Onko totta, että vl perinnäissääntöineen on katoamassa? Mistä suuntaus johtuu?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000001695&posting=22000000020548500
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000001695&posting=22000000020548500
Vastaukset 27
Vanhimmat
Minä ja tuhannet - ehkä jopa kymmenet tuhannet - minun kaltaiseni haluavat pysyä tässä elävässä kristillisyydessää, joka on vanhurskautta, rauhaa ja iloa Pyhässä Hengessä.
Kyllä se häviää, ihan luonnollista tietä. Herra Jumala sen hävittää, sillä siinä, ei Uskossa, vaan Rauhanyhdistyksen Anti Kristillisessä johdossa luomien sääntöjen vuoksi.
Jumalalla on jo maailmaa luodessa ollut visio ja Vanhan Liiton aikaan heille puhuttiin siitä, että hae puolisosi toisesta heimosta, ettei tule ”sisäsiitettyjä”.
Tämä on yksi, mikä jo luonnollisesti lopettaa Lestadiolaiset, sillä vielä muutama sukupolvi, niin koko seurakuntaa ei enää ole. Siinä on aina naitu vain hyvästä suvusta (lue Lesdatiolaisesta suvusta), joka ei ollenkaan ole järjen, eikä Luojan ajatus. Heille käy kun Ristoliasen lampaille, joka naittoi aina vain omasta suvusta, kohta ei ollun jalkaa, toisella korvaa, kolmannella silmää jne.
Tässä on jo merkit. Jos istut jossain kauppakeskuksessa ja analysoit ihmistä, voit poikkeuksetta olla varma, kuka niistä kuuluu tähän lahkoon. Ei enää kaikki voi johtua siitä, kun vuosikämmeniä sitten saarnamiehet yöpyivät taloissa, isännän odotellessa portailla. Tavat ovat myös samat, aina tupakka suussa, hattu takaraivolla ja ajetaan tietynmerkkistä autoa pää tiukasti ovipilariin nojaten, tupakka suussa.
Kylällämme on jo syntynyt lukuisia vauvoja, joilla on syndrooma, joka johtuu vain sisäsiittoisuuksista, on selkäranka vaurioita yms. jota on vain äideillä, jotka ovat tai pakotetaan synnyttämään, vaikka useita vammaisia, se on tuo kirous, josta saadaan kärsiä jopa kolmanteen ja neljänteen sukupolveen saakka, kun menetellään Raamatun vastaisi.
Luonnollisesti olas parempi, kun he ottaisivat vastaan herätyksen Jeesuksessa ja heittäisivät pois nuo ihmisten tekemät säännökset, voisit valita vaimosi vaikka maitokaupassa, ei suviseuroilla.
Siunausta
törkyviestiisi ihmettelen julmaa asennettasi vammaisiin. Ei siinä kyllä ole tippaakaan inhimillisyyttä. Tiedätkö, vammainen ihminen on Jumalan tekona aivan yhtä täydellinen kuin kuka tahansa meistä.
Raamatussa sanotaan: joka vaivaista pilkkaa se herjaa hänen Luojaansa. Ei vammainen lapsi ole kirous vaan aivan uskovaisen esimerkki meille pahoille ja heikoille syntisille ihmisille.
Ei Jumala siioniansa hävitä vaan Hän on sanonut: Vaikka vuoret väisyisivät ja kukkulat horjuisivat en minä sinusta väisty eikä minun rauhanliittoni horju" "Siionon muurit ei sortua saata, kun pruskallio Jeesus on sen" Me onnelliset saamme asua Jumalan valtakuntaa ja sitä onnea soisimme jokaiselle ihmiselle.
Jumalan sana kehottaa uskovaisia: "älkää vetäkö iestä yhdessä epäuskoisen kanssa" ja jo vanhan liiton aikana uskovaiset halusivat ottaa puolison uskovaisista ja nähtiin synniksi ottaa epäuskoinen puoliso
Siitä on vl-uskovaiset tehty.
sydämelläni on Jumalan antama rauha, Jeesus on kärsinyt ja kuollut syntieni tähden ja sen tähden olen osallinen Pyhästä Hengestä joka omassatunnossa
ohjaa ja myös nuhtelee,jos syntiin joutuu. Evankeliumi on pesulähde kaikkea syntiä ja saastaisuutta vastaan.
