Miksi huivi näyttää suorastaan loukkaavan monia länsimaisia ihmisiä? Tästä syystä: pään paljastaminen on alistumisen ja kunnioittamisen merkki. On totuttu ottamaan kirkossa hattu pois, samoin kun mennään pomolle tai muulle tärkeälle henkilölle puhumaan. Kouluissa pipot on kielletty, sen pitäminen luokassa tarkoittaa ettei muka kunnioita opettajaa tai opetettavaa asiaa.
Kun nainen sitten pitää huivia ja peittää päänsä, hän ei "nöyristele" kenellekään ottamalla sen pois kuten hattu otetaan päästä pomon läsnäollessa. Hän ei alistu toisille ihmisille ja heidän oikuilleen, vaan Jumalalle. Huivi nähdään kannanottona, jopa poliittisena sellaisena. Uskalletaan olla erilainen kuin muut välittämättä siitä mitä he ajattelevat.
Kun nainen sitten pitää huivia ja peittää päänsä, hän ei "nöyristele" kenellekään ottamalla sen pois kuten hattu otetaan päästä pomon läsnäollessa. Hän ei alistu toisille ihmisille ja heidän oikuilleen, vaan Jumalalle. Huivi nähdään kannanottona, jopa poliittisena sellaisena. Uskalletaan olla erilainen kuin muut välittämättä siitä mitä he ajattelevat.
Vastaukset 5
Vanhimmat
..eli halutaanko musliminaiset alistaa länsimaiseen tai uskontonsa vastaiseen pukeutumiseen?
noh, itse en kuitenkaan vaimoa hijabiin/huiviin pakottaisi, itse päättäköön, mutta en minä pakottaisi huivia/hijabia poiskaan ottamaan, jos haluaa sitä pitää.
joku arkkipiispa kuulemma puolusteli, että ei pakolla saisi huivia lähteä poistamaan.(en tarkemmin lukenut tosin)
>>Huivi nähdään kannanottona, jopa poliittisena sellaisena.
Valitettavasti usein myös ihan syystä.
Eilen illalla tässä oli hyvä ja asiallinen ketju, vaan eipä ole enää. Menin nukkumaan joten ei ole tietoa mitä siihen sen jälkeen tuli, mutta minusta ketjussa ei ollut mitään epäasiallista.
Yhden islamiin kääntyneen naisen kommentti asiasta.
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/10/20/AR2006102001259.html
esim. mielenkiintoinen havainto länsimaista:
"When I converted to Islam and began wearing a headscarf, the repercussions were enormous. All I did was cover my head and hair — but I instantly became a second-class citizen. I knew I'd hear from the odd Islamophobe, but I didn't expect so much open hostility from strangers."
Tää 'yksi' nainen sattuu olemaan Yvonne Ridley.
Mietitäämpä miksi länsimaissa häneen saatetaan suhtautua oudoksuvasti:
- räväkkä feministitoimittaja menee talebaanien hallitsemaan afganistaniin tekemään juttua. Siis juuri näiden talebaanien jotka käyttivät jalkapallokenttiä naisten julkisiin teloituksiin 'aviorikoksista'.
- talebaanit kidnappaavat räväkän feministitoimittajan
- tovin päästä räväkkä feministitoimittaja vapautetaan
- räväkkä feministitoimittaja 'löytää Islamin' ja hänestä tulee änkyrämuslimi
Voi herran pieksut ja rouvan myös, eriskummallisempaa Tukholmasyndrooma-tapausta saa hakea aaaaaika pitkään.