AX käyttöautona

Ostin viime syksynä kolmiovisen AX 1.0 vm 88,ja sillä on nyt pörrätty sekalaista kaupunkiajoa tähän asti.Täytyy sanoa että se on lunastanut paikkansa todella bensapihinä ja luotettavana käyttö autona.Termostaatti vaihdettiin ns"talvitermostaattiin"niin lämpöäkin riittää vaikka pakkasiakin oli malliksi tammikuun alussa..Käyntiin on lähtenyt niin kuin "palmun alta" parin tunnin lämmittämisen jälkeen aina.Autossa on lämmitin alavesiletkussa mikä ei ole paras mahdollinen paikka mutta toimii kumminkin.Että se siitä käynnistymisongelmista....
Ajo-ominaisuudet noinkin kevyeksi autossa on yllättävän hyvät...mieluummin sillä ajelee 80kymppiä kuin entisellä autolla.(chevy caprise classic....)
9812
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

paljonkos maksoit? :) mitä korjauksia on pitänyt tehdä?

Äänestä

Vaimon AX 11 -89 on neljän vuoden aikana tarvinnut yllättävän vähän remonttia. Normaalien huoltojen lisäksi olen vaihtanut vain lämmityslaitteen moottorin (hinta 500 vanhaa markaa) ja akun. Lämppärin moottorikin toimi mutta sen laakeri piti ääntä, joten vaihdoin uuteen. Aikaa remppaan meni noin 10 minuuttia.
PS. Kannattaa laittaa hiekkasäkki peräkonttiin talvella rauhoittamaan kevyen auton menoa.

Äänestä
  • Ihan kiva kakkosauto se oli muuten, mutta joku ihme vika siinä oli syylärissä, kannen tiiviste hajos tai jotain. Rupes vaan yhtäkkiä keittämään koko hoito. Jäähdytinnestettä piti lisätä koko ajan. Olis pitänyt tehdä tosi iso remppa - myin sitten koko paskan pois ja ostin Micran.

    Äänestä

  • Maire kirjoitti:

    Ihan kiva kakkosauto se oli muuten, mutta joku ihme vika siinä oli syylärissä, kannen tiiviste hajos tai jotain. Rupes vaan yhtäkkiä keittämään koko hoito. Jäähdytinnestettä piti lisätä koko ajan. Olis pitänyt tehdä tosi iso remppa - myin sitten koko paskan pois ja ostin Micran.

    ongelma on pakoputken ja pakosarjan välinen pelti tiiviste joka fuskaa kuumaa pakokaasua tietenkin suoraan syylärin päässä olevan paisunta säiliön kylkeen polttaen siihen reiän josta jäähdytin nesteet pääsevät ulos ja pahvivamma on valmis. korjaus ehdotus kaikille niille joilla on ax ja jotka lukevat tämän jutun. laittakaa ohuesta vaikka alumiini pellistä 10x10 cm sellainen suojus
    siihen pakoputken kohdalle jäähdytys puhaltimen ruuvin alle ja taivuttakaa sitä peltiä siten että syylärin ja sen pellin väliin jää 10 mm tyhjää tilaa. muotoilkaa se pelti miten haluatte mutta se estää sen kuuman pakokaasun puhaltumisen siihen paisuntasäiliön kylkeen.kokeiltu on ja toimii.

    Äänestä

Hyvä, että olet autooosi tyytyväinen. Jos auto ei käynnistyisi oltuaan kaksi tuntia lämmityksessä, olisi kertomisen arvoista, se ei ole että käynnistyy. Oli lämmitin sitten lohkossa tai alavesiletkussa.

Äänestä

Oli kyllä niin kauniisti kerrottu huonosta autosta että on pakko heittää oma tarina tähän väliin: Tossa kolme vuotta sitte (tää on sitten totta sanasta sanaan) hyvä kaverini osti isosiskon entisen AX 1.1i:n. Kyllähän se kovaa lähtee paikaltaan ja meneekin ihan kivasti pieneen kokoonsa nähden mutta laho se oli ku perkele!! Puolentoista vuoden aikana korjauksiin meni 10 000 - 12 000 markkaa about, uusittiin mm. koko pakoputkisto, vaihteistosta jotain, kytkin ja muuta pienempää...ei ollut kaveri kovinkaan tyytyväinen, tällä yksilöllä oli ajettu noin 160 000 km mikä on kyllä aika paljon Citikalle!! Joo ja sit niille jotka vastaa tähän sanomalla että on kuullu tän ennekin ja että taitaa olla kaupunkilegendaa niin voin jo vastata että EI OLE!

Äänestä
  • olisin sanonut mutta kun ehdit varoittaa.
    taisi olla 1980 luvun puolen välin axi jossa ei vielä ollut kunnon galvaniseerausta mutta se ei mene jakeluun miten niin pieneen kotteroon on saatu upotettua tuollaiset summat entisiä, vaikuttaa siltä että kaikki on pitänyt puskurien välistä uusia ja silti. itsellä on ollut useita 10/11/14 ja kaikki on viety käsistä kun olen saanut ne kunnostettua edellisen käyttäjän jäljiltä.silti en ole tarvinnut upottaa kuin 5-10 prossaa noista summista ja vain kerran ja vielä olen jäänyt omilleni ja jopa pienen provikankin olen saanut ilman että ostaja olisi väittänyt ostosta kalliiksi. aijai aijai.

    Äänestä

Emännällä -83 Visa GT. Huoleton peli, tosin ajettukin vasta 205 000. Yli kolmenkympin pakkasissakin lähti laakista käymään ilman esilämmitystä. Tosin hetken kone helisi niin, että hirvitti. En olisi kokeillut, ellei olisi pakko ollut... Ajo-ominaisuudet mielestäni paremmat kuin AX:llä johtuen alustan hieman pehmeämmästä säädöstä.

Äänestä

Lähtee se kuin palmun alta edelleen vaikka kelit on lämmennyt.....ja sisälämppärin ansiosta on mukavan lämmintä sisälläkin.
Maksoin siitä 700€,ja pellit on muuten 100%kovat ruostetta ei ole MISSÄÄN.Ajettu on 98000km ja siinä on kaikki(huoltovihko).Eli autoa on säännöllisesti huollettu ja massattukin joskus.
Mutta kyllähän sekin kaipaisi lämppäriin uutta moottoria kun siitä on 1 nopeus hävinnyt kokonaan. Olen antanut itselleni kertoa että nopeus säädön etuvastukset sijaitsee kiinteästi lämm.laitteen moottorin yhteydessä??
Toi hiekkasäkki juttu peräkonttiin pitää varmasti paikkansa kun tuntuu siltä että kulku vaan pehmenee kun on painoa perässä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Talkkari kirjoitti:

Ostin viime syksynä kolmiovisen AX 1.0 vm 88,ja sillä on nyt pörrätty sekalaista kaupunkiajoa tähän asti.Täytyy sanoa että se on lunastanut paikkansa todella bensapihinä ja luotettavana käyttö autona.Termostaatti vaihdettiin ns"talvitermostaattiin"niin lämpöäkin riittää vaikka pakkasiakin oli malliksi tammikuun alussa..Käyntiin on lähtenyt niin kuin "palmun alta" parin tunnin lämmittämisen jälkeen aina.Autossa on lämmitin alavesiletkussa mikä ei ole paras mahdollinen paikka mutta toimii kumminkin.Että se siitä käynnistymisongelmista....
Ajo-ominaisuudet noinkin kevyeksi autossa on yllättävän hyvät...mieluummin sillä ajelee 80kymppiä kuin entisellä autolla.(chevy caprise classic....)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu