Minkälaisia verenpainelukemia löytyy parkinsoniin sairastuneilla?
Lähisukulaisellani on todella alhainen verenpaine, ja mieleen vaan tuli voiko liittyä sairauteen.
verenpaine ja parkinson
5
3850
Vastaukset
- Yks tavallinen
Parkinsonin taudin lääkke
illä on verenpainetta alentava vaikutus.- aihetta pelkoon
elikkä, tarkoittaako tuo, että alhaisen verenpaineen omaavat ovat altiina parkinsonintaudille??
- tarkemmin
aihetta pelkoon kirjoitti:
elikkä, tarkoittaako tuo, että alhaisen verenpaineen omaavat ovat altiina parkinsonintaudille??
Vaikka aiempi vastaus ei ole minun niin vastaan. Ei sitä se ei tarkoita, eikä vastauksessa niin sanotakkaan.
Parkinsonin tautia sairastavat saavat oireistoa helpottavaa lääkitystä ja näillä lääkkeillä voi tai aika useinkin on verenpainetta alentava vaikutus. Esimerkiksi lääke Eldepryl on alunperin suunniteltu verenpainetta alentammaan olevaaksi lääkkeeksi. Lääkkeiden koekäytössä on huomattu kuitenkin että se on sopivampi Parkinsonin tautiin ja lähdetty kehittämään sitä tähän sairauteen.
Verenpainetta alentava vaikutus on siis sitä perua.
Maailmalla on paljon lääkkeitä joille on muuttunut käyttötarkoitus, ennen markkinoille pääsyä. Tällainen lääke lienee myös Viekra mm.
- Kysymys?
Nimim. riskiryhmäläinen - tarkoitatko että kuuluisit riskiryhmään sairastua Parkinsonin tautiin. Millä perustelet mahdollisen epäilysi?
- maritca
Ei alhainen verenpaine tarkoita sitä, että sairastuu herkemmin parkinsonin tautiin. Itselläni todettiin verenpaineen kohaminen jo 10-v ennen parkinsonin toteamista. Sitä hoidettiin lääkkeillä. Pian 5-vuotta sitten dignosoitiin parkinsonin tauti ja lääkitys aloitettiin siihen 4-v sitten. Verenpaineeni rupesi laskemaan ja RR-lääkitystä vahennettiin. Nyt siitä on jäljellä enää nesteenpoistolääke, lähinnä turvotusten takia. Tänään arvoni oli 120/82. Parkinson lääkkeeni on Sifrol, joka ei sisällä levodopaa sekä Sinemet, joka sisältää levodopaa. Parkinson lääkkeillä on sellainen taipumus, et ne tahtovat alentaa verenpainetta. Asia on hyvin selostettu tuossa nimimerkin, tarkemmin, vastauksessa.
Sitähän ei tiedä kuinka verenpaineeni käy, kun vuosien myötä joudutaan parkinsonin lääkeitä lisämään. Aika sen näyttää.
Mistä sitten parkinsonin tuleminen johtuu, sitä ei vielä tiedetä. Kun se saadaan selville niin ollaankin jo pitkällä. Mutta toivossa on hyvä elää.
Minulla se ei ole suvun perukaan, sillä kellään sukulaisellani (lähinnä kahdessa polvessa ennen minua) ei sairautta ole ollut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?5572510Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh671416Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831340- 971297
- 1371228
- 1051118
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro133994- 48910
- 47851
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60790