Siihen jokainen Jumalanlapsi saa turvautua pahan maailman keskellä!
Päivittäin koen iloa siitä,että minulla on uskovaisia ystäviä joiden kanssa saan matkaa tehdä, toisiamme tukien ja myös toistemme taakkoja kantaen.
kimppuumme kävi 80-luvulla? Etkö silloinkaan pelkää vaan otat kaiken vastaan mitä SRK pääsi menoksi on keksinyt?
Jumala näkee sydämeni tilan srk ei sitä näe. Kaikkia muita voi pettää,mutta Jumalaa ei voi. En ole ihmisten päälle uskomassa,vaan Jumala Pojan sovitukseen, siloin ei tarvitse pelätä mitään eikä ketään:)
En todellakaan tuomitse vammaisa, vaan sitä, että on aina vain työnnettävävaimo täyteen, vaikka on odotettavissa vammainen lapsi. Vahemmat, ja etupäässä koko Vahoillisledatiolisuus on tässä hakoteillä, kun ei enään muuten saada jäseniä kun pakkosiitoksella. On huomioitava, ettei Raamatusta uuvu perhesunittelu, vaikka aluksi todettiin, -menkää ja täyttäkää maa. Mutta maahan on jo täynnä, kaikilla maanosilla on ihmisä ja noin mijoona kuolee vuodessa nälkään. Mikä järki kertoo sen, että lisää vain. On luonnolista että vastaatte, - en anatisi ketään pois? En minäkään vaikka on lähes kymmenkinta, muttei RY;n johto suorita ainakaan minun perhesuunnittelua, kehtaan esiintyä näilläkin. Lopettakaa tuo höpötys lähinainnista ja ekhäsyn kiellosta, jottei luonto lopeta teitä.
Siunausta
Luulen vaan että monella se vahvalla uskolla uhoaminen hieman hiipuisi seurakunnan edessä syytettynä ollessa...
on maan päällä Jumala valtakuntansa säilyttänyt, sitä on eri nimillä eri aikoina nimitetty, mutta Henki on ollut sama, usko on kulkenut paratiisista asti "uskosta uskoon".
Ja vielä tänäänkin me nuoret ja vanhat tahdomme lapsenmielin uskoa ja kuulla niin kuin ilmestyskirja opettaa: "Jolla on korvat se kuulkoon mitä Henki seurakunnalle sanoo"
Kun haluamme karttaa syntiä, te luulette sitä laiksi, mutta meille se ei ole lakia sillä meille on kaikkein kallein asia maan päällä saada tämän valtakunnan kansalaisina säilyttää uskoa loukkaamattomassa omassatunnossa.
Me tiedämme että synti erottaa ihmisen Jumalasta. Siksi meillä on halu karttaa sitä, mikä maailmasta on "lihan himo, silmäin pyynti ja elämän koreus". Emme tee sitä siksi, että sillä autuutta ansaitsisimme, sillä meidän ainoa autuutemme syy on Herran Jeesuksen sovintotyö.
Sielunvihollinen kyllä haluaisi, että elävä usko katoaisi maan päältä eikä yksikään tulisi autuaaksi. Se on joskus saanut ihmisiäkin työmiehikseen niin, että jotkut ovat ottaneet oikein elämäntehtäväkseen hävittää uskon maan päältä. Toivoton urakka, sillä Jumalan voima on väkevämpi kuin sielunvihollisen.
Kun Jeesukselta kyseltiin kuinka paljon on niitä jotka tulevat autuaiksi ei Jeesus lähtenyt lukumääriä laskemaan vaan sanoi sen mikä jokaiselle kysyjälle on tärkeintä: "Pyytäkää päästä ahtaasta portista sisälle". Näin tänäkin päivänä usko tulee uskosta uskoon. Raamattu sanookin: "Voi yksinäistä jos hän lankee, sillä hänelle ei ole auttajaa". Tarvitsee kuulla evankeliumia että pääsisi ahtaasta portista sisälle.
