Tietääkö kukaan voiko EUMIG P8 DUAL -projektorin pyörimisnopeutta (suljinnopeus) säätää jotenkin?
Eumig P8
1
1230
Vastaukset
- portaaton
En nyt jaksa käydä varastosta katsomassa kaksi kuukautta sitten hyvin pakettiin hyllytettyä EUMIG projektoriani Joku Super8...malli se on ja sillä nopeudensäätö oli 18-24fps lisää säätövaraa löytyi kun avasin takakannen ja käänsin Hz-vipusen 50-60asentoa... näin sain "mikkihiiriäänen" portaattomasti säädettyä sopivaksi.
Varoituksen sana: älä rasvaa sitä kumilevyä johon pyöristetty säätöpyörä(metallinen) koskettaa...sen rasvaamisen seurauksena kitka pienenee niin ettei "mylly" pyöri, jouduin omastani pesemään asetonilla rasvat pois ko kumilaikan alueelta.
Suoritin talven aikana konvertoinnin (halvalla)digitaaliseksi, siten että heijastin kaitaleffat projektorilla pahville pingotetulle alumiinifoliolle...sille himmeälle puolelle foliota. Foliolle sai valovoimaa tarpeeksi jotta tavallisella Canon ixus digipokkarilla sai sen kuvan kaapattua digitaaliseksi. Ei ollut lopputuloksen kannalta merkitystä oliko tallennus 15fps vai 30fps välkkyi melkein samalla tavalla kummallakin nopeudella. Kaikki meidän perheen kaitafilmit oli kuvattu 18fps nopeudella...Äänen vuoksi tallensin nuo pienellä kuvanopeuserolla Projektori:18fps digikamera:15fps 640x480.
Äänen kaappasin projektorinkaiutinliitännästä pienten piuhaviritelmien myötä nappikuulokkeisiin joista toisen teippasin kameran mikrofonin päälle.
Särötön volume piti kokeilemalla säätää projektorista. Muutaman tunnin kaitafilmien konvertoinnissa kului rutkasti vapaa-aikaa(viikkoja). Homman tein pimeässä kellarin varastohuoneessa.
Konvertointi AVI:sta DVD-formaattiin Nerolla heikensi kuvanlaatua melkoisesti... Nykyisten DivX/Xvid-DVD-soittimien pitäisi pystyä toistamaan myös AVI-tiedostot, mutta ennen polttoa on syytä varmistaa ettei tietsikalla ole codekkina QuikTime avaamassa ko tyyppisiä tiedostoja...koska kaikilla DVDsoittimilla nuo tiedostot eivät aukene. Ehkä määrittely pitää olla(avaa aina WindowsMediaPlayerillä) tätä EN OLE vielä kokeillut... ainakaan QuikTime-codek ei aukea (Kodinkoneliikkeen kalliitkin soittimet käytiin läpi).
Konvertoinnissa ei koskaan kuvanlaatu parane! Alkuperäiset filmit ja projektori kannattaa säilyttää! Myös "alkuperäiset" AVI-tiedostot kannattaa säilyttää.
Tää vastaus nyt rönsyili vähän ohi kysymyksen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 905147
- 534046
- 252159
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s271817Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161785- 151434
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹271217Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201026T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43981- 21980