verenpaine ja parkinson

riskiryhmäläinen

Minkälaisia verenpainelukemia löytyy parkinsoniin sairastuneilla?
Lähisukulaisellani on todella alhainen verenpaine, ja mieleen vaan tuli voiko liittyä sairauteen.

5

3744

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yks tavallinen

      Parkinsonin taudin lääkke
      illä on verenpainetta alentava vaikutus.

      • aihetta pelkoon

        elikkä, tarkoittaako tuo, että alhaisen verenpaineen omaavat ovat altiina parkinsonintaudille??


      • tarkemmin
        aihetta pelkoon kirjoitti:

        elikkä, tarkoittaako tuo, että alhaisen verenpaineen omaavat ovat altiina parkinsonintaudille??

        Vaikka aiempi vastaus ei ole minun niin vastaan. Ei sitä se ei tarkoita, eikä vastauksessa niin sanotakkaan.

        Parkinsonin tautia sairastavat saavat oireistoa helpottavaa lääkitystä ja näillä lääkkeillä voi tai aika useinkin on verenpainetta alentava vaikutus. Esimerkiksi lääke Eldepryl on alunperin suunniteltu verenpainetta alentammaan olevaaksi lääkkeeksi. Lääkkeiden koekäytössä on huomattu kuitenkin että se on sopivampi Parkinsonin tautiin ja lähdetty kehittämään sitä tähän sairauteen.
        Verenpainetta alentava vaikutus on siis sitä perua.

        Maailmalla on paljon lääkkeitä joille on muuttunut käyttötarkoitus, ennen markkinoille pääsyä. Tällainen lääke lienee myös Viekra mm.


    • Kysymys?

      Nimim. riskiryhmäläinen - tarkoitatko että kuuluisit riskiryhmään sairastua Parkinsonin tautiin. Millä perustelet mahdollisen epäilysi?

    • maritca

      Ei alhainen verenpaine tarkoita sitä, että sairastuu herkemmin parkinsonin tautiin. Itselläni todettiin verenpaineen kohaminen jo 10-v ennen parkinsonin toteamista. Sitä hoidettiin lääkkeillä. Pian 5-vuotta sitten dignosoitiin parkinsonin tauti ja lääkitys aloitettiin siihen 4-v sitten. Verenpaineeni rupesi laskemaan ja RR-lääkitystä vahennettiin. Nyt siitä on jäljellä enää nesteenpoistolääke, lähinnä turvotusten takia. Tänään arvoni oli 120/82. Parkinson lääkkeeni on Sifrol, joka ei sisällä levodopaa sekä Sinemet, joka sisältää levodopaa. Parkinson lääkkeillä on sellainen taipumus, et ne tahtovat alentaa verenpainetta. Asia on hyvin selostettu tuossa nimimerkin, tarkemmin, vastauksessa.
      Sitähän ei tiedä kuinka verenpaineeni käy, kun vuosien myötä joudutaan parkinsonin lääkeitä lisämään. Aika sen näyttää.
      Mistä sitten parkinsonin tuleminen johtuu, sitä ei vielä tiedetä. Kun se saadaan selville niin ollaankin jo pitkällä. Mutta toivossa on hyvä elää.
      Minulla se ei ole suvun perukaan, sillä kellään sukulaisellani (lähinnä kahdessa polvessa ennen minua) ei sairautta ole ollut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13148
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9601
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9094
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      14
      7720
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6704
    6. 147
      6124
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3114
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1179
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1133
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      980
    Aihe