missä vika?

onko kokemuksia???

Hei!
Meillä on 4v 3kk tyttö, joka on todettu ylivilkkaaksi viime keväänä.
Itselläni on ADHD.
Tyttö on todella tempperamenttinen, usein kyllä hyvällä tuulella, mutta kun ei ole, ilme on kuin sitruunan nielleellä ja ovia paiskotaan, pikkuveli kampataan, lyödään, tönitään tms. nurin.
Jos hän on ottanut kielletyn tavaran ja pyydän viemään sen paikoilleen, se paiskastaan kädestä juuri siihen, missä seistään.
Silmiin pistävää tai siis enemmänkin korviin käyvää on neidin kova volume koko ajan: puhuu kovaa, nauraa KOVAA, satuttaessaan parkuu tosi kovaa ja jos huomautan edes nätisti äänen voimasta, tyttö suuttuu pahasti. (kuulee kuitenkin kuiskauksen hyvin)
Tyttö on myös lähes yltiö sosiaalinen, esim. hän tekee itseään pihalla 7-9v poikien leikkiin niin tykö, että pojilla menee hermot. Selvä pyyntö poistua ei tyttöä hidasta, vasta kun pojat yhteistuumin karjuvat, haukkuvat ja tönivät tyttöä pois, hän ymmärtää vihjeen.
Empatiaa tyttö ei näytä juurikaan tuntevan, usein toisten vahingot ovat kerrassaan hauskoja.
Vaarantajua ei ole, miksi pitää kiinni täydessä vauhdissa keinussa tai miksei parvekkeen kaiteelle voisi kiivetä jne.
Muiden kovat äänet tuntuvat kuitenkin kiusaavan neitiä, vaikka hän itse kovaa melua kokoajan pitääkin....
Lisäksi neiti on melkoisen kömpelö, tosin jalan asennossa on virhettä, joka voi siihen vaikuttaa paljonkin, mutta mukit kaatuu,tasapaino pettää eikä pyörälläajo ota sujuakseen edes appareilla. Muovailuvahasta ei synny muuta tunnistettavaa kuin mato, vaikka neiti on aina raksatanut muovailua jne.
Ja toisaalta tyttö on ihanan aurinkoinen, nauraa paljon, osaa pukea vaikeitakin vaatteita, kerää lelut pihalta oma-aloitteisesti, muistaa kerran luetusta sadusta pitkiäkin pätkiä ulkoolta ja muistaa tarinan juonen, osaa pilkkoa jopa kurkun puolikkaasta paloja salaattiin jne.

Onko meille vain sattunut kovaääninen ja tempperamenttinen neiti? Vai kuulostaako joltain muulta?

2

456

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AD/HD ÄITI

      Ensin edelliselle vastaajalle:ÄÄLIÖ!!!
      Sitten alkuperäiselle kirjoittajalle:neuvolassa voisit ottaa puheeksi tämän asian ja sieltä teidät ohjataan eteenpäin.
      Lapsesi käytös ei voi olla pelkästään tempperamentista johtuvaa ja hän saattaa kärsiä siitä myös itse.
      Jaksamista teille.

      AD/HD ÄITI

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1100
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      104
      1075
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      75
      540
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      483
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      8
      446
    6. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    7. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      13
      440
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      43
      428
    9. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      396
    10. Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?

      Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön
      Sinkut
      83
      391
    Aihe