Sinulle, joka kyselet onko vl katoamassa rakkaudella sanoisin: olisi kaikkein tärkein asia valvoa siinä: olenko minä sisällä Jumalan valtakunnassa. Onko minulla synnit anteeksi jos tänään tulee lähtö ajasta iankaikkisuuteen. Vielä kuuluutetaan Jumalan valtakunnasta syntien anteeksiannon evankeliumia. Tulee kuitenkin aika, jolloin "ovet katua vastaan suljetaan" eikä enää saarnata ulkopuolella oleville. Silloin Herra Jeesus tulee hakemaan isän siunattuja taivaan kotiin.
sitaattiin oli tullut virhe, se kuuluu: "Jolla on korvat kuulla, se kuulkoon ...." eli tarvitsisi olla kuulevat korvat ettei ylenkatsoisi niitä rakkauden neuvoja joita "Henki seurakunnalle sanoo.
"vl-usko katoaa, vl-usko katoaa, vl-usko katoaa..."
tai
"pian vl-usko hyväksyy ehkäisyn, hyväksyy ehkäisyn ja television ja television..."
Luulette, että kun tarpeeksi kauan toistaa, asia toteutuu. Mutta onneksi Jumalan valtakunta on kukistumaton. Sitä eivät helvetin portitkaan voita.
on ehkä korkeintaan tuo asenteesi...
ovat ne lukuisat Raamatun vastaiset harhaopit, joita SRK ja vl-puhujat opettavat.
Sivullisenakin sen voi sanoa että ei se mihinkään häviä.Avaajalla on sellainen toive että häviäisi.Siksi laittaa kapuloita rattaisiin, vaan ei voi mitään noin isolle herätysliikkeelle.
ainoastaan, että _vl:t lakkaisivat kutsumasta muita kristittyjä epäuskoisiksi ja toimittamasta heitä helvettiin_. Se, kuka on Jumalalle kelpaava tai kuka joutuu kadotukseen, on ainoastaan Jumalan päätettävissä, ei vl:sten!!! Minun puolestani vl-joukko saa silti uskoa miten tahtoo ja rajoittaa omaa elämäänsä miten ikinä haluaakaan- se ei minun rauhaani ja uskoani poista!!!
uskottomia suututtanut, että vaaditaan parannusta. Paavalikin sanoo, että "evankeliumi, jota me julistamme, on elämän haju elämäksi niille, jotka pelastuvat, mutta kuoleman haju kuolemaksi niille, jotka kadotetaan."
Ai vl-SRK:n määrittelemistä synneistäkö? Riittääkö parannus Raamatun määrittelemistä synneistä?
hedelmistä, kuten lihallisuudesta, maailmallisuudesta, rakkaudettomuudesta ja ylpeydestä.
mitä nuo pitävät sisällään.
rehellisesti miettiä omassatunnossasi, jollei se ole täysin paatunut...
Ajan kanssa näin tullee käymään, koska SRK ei enää uskalla julkisuuden paineen vuoksi lähteä puhdistamaan puimatannertaan ja poispotkimaan yhteisön liberaalimpaa ainesta.
Siksi tiukkojen syntilistojen ja perinnäissääntöjen ylläpitäminen vaikeutuu koko ajan.
peittämään yhtään tekoa etkä ajatusta.
Hänelle sinä vastaat tuomiopäivänä jokaisesta sanasta ja teosta. Oletko valmis,kun kutsu kuuluu?
on tulossa? Oletko hoitomiehenä vai ilmiantajana? Noin luottavaisena et siihen helvettiin menisi rivivl:nä.
Onneksi VL-saarnoissa vielä synti saarnataan synniksi ja saarnataan parannnusta ja syntien anteeksiantamusta.
Mihin on suola kirkosta kadonnut. Onneksi VL-saarnojen suola vielä kirvelee !
niin kovasti, että he aivan raivostuvat. Mutta totuuden tutkaimella on ihmissydämiä pisteltävä, sanoi Laestadius...
voipa olla, että lestadiolaisuus häviää muiden organisoitujen dogmiuskojen mukana.
www.teosofia.net/muut/kallishaastattelu.htm - 36k -