Markkinaehtoinen ruokatuotanto

Yllätys, yllätys kaikivoiviksi mainostetut markkinavoimat ovat aiheuttaneet nälänhätää.
Ari Ojapelto kertoo:"Kun globaali ruokatuotanto on siirtynyt markkinaehtoiseksi,sillä on kehitysmaiden nälänhädän kannalta ollut katastrofaalisia seurauksia. Köyhä maa alkaa tuottaa länsimaihin kaupaksi käyviä kasveja ja tuotteita ravintokasvien kustannuksella. Tähän on törmännyt esimerkiksi Etiopia, joka on myynyt pahimpina nälkävuosinaankin elintarvikkeita rikkaille maille."
Euroopan Unioni osana globalisaatiota ja siihen vahvasti uskovana ei näytäkään olevan se ainut mahdollisuus, jonka tavalla meidän tulisi asiamme hoitaa.
6233
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Väestökehitystä tutkiva IIASA:n mukaan apua nälkäisten ongelmiin vallitsevien systeemien aikana ei ole näköpiirissä. Laskelmien perusteella maailma 40 köyhintä maata menettävät yli 20 prosenttia lähi vuosikymmenten ruokatuotannostaan pelkästään maapallon ilmastonmuutoksen takia. On huomattava, että noissa maissa asuu kolmannes maapallon väestöstä.
Voidaan perustellusti väittää, että niin kauan kuin maailmassa on köyhyyttä, on nälänhätä suuri ongelma ilmastonmuutoksista huolimatta.
Uusliberalistisen talouspolitiikan "saastuttama" EU on pikemminkin nälänhädän lisääjä kuin sen lieventäjä.

Äänestä

Maatalouden keskittäminen suuriin yksiköihin ja uusien "kombinaattien" (kaali, lanttu, liha, peruna, vilja ja vaikkapa broilerikombinaatit) luominen on epäekologista pelkästään pitkien kuljetusmatkojen muodossa. Kun euroopassa ryhdytään tuottamaan vehnää etelässä ja täällä pohjoisessa vain energiakasveja, alkaa meillä nousta ruoan hinta pelkästään kuljetuskustannusten johdosta.

Oma tasapainoinen maatalous aluellisine jalostusmahdollisuuksineen lyhentää näitä matkoja ja säästää siten energiaa. Lisäksi työvoimaa saadaan ohjattua tuottavaan työhön automatisoitujen ruokatehtaiden sijaan. Näin on ennenkin homma toiminut ja miksei toimisi jatkossakin.

Äänestä
  • Ari Ojapelto pohtii nykymenon seurauksia kirjassaan "AHNEUDEN AIKA" mm. seuraavasti: "Koveneva ja vapaa kilpailu on kaatanut Intiassa miljoonia pien- ja mikroyrityksiä. Tämä on yksipuolistanut maaseutualueiden tuotantorakennetta. Maaseudun maattomat perheet ovat tulleet aiempaa riippuvaisemmiksi maataloustyön tekemisestä, koska muun työn määrä on vähentynyt. Maataloustyöhön tarjoutuvien ihmisten määrä on kasvanut samaan aikaan, kun suuri osa viljelijöistä on ajautunut pahaan velkakierteeseen. Työvoiman ylitarjonta ja viljelijöiden vaikeudet ovat polkeneet maatyöläisten palkat pohjalukemiin."
    Traaginen seuraus siitä on, että viljelijätkin "näkevät nälkää".
    Ojapelto jatkaa: "Ehkä karuin todiste globalisaation vaikutuksista Intiassa on kuitenkin maanviljelijöiden itsemurhien lisääntyminen. Intiassa on reilut kuusisataa piirikuntaa, mutta yksittäisistä piirikunnista on 1990-luvun lopulta raportoitu satoja ja joissakin tapauksissa jopa tuhat maanviljelijöiden itsemurhaa vuodessa."
    Noita lukuja kun kerrotaan piirikuntien määrällä 600, päädytäänkin jo huolestuttavan suuriin itsemurhalukuihin.
    Mitä enemmän globalisaation ylläpitäjästä EU:stakin saadaan oikeata tietoa, sen suuremmalla syyllä Suomen on syytä palauttaa valtiollinen itsenäisyytensä poistamalla EU:n valta Suomesta.

    Äänestä

Tästä läheltä vielä että net keinottelijat jotka ajoivat maatalouden alas Suomessa ja Suomen Euroopan Unoniiin hoitavat nyt Virossa tuhansien lehmien maitotiloja ja maito tuodaan Suomeen.

Äänestä

Nykyisen CAP-politiikan pitäisi muuttua joko ns. "Ranskan malliin" tai CARPEksi asiantuntijoiden mukaan. CARPEssa maatalous, ympäristö ja maaseutu olisivat paremmassa tasapainossa kuin CAP:ssa. CARPE irrottaisi tuet tuotantomääristä, mkutta kytkisi ne ympäristö- ja maaseutuhyödykkeiden tuottamiseen eli monialaiseen maaseutuyrittämiseen (Moma). "Ranskalainen malli" suosii tehomaataloutta kiintiöineen, ja Ranska ja Saksa saavat 80 % EU:n maataloustuista. Ensi ohjelmakaudella EU-Suomen maataloustuet pienenevät vuosittain, kun maataloustuet myönnetään uusille jäsenmaille (EU-25).

Jos CARPE toteutuu, pääsisimme eroon WTO:n tuotantokiintiöistä. EU ei ole pitänyt jäsenmaansa, Suomen, puolta WTO:n kokouksissa, vaan Suomessa on liian korkea tuotanto sianlihassa, maidossa, kananmunissa ja viljassa EU:n mukaan, vaikka emme vielä ole omavaraisia missään näissä.

Kaiken lisäksi Saksasta tullut ruis on GMO-ruista! Muita EU:n GMO-maita ovat Espanja, Romania ja Ranska, vaikka EU:n ehtoihin kuuluu kestävä kehitys ja GMO:n kieltäminen. Kannattaa miettiä, minkämaalaisia elintarvikkeita ostaa. Jos lukee "Made in EU", kannattaa jättää ostamatta, sillä kuluttajansuojalakimme ja EU-normien mukaan valmistus-/viljelymaa on oltava näkyvissä tarkemmin hinnan lisäksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KaukoLaihanen kirjoitti:

Yllätys, yllätys kaikivoiviksi mainostetut markkinavoimat ovat aiheuttaneet nälänhätää.
Ari Ojapelto kertoo:"Kun globaali ruokatuotanto on siirtynyt markkinaehtoiseksi,sillä on kehitysmaiden nälänhädän kannalta ollut katastrofaalisia seurauksia. Köyhä maa alkaa tuottaa länsimaihin kaupaksi käyviä kasveja ja tuotteita ravintokasvien kustannuksella. Tähän on törmännyt esimerkiksi Etiopia, joka on myynyt pahimpina nälkävuosinaankin elintarvikkeita rikkaille maille."
Euroopan Unioni osana globalisaatiota ja siihen vahvasti uskovana ei näytäkään olevan se ainut mahdollisuus, jonka tavalla meidän tulisi asiamme hoitaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu