tilanne on sellainen pimeällä ajaa auto edessä, ei ole tienvarsi valaisimia lainkaan,
etäisyys ehkä noin 100 metriä,
pelkät ajovalot ovat liian riittämättömät tien sivuille, tässä on vaarana että esimerkiksi mahdolliset hirvet ei näy tien sivuilla pelkillä ajovaloilla, sekä pelkät ajovalot ei näy tarpeeksi kauas.
kysymys on; voinko käyttää pitkiä ajovaloja kun edessä ajaa auto, etäisyys voi vaihdella paljonkin
arviolta 100 -> metriä,
pitkillä valoilla ajaminen edellä olevan ajoneuvon perässä
13
5819
Vastaukset
- lakinurkka
Tuo on kopioitu jostakin, en ole siis varman onko tieto oikeaa.
36 § Valojen käyttö ajettaessa
Moottorikäyttöisessä ajoneuvossa on aina ajon aikana käytettävä ajovaloja tai huomiovaloja. Ajovaloja on käytettävä jokaisessa ajoneuvossa, kun sitä kuljetetaan tiellä pimeän tai hämärän aikana, taikka näkyvyyden ollessa sään vuoksi tai muusta syystä huonontunut. Jollei ajoneuvon varusteeksi ole määrätty ajovaloja, ajoneuvossa on käytettävä sellaisia heijastimia kuin asetuksella säädetään.
Kaukovalojen käyttö on kielletty:
1) tyydyttävästi valaistulla tiellä;
2) niin lähellä kohtaavaa ajoneuvoa tai raitiovaunua, että tämän kuljettaja voi häikäistyä; ja
3) ajettaessa lähellä toisen ajoneuvon takana.
Etusumuvaloja ja takasumuvaloja saa käyttää vain sumun tai rankan vesi- tai lumisateen aikana. Etusumuvaloja saa tällöin käyttää lähivalojen asemesta, jos etuvalot ovat samanaikaisesti kytketyt. Takasumuvaloa saa käyttää myös milloin ajoviiman tiestä nostama lumi, pöly tai loka oleellisesti rajoittaa ajoneuvon näkymistä taaksepäin.
-----------------------------------------
Joku voi ettiä laista kohdan lähellä määrittely :)
Mua ei haittaa jos ajat takana pitkikät päällä tai ohi mennessäsi. Pelkkä takalasin tummaverho jo auttaa asiaan ja että taustapeili luonnollisesti on yöasennossa. Kiva kun joku ajaa pitkät päällä ohi niin hetken aikaa on todella hyvä valaistus kun on hänen kaikki valot päällä ja minun kaikki.- Keljukojo
mutta ketään ei ole kotona.
Valopäät ajaa 20 auton letkassa sadan metrin päässä toisistaan kaukovalot päällä, vastaan tulee auto, milloin vaihdatte lyhyet valot?
Edellä oleva auto jarruttaa ja väli pienenee, milloin vaihdatte lyhyet valot?
Takaa tulee hälytysajoneuvo, miten havaitsette sen ajoissa tehdäksenne tilaa, valoa siellä takana ainakin on riittävästi?
Teidänlaistenne takia lakiin joutuu erikseen kirjoittamaan itsestäänselvyyksiä kuten,"Ajoneuvon valoja ei saa käyttää niin, että muiden ajoneuvojen kuljettajat voivat häikäistyä."
- Keljukojo
Vastaus: et voi käyttää kyseisessä tilanteessa kaukovaloja.
Eikös autokoulussa opetettu mitään, vai oletko ajanut korttisi opetusluvilla?
Laki sanoo näin:
" 36 §
Valojen käyttö ajettaessa
Moottorikäyttöisessä ajoneuvossa on aina ajon aikana käytettävä ajovaloja tai huomiovaloja. (7.5.1997/414)
Ajovaloja on käytettävä jokaisessa ajoneuvossa, kun sitä kuljetetaan tiellä pimeän tai hämärän aikana taikka näkyvyyden ollessa sään vuoksi tai muusta syystä huonontunut. Jollei ajoneuvon varusteeksi ole määrätty ajovaloja, ajoneuvossa on käytettävä sellaisia heijastimia kuin asetuksella säädetään.
