Tapasin Kauris miehen juhannuksena ja heti oltiin treffejä sopimassa. Seurustelemistakin hän kysäisi siitä piakkoin, ja tämä hieman neitsyt tytön sai hämilleen. Hän on ollut suhteessamme se aktiivisempi osapuoli ja aina keksimässä yhteistä tekemistä ja muuta mukavaa, tuo lahjoja, kukkia yms.. On kiltti, auttaa kotitöissä, tekee ruokaa, tiskaa kysymättä ja on erittäin järkevän oloinen nuoresta iästään (19-v) huolimatta. Olen huomannut että osaa olla myös ovela ja omata pitkät suunnitelmat jotta saisi haluamansa.
Ovatko muut Kauriit yleensä kuin nopeita osoittamaan ihastuksensa ja etenemään suhteessa?
Ovatko muut Kauriit yleensä kuin nopeita osoittamaan ihastuksensa ja etenemään suhteessa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
ensisilmäyksellä sitten (?). Täytyy olla, muuten kauris ei ole kyllä noin nopea. Taitaa olla pihkassa pahan kerran. Kuulostaa rakastuneelta kauriilta:). Tuttua, hih.
Iskemisvaihe on juuri tuollainen. Mutta annas kun suhde etenee, niin jo on eri ääni kellossa. Vakavempiin toimenpiteisiin kauris ei todellakaan ole nopeasti valmis. Oma kauriini ei tahtonut ensimmäistä yhteistä jouluamme viettää yhdessä. Hänen mielestään olin vieras vielä, olimme seurustelleet tuolloin n. 5kk.
En usko että on enää missään iskemisvaiheessa.. Kauriini vei minut juhannusta (pe) seuraavana maanantaina tapaamaan siskoaan hänen työpaikalle kahvilaan, ilman että yhtään tiesin etukäteen mihin menemme ja esitteli meidät sitten nimiltä toisillemme. Kotiinkin oli viemässä vanhemmilleen esittelemään jo niin aikaisessa vaiheessa että meni pupu pöksyyn. Olen siellä kuitenkin kahdesti käynyt, ensimmäinen kerta elokuussa ja yötäkin olen jo ollut. Siskojen ja heidän miesystäviensä kanssa tulen hyvin juttuun ja vierailtu heillä on usein. Vaikkakin asumme eri kaupungeissa ja hän opiskelee 3 tunnin ajomatkan päässä. Näemme silti joka viikonloppu. (Hänellä auto, minulla ei) Eli taitaa hän olla aikamoisen ihastunut, ei muuten noin nopeasti esim, kotiinsa veisi.
¨Vaikuttaa vähän siltä, että mies on eka kertaa elämässään rakastunut, eikä tiedä mitä tekee.Anna palaa, kun rauta on kuumaa. Mutta tuota menoa olet naimisissa ennen kuin tajuatkaan. tunnetko itse yhtä vahvasti, että hän on elämäsi mies? 19-vuotias on vielä melkoisen lapsi, eikä vielä välttämättä ole saanut kohluja itseensä. Hän on idealisti ja jos vähänkin epäilet omia tunteitasi, jarruttele vähän. Nopeus ei kuulu kauriin luonteenpiirteisiin, onkohan hänellä kaikki pääkopassa järjestyksessä.
kunhan kohde on sen arvoinen....mäkin oon yhtä katsonut aikas pitkään ja kerran saanut siltä pakit en siksi että hän ei pitäisi minusta mutta hänellä ei ole aikaaa seurustella. Opiskelee iltaisin niin kuin minäkin....mutta asiaan siis kyllä kauris on valmis tekeen aloitteita kunhan se on sen arvoista ja mistähän senkin etukäteen tietää .....no kaurilla on hyvät vaistot yleensä!
Tiedoksi vain ettet ole välttämättä löytänyt mitään erityislaatuista, ainoastaan tyypillisen kauriin :)
Kauriit vaikuttavat useimmiten ikäistään kypsemmiltä. Kauris haluaa raamit suhteelle, eli alusta alkaen tietää/varmistaa missä mennään. Tästä usein johtuu nopea eteneminen seurusteluasteelle = sopimus että nyt ollaan yhdessä ja eletään sen mukaan.
Olet myös tarkkanäköisesti huomannut kaurismiehesi oveluuden ja suunnitelmallisuuden. Lyhyesti voisi sanoa että kauriit haluavat hyötyä kaikesta tekemisestään jotenkin, ja jos jotain haluavat niin ovat todellakin valmiita tekemään pitkäaikaisiakin suunnitelmia saavuttaakseen haluamansa.
Mutta nopea eteneminen voi olla siltä osin näennäistä ettei kauris kuitenkaan ole kovinkaan nopeasti valmis suuriin ratkaisuihin, esim. yhteen muuttaminen, kihlaus...
Nämä kuitenkin yleisiä näkemyksiä, ei kannata ottaa liian kirjaimellisesti ;) Ja yksilöitä olemme, joten paljon paljon monet muutkin asiat vaikuttaa, eikös vaan :D
Jos minä rakastun, niin näytän tunteeni todella.Haluan tehdä asioita rakkaani eteen kaikissa asioissa. Jos minun on hyvä olla jonkun seurassa ja hän vastaa tunteisiini, en välitä kuhertelusta ylettömiä aikoja vaan todella teen aloitteen seurustelun suuntaan. Sinä aikana punnitsen, onko toinen sopivan oloinen. Kauris etsii sitä oikeaa rakkautta, ei mitään onnen korvikkeita. Toisinaan hätäisissä päätöksissä mennäänkin sitten mönkään pahemman kerran.:( Kauris on nirso, eikä ota ketä tahansa,eikä toisaalta halua seurustella vain seurustelun takia. Kauris osaa myös olla peluri, mikäli ei ole järin kiinnostunut toisesta, mutta viheltää pelin poikki ennen pitkää, jos ei tunnu oikeanlaiselta.Kauris ei siis anna tolkuttomasti rakastua itseensä, mikäli toinen ei ole se todellinen karkki kauriille.
Itsellä nyt härkäkumppani, tunnettu viitisen vuotta, joista n.3 saman katon alla ja vuosi kihloissa. Ei siis mitään kiirettä olla pidetty;)Järki käteen.
Meillä oli kuitenkin alusta asti selvää, että molemmat haluaa suhteen, johon sitoutua ja itseasiassa härkä oli se, joka vei näytille perheelleen kolmen viikon tapailun jälkeen;)Kai se on sitten maamerkkien piirre, kun se oikeantuntuinen kolahtaa kohdalle, niin mikään ei pidättele.