jarrujen jäätyminen

Aikaisemmin palstalla on ollut puhetta takajarrujen jäätymisestä. Mulla on se tällä hetkellä kurissa, kun sinne asennettiin lumen ohjauspellit ja talvirenkaissa on 5-puolaiset erikoisvanteet.
Nyt vaivaa käsijarrun jäätyminen. Minkälainen käsijarrun rakenne on? Onko jäätyvä osa vaijeri vai onko satulassa jonkinlainen mekanismi joka voi olla täynnä kurapaskajää tavaraa. Eli onko automaattisesti vaijeriremontti, vai auttaisko kenties satulan ja käsijarrumekanismin puhditus?
Ajan melko paljon lumisia teitä näin hirvenmetsästys aikana.
51118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eipä selviä onko käsijarru jarrupaloilla vai rummuilla. Jos paloihin vaikuttava niin siellä semmoinen linkku joka kääntyy, ei muuta kuin maata taka ja katsominen ja väänteleminen, onko vaijeri löysällä, että jumii sieltä vai linkusta, ja senmukaiset toimenpiteet. Jos vaijeri niin eipä juuri auta kuin uusi. Jos linkku, niin saattaa olla suojakumi rikki, sinne voisi ensihätiin suihkuttaa jotain öljyä.

Joskus oli tässä mallissa, että pala vain jäätyi kiinni laikkaan, tuli lumi just niin että kun suli kuumaan laikkaan, ja sitten luonnollisesti jäätyi. Ja senkin nähnyt että jäätyi sohjo jarrusatulan ja vanteen väliin

Äänestä

citikan talviominaisuuksia. Niiden kanssa on vain elettävä.

Äänestä
  • vaan vika, jonka voi korjata. Yleensä jos käsijarruvaijerin tiivisteet tai kuori ovat rikkinäiset niin rakenteen sisään päässyt vesi jäätyy ja estää toiminnan. Siispä tarkistus ja tarvittaessa vaijerien vaihto, ei maksa mahdottomia ja taas toimii jäätymättä.

    Äänestä

Jos käsijarru jähtyy, silloin kyseessä on että etupalat jäähtyvät kiinni jarrulevyyn, eli sama ilmiö kun jos käsijarru jäähtyy autossa jossa käsijarru ottaa takapyöriin.

Yleensä syy jäähtymiseen on että levy/palat ovat lämpimiä käytön jälkeen ja kosteudesta muodostuu jäätä kun levy/palat jäähtyvät.

Tämä on asia mikä täytyy tiedostaa kaikilla automerkeillä talviolosuhteissa.

Vaijeri jäähtyy ainostaan siinä tapauksessa että vaijerin kuori on murtunut ja kosteus päässyt kuoren sisäpuolelle.

Äänestä

Jätä auto vaihteen varaan niin käsijarru saa jäätyä rauhassa. Peruutusvaihteessa on niin pienet välitykset että pysyy jyrkemmässäkin mäessä vaikka silloin kyllä suosittelisin lisäksi myös käsijarrun käyttöä, jäätyy tai ei. Olen tapellut vuosien varrella monen erimerkkisen auton kanssa tuon jäätymisongelman kanssa ja todennut että helpoin korjaus on olla käyttämättä käsijarrua pakkasella.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kässäri kirjoitti:

Aikaisemmin palstalla on ollut puhetta takajarrujen jäätymisestä. Mulla on se tällä hetkellä kurissa, kun sinne asennettiin lumen ohjauspellit ja talvirenkaissa on 5-puolaiset erikoisvanteet.
Nyt vaivaa käsijarrun jäätyminen. Minkälainen käsijarrun rakenne on? Onko jäätyvä osa vaijeri vai onko satulassa jonkinlainen mekanismi joka voi olla täynnä kurapaskajää tavaraa. Eli onko automaattisesti vaijeriremontti, vai auttaisko kenties satulan ja käsijarrumekanismin puhditus?
Ajan melko paljon lumisia teitä näin hirvenmetsästys aikana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu