettomuuksista aiheutuvat kulut. Minusta nuo kulut aiheutuvat ihmisten tarpeesta liikkua, aivan varmasti niillä metsäpoluillakin sattuisi onnettomuuksia mikäli muita kulkureittejä ei olisi. Tämän tästä pari kiireistä juppia karauttaisi hevosillaan yhteen...

Äänestä
  • "että entäs liikenteestä, kuten liikenneonnettomuuksista aiheutuvat kulut."

    Eikös nuo makseta vakuutuksista ?

    Äänestä

Hi.

Autoilusta riistettävät ylisuuret verot menevät pääosin valtion pohjattomaan kassaan, törsäyskoneistoon.

Tuo 10% veikkaus takaisin liikenteeseen voi olla oikean suuntainen. Todella mitätön osuus takaisin autoilijalle siis. Selvinnee kyllä valtion budjetista jos haluatte etsiä.

Autoista/autoilusta veroina riistettävät eurot menevät siis pääosin sosiaalisektorille, eli työttömyyskorvauksiin, lusmuilun ylläpitoon ja spurgujen hyysäämiseen.
Toinen pääosuus menee ylisuuren ja kalliin julkisen sektorin byrokratian pyörittämiseen =(
Hallintokoneisto on suomessa noin nelinkertainen tarvittavaan. Tämän totesi jopa sos.demari ministeri backman muutama vuosi sitten!

Suomi on sairas maa
-alas verotus, alas sosialismi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelevä kirjoitti:

Onko kellään tietoo, että kuinka suuri osa niistä rahoista, joita me autoista/autoilusta veroina maksetaan, käytetään teiden kunnossa pitoon yms. Reiluahan olisi, että me autoilijat myös niistä hyötyisimme.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu