Olen vähän kahden vaiheilla kumman ostan Porsche Caymanin vai BMW 335i coupen. Suorituskyky noissa on suurinpiirtein sama. Koeajon perusteella Possu tuntui ehkä aavistuksen laiskemmalta. Porscelle tulee myös jonkin verran enemmän hintaa. Ehkäpä tuo Bemari voisi kuitenkin olla jokapäiväisessä käytössä mukavampi. Silti Porsche vaan jotenkin viehättää.
Löytyykö asiallisia mielipiteitä?
Porsche vai 335i
5
1281
Vastaukset
- ulkonäkö,mieltymys,valinta
Haluatko mieluummin radallekin sopivan urheiluauton vai (tylsemmän) käyttöauton, omistatko yhden (käyttöauton) vai useampia autoja (joista yksi voisi hyvin olla urheiluauto)?
- radalla
Auto tulee enemmän jokapäiväiseen käyttöön vaikka siihen tarkoitukseen on muukin auto olemassa. Eniten juuri arveluttaa kuinka Porsche sopii jokapäiväiseen liikenteeseen. Ei se kuitenkaan alustaltaan mikään huippukova ole mutta jotenkin tuntuu että BMW suoriutuu paremmin.
Sitä en tiedä kuinka aito urheiluauto tuo karvalakkipossu on. BMW urheilualustalla varustettuna jättää sen melkoisella varmuudella jos ei nyt ihan pelkkää huippunopeutta tuijoteta.
Käyn kuitenkin vielä testaamassa myös Cayman S:n. Siinä kyllä tulee hintaa hiukan liikaa mutta jos se oikein hyvin säväyttää niin eihän sitä koskaan tiedä.
- Tiptronic
Älä ainkaan ota Caymania tiptronicilla. Se tappaa siitä kaiken urheilullisuuden. Vaimolla on kyseinen auto ja kaverilla on uusikorinen BMW 325i. Kävimme kokeilemassa kumpi liikkuu paremmin. Porsche jää kiihdytyksessä tuolle Bemarille. Siis 325i:lle! Kokeilimme myös vaihtaa kuskeja ja tulos oli sama. Kaikki kunnia Bemarille. Ovat tehneet erittäin onnistuneen ja nopean paketin alle 50k€:n hintaan.
- kaupungissa
vai isommilla teillä pääosin?
- valetta heitettyä?
BMW 325i:
Huippunopeus 245 (242) km/h
Kiihtyvyys 0-100 km/h 7,0 s
Sitkeys 80-120 km/h 4. vaihteella (manuaali) 7.50 s
Porsche Cayman Tiptronic:
Huippunopeus 253 km/h
Kiihtyvyys 0-100 km/h 7,0 sek
Kiihtyvyys 0 - 160 km/h 16,3 sek
5 vaihteella 80-120 km/h 7,2 sek
Kiihtyvyys 0-100km/h on siis manuaalibemarilla sama kuin Tiptronic-Caymanilla, mutta manuaali-Porsche rökittää manuaali-Bemarin 0.9 sekunnilla. Jos molempiin otetaan automaatti, on etu Porschelle 0.7 sekuntia. Sitkeys Porschessa on aivan omissa sfääreissään, vitosvaihteellakin mennään 80-120/h nopeammin kuin Bemari nelosella.
Teillä on vika ollut kuskissa, ei autossa. ;)
Yleensäkin aika kajahtanutta verrata BMW 325i:tä Porsche Caymaniin. 325i on hemmetin hieno auto, mutta se on perheauto kohtuukokoisella koneella, kun taas Cayman on urheiluauton säästömalli, pikkukoneinen peli jossa Porschen alusta on vähän toimeton kun moottori ei tarjoa tarpeeksi tehtävää sille.
Molemmat siis hienoja autoja, mutta täysin eri tavoin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va236418Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1645763Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko725158Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas924739Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht2294686Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1914603Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin64569Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa694438Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä154019Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast543977