Berliini

akutius

Hei
Olen menossa joulukuun lopulla Berliiniin. Voisiko joku ystävällinen sielu antaa jotain hyviä vinkejä ko. matkalle. Siis hyviä kohtuuhintaisia hotelleja, hyviä ruokapaikkoja, ostospaikkoja yms.

5

1912

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nikitasixx

      Itse tulee aina käytyä KaDeWessä

      http://www.kadewe-berlin.de/
      http://www.kadewe-berlin.de/index2_engl.php

      Myös KaDeWen lähellä on isoja kenkäkauppoja. Kauppojen nimet olen unohtanut.

      Antikvariatit ja kirppikset ovat mukavia kiertää. Erityisesti antikvariatit ja kirjakaupat. Luontaistuotteiden tarjonta on laajempaa, eli niitä kannattaa katsella jos sellaiset kiinnostaa.

      Ja myös paikan päällä ja hotellista kysymällä saa vihjeitä ostopaikoista.

      Hotelleja löytyy googlen kautta hakemalla. Sillä hinnat muuttuvat ajankohdan ja kysynnän mukaan. Googlesta itsekkin löydämme aina hyviä tarjouksia tarvittaessa. Esimerkiksi näitä linkkejä voit käyttää... Suosittelen että hotellin varaa metroaseman lähettyviltä (U-Bahn).

      http://www.bookings.de/city/de/berlin.en.html?aid=303573&label=berlin-fi

      http://berlin.gtahotels.com/

      http://www.apartmentsapart.com/berlin_hotels/index.htm

      Itse käyn Berliinissä intialaisissa ravintoloissa syömässä. Myös "sokeitten" pitämässä ravintolassa olisi aikomus käydä, mutta sinne tarvitsee varata pöydän monia kuukausia aikaisemmin, jonon vuoksi. Ideana siis on että syöt hämärässä/pimeässä, kuin sokeat. Hyviä ruokapaikkoja on vaikea tarjota, kun en tiedä mitkä mielestäsi ovat hyviä ruokia ja pöytiin tarjoilua vai seisomapöytä.

      Kahvilat ovat erityisen kivoja. Ja niitähän löytyy esim. monista isoista kirjakaupoista katukahviloiden lisäksi.

    • änkoo

      ...oli ainakin Solar (Stresemanstrasse). Se voi olla vaikea löytää, sillä sijaitsee yhden korkean talon huipulla. Katsele siis talojen kattoja. Mennään hauskalla näköalahissillä, ja näköalat ravintolasta uskomattomat!

      Alakerrassa (siis korkealla kuitenkin) ruokailupuoli (voi tarvita varauksen? meillä ei ollut ja hyvin mahduttiin, mutta pikkujouluaika...). Ruoka ihan hyvää ja keskihintaista. Pastaa ja muuta vastaavaa.

      Yläkerrassa käymisen arvoinen lounge-tyyppinen "yökerho". Maisemien takia suosittelen ainakin poikkeaan illalla drinkillä! Metroasema vieressä.

      Katsoin ja niillä oli aika kököt kotisivut, joista ei kyllä saa oikeaa kuvaa paikasta, solaberlin.com, kuvia ainakin myös
      www.bartime.de/location.solar.1.2042.html.


      Sitten Oranienburgerstrassella on mukava paikka (Amrit?) mutta taitaa olla auki vain kesäisin. Ihan vieressä samalla kadulla samaa ketjua Mirchi(?) Ruoka kaukoitätyyppistä, loistavaa. Nopea palvelu vaikka paikka oli aivan täynnä.

      Katu on baarikatu, joten kyllä sieltä muutakin löytyy.

      Ja jos Biergartenit on talvella auki, kyllähän makkara aina maistuu!

      Hauskaa matkaa äläkä missaa joulutoria!

    • piiroo

      Hei!
      Kohtuuhinta, mikä se on? Me olimme jonkun aikaa sitten Hotel Castell :issa, Kurfürstendamin poikkikadulla (noin 1 km keskustasta). Hinta kahdelta aamiaisella 99 €/yö.

      Jos mahdollista niin soita Kalevatravel nimiseen matkatoimistoon (puh. 0205 615 615) ja kysy heidän asiakaslehteä nro 2/06. Siinä oli paras Berliini-aiheinen artikkeli pitkään aikaan!!!

      Itse olen asunut Berliinissä "vanhaan hyvään aikaan", eli 80-luvulla. On ainoa matkakohde, jossa käyn yhä uudelleen ja uudelleen, mahdollisuuksien mukaan vuosittain. Kaupunki muuttuu niin paljon, ettei pysy perässä, aina sieltä löytää jotain uutta!.

      t: PiiRoo

    • Tasovaatimus?

      Vaatimustaso ja odotukset ovat kovin henkilökohtaisia asioita.

      Itse varasin meille tänään Blue1:n lennot, 374,84E/2 henkilöä veroineen.
      Halvemmallakin olisi saanut mutta emme viitsineet vekslata ajankohtaa.

      Majapaikkaa katselin Berliinin hotskuluettelosta mutta päädyin em. lentoyhtiön sivuilta A&O .. am Zoo:n, 207,66E/2henkilöä, neljä yötä, veroineen ja palvelumaksuineen sekä puhvettiaamiaisella.

      Kahden hengen huoneita löytyy kahdelle jo alle 30E/:n mutta jostain pitää tinkiä.
      Aiemmin syksyllä oli halvempaa. Joulumarkkinat nostanevat hintoja?
      Joulun jälkeen myös halvempaa??

      Ruoka on mitä suurimmassa määrin henkilökohtainen asia mutta nälkää ei tarvitse nähdä.

      • 370 finskillä

        sis. hotskun


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe