Hyvä peli

Kärppien ja Tepsin välinen ottelu oli hyvä ja laadukas ottelu. Se oli kahden taitavan joukkueen kohtaaminen, jossa tilanteita oli yllin kyllin kaukalon kummassakin päässä. Tilanteita siis riitti ja maalinumerot pysyivät pieninä taitavien maalivahtien ansiosta. Näistä vahdeista Jani Hurme teki kovemman rupeaman tehden muutaman todella näyttävän, jopa uskomattoman pelastuksen.

Peli ei ollut kovin vauhdikas. Ottelu tarjosi ennemminkin hallittuja hyökkäyksiä, taitavaa kiekonsiirtelyä ja hienoja maalintekotilanteita. TPS oli selvästi fyysisempi ja taklaavampi joukkue. TPS oli myös Kärppiä vahvempi ja oli niskan päällä laitatilanteissa. Kärpät oli taas nopeampi luistimilla, mikä tuotti melkoisesti vaikeuksia Tepsin selvästi kookkaammalle joukkueelle.

Kärpät oli niskan päällä ehkä ensimmäistä erää lukuunottamatta. Tällöin Tepsillä oli hetkensä lisämaaleihin. Joukkueilla oli myös taktisia eroja, joista silmiinpistävin oli ylivoimassa kiekon vieminen alueelle. Kärpät hyökkäsi ylivoimalla rintamana ja kuljetti kiekon alueelle. TPS sen sijaan iski kiekkoa päätyyn ja ränniin. Nämä kiekot kärpät pääsääntöisesti purki varsin helposti. Tepsi oli vaarallinen saadessaan kiekon ylivoimassa hyökkäysalueelle kontrolloidusti. Sitä vain tapahtui liian harvoin.

Toinen joukkueiden välinen ero oli pelin kääntämisessä. Kärpät käänsi pelin nopeasti kiekonriistojen jälkeen hyökkäyksiksi. TPS oli tässä selvästi hitaampi. Tässä tullaan Tepsin ehkä pahimpaan ongelmaan. Joukkueen vauhti ei riitä liigan kärkijoukkueita vastaan. Vaikka puolustus- ja viisikkopelaaminen on kuosissa, niin kiekonriistojen hyödyntäminen on lapsenkengissä, koska pelinopeus ei hyökkääjillä yksinkertaisesti riitä. Taitoa joukkueessa on kyllä tarvittava määrä.

Berg-Kiprusoff on erinomainen pakkipari, liigan paras. Sen jälkeen onkin vaisumpaa. Jokinen ja Pukka pelasivat Oulussa pirteästi. Backman alkaa olla jo siinä rajoilla, että ei voi kovin suuressa roolissa olla mikäli mielitään menestyä. Sen sijaan Sicakilla oli huono päivä. Mies on taitava kiekollinen pakki hyökkäyspäässä, mutta ne oman alueeen kiekonmenetykset ja harhasyötöt tuhoaa sitä hyvää työtä mitä muut tekevät.

Tepsin suhteen heräsi kysymys, että missä ovat nuoret vastuunkantajat? Ei Nurminen, Alatalo ja Vahalahti ( ulkomaalaiset) voi loputtomiin kantaa päävastuuta joukkueen hyökkäyspelistä ja maalinteosta.

2

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tekijä...
    • TPS fani

      Ja yx tasottava tekijä on se että tuomarit pelaa tän hetken liigaa vain Jokereiden ja Kärppien eduksi.Mun mielestä tuomarit auttaa jokereita ja kärppiä ihan liikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      65
      5265
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2426
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      111
      2219
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1905
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1859
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1770
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1214
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      262
      1202
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      51
      1094
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      72
      980
    Aihe