Kaukovalojen käyttö on kielletty:
1) tyydyttävästi valaistulla tiellä;
2) niin lähellä kohtaavaa ajoneuvoa tai raitiovaunua, että tämän kuljettaja voi häikäistyä; ja
3) ajettaessa lähellä toisen ajoneuvon takana.
Etusumuvaloja ja takasumuvaloja saa käyttää vain sumun tai rankan vesi- tai lumisateen aikana. Etusumuvaloja saa tällöin käyttää lähivalojen asemesta, jos etuvalot ovat samanaikaisesti kytketyt. Takasumuvaloa saa käyttää myös milloin ajoviiman tiestä nostama lumi, pöly tai loka oleellisesti rajoittaa ajoneuvon näkymistä taaksepäin.
" 38 §
Valojen virheellisen käytön kielto
Ajoneuvon valoja ei saa käyttää niin, että muiden ajoneuvojen kuljettajat voivat häikäistyä.
Ajoneuvossa ei saa käyttää laitteita, jotka näyttävät tai heijastavat eteenpäin punaista valoa eikä, jollei siitä ole erikseen toisin määrätty, laitteita, jotka näyttävät tai heijastavat taaksepäin valkoista tai vaaleankeltaista valoa. Poliisiautossa ja poliisin virkatehtävässä olevassa autossa sekä poliisin moottoripyörässä, jota käytetään hälytysajoneuvona, saa kuitenkin käyttää edellä ajavan ajoneuvon pysäyttämiseksi eteenpäin punaista vilkkuvaa valoa näyttävää laitetta samanaikaisesti vilkkuvan sinisen hälytysvalon kanssa. (27.11.1987/873) "
Auton kaukovalot näyttävät helposti 150 metrin päähän, joten mieti miltä tuntuu jos takanasi ajaa auto sadan metrin päässä pitkät päällä. Epäilyttää oletko oikeasti ajanut pimeällä, kun moisia kyselet. neuvottiin, että pitkät pitää kytkeä silloin pois, kun valokeila saavuttaa edelläajavan auton perän.
Lain määrittelemä "lähellä ajaminen" on määriteltävissä ihan järkeä käyttämällä.- uusavuttomille
Jos edellä ajava vilauttaa jarruvaloja, voit uskoa, että ajat liian lähellä pitkät päällä.
- sitten
uusavuttomille kirjoitti:
Jos edellä ajava vilauttaa jarruvaloja, voit uskoa, että ajat liian lähellä pitkät päällä.
se näki tai luuli nähneensä jotain tien laidalla tai metsässä ja hipaisi jo varulta jarrua, kunnes tajusi ettei siellä mitään ollutkaan!
- dkjdflkgjfdlkgjfdklj
Mielestäni perässä ajaessa voi pitää pitkiä pienemmälläkin välillä kuin vastaantulijoiden kohdalla. Enemmän ne lähivalot häikäisevät perässäroikkumisetäisyydellä kuin kaukovalot yli 100 metristä. Ja peilissä on tummennustoiminto.
- Lee__
Minun mielestäni, olisi helpointa ohittaa kyseinen auto jos sen kerran saavuttaa. Sitten ei enää tarvitsisi murehtia pitkien valojen käytöstä.
- Anonyymi
Minulla on pitkä valo päällä kuin rikki toisen valot
- Anonyymi
Mulla pelaa enää vaan sumarit, jota poltankin aina. Oli kirkas päivä, tai kirkas yö. Olen liian avuton vaihtamaan mitään polttimoita autooni. 😒
- Anonyymi
Edellä oleva ei saa häikäistyä. Tässä tulee käyttää päättelykykyä.
- Anonyymi
onko uusissa autoissa kirkaamaammat lähivalot? ,kun tuntuu kuin kaukovalot päällä tulisivat aina vastaan. omassa autossa näkyy yhtähyvin lähivaloilla kun kaukovaloilla :D vain se kirkas pallo kuvio ilmestyy kun kaukovalot laittaa päälle,, outo juttu.. joten kaukovaloja en käytä.
- Anonyymi
Onkohan sinulla auton valot oikein suunnattu?
Eihän noin huonoja kaukovaloja kuin sinulla ole olemassakaaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236955Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421239Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271032- 75891
Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47834Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38781Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733