kokoomukseen. Ihmeellistä sakkia keskustassa.
Seppo Lahtela
loikkasi
10254
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Siellä arvot niin lähellä toisiaan. Ollaan siellä ruohonjuuritasolla vihreitä, monikin noissa puolueissa.
Toista vähän kaupunkivihreillä, joilla monella Korkeakoulututkinto tai Yliopistotasoine koulutus, ja sieltä kirjoista ammennettu vihreys, monella pysähtyy ikkunalla olevaan kuolevaan kukkaan.
yhdistää valitettavan usein käsitys, että vain maalla asuva, oppimaton ihminen ymmärtää jotakin luonnosta ja ympäristöstä. Laaja-alainen ympäristötietämys on muutakin kuin maanviljelyä, karjanhoitoa ja metsästystä.
Ilman "keskustavihreiden" halveksimaa kirjaviisautta eläisimme melkoisessa pimennossa.
Kirjaviisau luonnontieteiden puolella perustuu käytännön tutkimukseen. Ei sitä ympäristöasioissa pystytä tekemään pelkästään kirjaviisauden varassa.
Mistä se oikea oppi sitten tulisi? Oli aika jollin vain oli Maonkirja, ja edelleen Koraanista mionille tulee, se oikea oppi!
Maanviljelijät hyvinkin oppineita jopa kirja puolellakin, on Korkeakoulututkintoakin jne. Mutta ne ei auta luonnossa, siellä ole se mikä olet, titteleillä ei ole väliä siellä.
vain kirjasta luontoasioita lukeva luulee , että vain hän tietää luonnonoikut ja asiat..vai mitä? onko jokin muu käsitys.
Jos luulo että herrojen penskoista alkunsa saanut ja yhä edelleenhän ovat vihreällä nimikkeellä, että he vain tietäisivät luonnontiedot, ihan vääräluulo. Miten esim. Näyttämöpuolen väki tietäisi luonnosta, tai Ylioppilas, tai Sähköinsinööri, tai Valtiotieteenmaisteri, tai..tai..jne. Asianajajiakin ahneuksissaan vihreissä, kun ei muu puolue olisi antanut edustajapaikkaa.
Ne vain Faktoja.
Luonto niin iso ja laaja, emme tiedä sieltä vielä paljoakaan. Mutta kokoajan opimme lisää. Jos luulo että poliittisesti jotain asiaa painotetaan, ei se ole sitä oikeaa tietoa, sillä oikeakin nimi, ja se on: manipulointi omiin tarkoitusperiin sopiviksi. Aina näin ollut, jo mm. Vasikoilla aikoinaan peloiteltiin ihmisiä, väitteillä että se olisi Jumala.
Tultiinkin tähän, eli uskontoon, se lähinnä kuvastaa Viheääliikettäkin, uskonlahko vain monien muiden lahkojen joukossa. Siinä sitten vain eriväittämiä, tottakai "saarnaajat" ainakin omiaan manipuloivat.
esimerkki siitä, että oppi ei olisi ollut pahitteeksi.
Tämän kanssa ei kannata väitellä. Hän kääntää aina asian siten, että vain vihreät ja vain ja ainoastaan vihreät ovat huonoja, hyviä, kaikkitietäviä tai jotain muuta ja sivuuttaa asian perustelut, kuten näkyy.
"Kirjaviisau luonnontieteiden puolella perustuu käytännön tutkimukseen. Ei sitä ympäristöasioissa pystytä tekemään pelkästään kirjaviisauden varassa."
"vain kirjasta luontoasioita lukeva luulee , että vain hän tietää luonnonoikut ja asiat..vai mitä? onko jokin muu käsitys.
Jos luulo että herrojen penskoista alkunsa saanut ja yhä edelleenhän ovat vihreällä nimikkeellä, että he vain tietäisivät luonnontiedot, ihan vääräluulo. Miten esim. Näyttämöpuolen väki tietäisi luonnosta, tai Ylioppilas, tai Sähköinsinööri, tai Valtiotieteenmaisteri, tai..tai..jne. Asianajajiakin ahneuksissaan vihreissä, kun ei muu puolue olisi antanut edustajapaikkaa."
on ihan mukavaa, siinä kerrankin tuntee itsensä ihan viisaaksi...
Uuno hoi, anna palaa!
Millois Vuotos tulee? Onko Hassi lennnellyt? Mites Oden eläkerahojen leikkaus?
Tätä harrastan itsekin.
Itse saunamajuri, otaksun! Joskus paloherkkänä aikana oli puhetta ettei majurille saisi antaa kuin "vain" pari/kolme tulitikkua, Wuotosmökin saunalle. Syystä että. Epäilisimpä majurin olevan, kun kököttää wuotosmokin saunalla, niin hyvinkin viisas, varmaan euroopan viisaampia. (nyt tulee hyvin pientä tekstiä >ainakin omasta mielestään
paskaa jos ei rakennettaisikaan?
Kyllä. Mutta oli myös joku, joka aikoi myös saman tehdä, jos rakennetaan. Hänkin voisi ilmoittautua..onko hän itse se?
Vai tekeekö lupaaja taas vihreät, eli pakenee vastuutaan tai täsää sanomisiaan, lupamisiaan.