Olen vähän kahden vaiheilla kumman ostan Porsche Caymanin vai BMW 335i coupen. Suorituskyky noissa on suurinpiirtein sama. Koeajon perusteella Possu tuntui ehkä aavistuksen laiskemmalta. Porscelle tulee myös jonkin verran enemmän hintaa. Ehkäpä tuo Bemari voisi kuitenkin olla jokapäiväisessä käytössä mukavampi. Silti Porsche vaan jotenkin viehättää.
Löytyykö asiallisia mielipiteitä?
Porsche vai 335i
5
1306
Vastaukset
- ulkonäkö,mieltymys,valinta
Haluatko mieluummin radallekin sopivan urheiluauton vai (tylsemmän) käyttöauton, omistatko yhden (käyttöauton) vai useampia autoja (joista yksi voisi hyvin olla urheiluauto)?
- radalla
Auto tulee enemmän jokapäiväiseen käyttöön vaikka siihen tarkoitukseen on muukin auto olemassa. Eniten juuri arveluttaa kuinka Porsche sopii jokapäiväiseen liikenteeseen. Ei se kuitenkaan alustaltaan mikään huippukova ole mutta jotenkin tuntuu että BMW suoriutuu paremmin.
Sitä en tiedä kuinka aito urheiluauto tuo karvalakkipossu on. BMW urheilualustalla varustettuna jättää sen melkoisella varmuudella jos ei nyt ihan pelkkää huippunopeutta tuijoteta.
Käyn kuitenkin vielä testaamassa myös Cayman S:n. Siinä kyllä tulee hintaa hiukan liikaa mutta jos se oikein hyvin säväyttää niin eihän sitä koskaan tiedä.
- Tiptronic
Älä ainkaan ota Caymania tiptronicilla. Se tappaa siitä kaiken urheilullisuuden. Vaimolla on kyseinen auto ja kaverilla on uusikorinen BMW 325i. Kävimme kokeilemassa kumpi liikkuu paremmin. Porsche jää kiihdytyksessä tuolle Bemarille. Siis 325i:lle! Kokeilimme myös vaihtaa kuskeja ja tulos oli sama. Kaikki kunnia Bemarille. Ovat tehneet erittäin onnistuneen ja nopean paketin alle 50k€:n hintaan.
- kaupungissa
vai isommilla teillä pääosin?
- valetta heitettyä?
BMW 325i:
Huippunopeus 245 (242) km/h
Kiihtyvyys 0-100 km/h 7,0 s
Sitkeys 80-120 km/h 4. vaihteella (manuaali) 7.50 s
Porsche Cayman Tiptronic:
Huippunopeus 253 km/h
Kiihtyvyys 0-100 km/h 7,0 sek
Kiihtyvyys 0 - 160 km/h 16,3 sek
5 vaihteella 80-120 km/h 7,2 sek
Kiihtyvyys 0-100km/h on siis manuaalibemarilla sama kuin Tiptronic-Caymanilla, mutta manuaali-Porsche rökittää manuaali-Bemarin 0.9 sekunnilla. Jos molempiin otetaan automaatti, on etu Porschelle 0.7 sekuntia. Sitkeys Porschessa on aivan omissa sfääreissään, vitosvaihteellakin mennään 80-120/h nopeammin kuin Bemari nelosella.
Teillä on vika ollut kuskissa, ei autossa. ;)
Yleensäkin aika kajahtanutta verrata BMW 325i:tä Porsche Caymaniin. 325i on hemmetin hieno auto, mutta se on perheauto kohtuukokoisella koneella, kun taas Cayman on urheiluauton säästömalli, pikkukoneinen peli jossa Porschen alusta on vähän toimeton kun moottori ei tarjoa tarpeeksi tehtävää sille.
Molemmat siis hienoja autoja, mutta täysin eri tavoin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621127Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661087- 501070
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731009Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153922Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717857- 89847
Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?182810Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu105729Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka51713