Rauhallinen kaupunginosa?

Mitkä kaupunginosat Oulussa on rauhallisia ja mitkä levottomia? Minkälaista aluetta Kontinkangas on? Onko kalliit vuokrat?
194507
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

siellä saa kirveestä päähän.

Äänestä
  • Eikö nimensä mukaisesti heinästä päähän. Vai ovatkohan sikäläiset syntyneet heinä päässä(tai kengässä)

    Äänestä

...rauhallinen kaupunginosa, mitä nyt silloin tällöin jotkut tuikkaavat roskiskatoksia ja autoja tuleen...

Äänestä

Alkoholistien asuintalo vaikka tuskin ne hirveästi häiritsee, Peltola voi olla levottomampi. Monenlaista kävelijää voi nähdä johtuen psykiatrian klinikasta mutta he eivät juuri ihmisiä vaivaa.

Rauhallisia ovat Värttö, LÄmsänjärvi, Ranta-Kastelli ja Kastelli - yleensä Oulunsuu. Rauhattomia Meri-Toppila, Rajakylän pohjoisosa, Heinäpää, Meritulli, Kaijonharjun ostarin seutu, Kaukovainion ostarin seutu. Ja ennen kaikkea Kaakkurin kerrostaloalue.

Äänestä
  • RAUHALLISTA.Muuta sinne.

    Äänestä

  • on tosi kirjoitti:

    RAUHALLISTA.Muuta sinne.

    pääosin -70-luvun ylihintaisia tasakattoisia hometaloja...

    Äänestä

Intiössä on yhdellä pojalla mopo. Se saattaa häiritä herkimpiä asukkaita.

Äänestä
  • kuha se eivaa pitkin öitä rällää senkaa.

    Äänestä

saattaisivat olla esim.Pyykösjärvi, Puolivälinkangas,Mustasuo, Isko ja Syynimaa.
Ainakaan tiedoitusvälineissä ei ole juuri koskaan minkäänlaisia mainintoja suuremmista häikistä.
Järvitie,kuin koivukuja, häikäisee kauneudellaan vuodenajoista riippumatta. Ja melkein kaikki palvelut ihan ns. käden ulottuvilla.
Hyviä alueita ja toivotaan, että säilyttävätkin imagonsa!!

Äänestä
  • Millaista on Koskela alueena?

    Äänestä

  • ...sekä Mustasuolla että Pyykösjärvellä, ja tosi rauhallista on ollut molemmissa. Vähän jännitin tätä Pyykösjärveä, koska ainoastaan tuo Järvitie erottaa Puokkarista. Ja Puokkarista olin kuullut että on mukamas paha paikka. Mutta mitään ongelmia ei ole ollut. Ostarilla tietty kesäisin on näitä laitapuolen kulkijoita jonkun verran, mutta millä lähiöostarilla heitä ei olisi? Eikä heistä ole mitään haittaa minulle ollut.

    Äänestä

  • Lottis kirjoitti:

    ...sekä Mustasuolla että Pyykösjärvellä, ja tosi rauhallista on ollut molemmissa. Vähän jännitin tätä Pyykösjärveä, koska ainoastaan tuo Järvitie erottaa Puokkarista. Ja Puokkarista olin kuullut että on mukamas paha paikka. Mutta mitään ongelmia ei ole ollut. Ostarilla tietty kesäisin on näitä laitapuolen kulkijoita jonkun verran, mutta millä lähiöostarilla heitä ei olisi? Eikä heistä ole mitään haittaa minulle ollut.

    ns. laitapuolen kulkijoita, mutta ovat kyllä aina olleet jotenkin harmittomia, jopa arkoja. Ei ole ollut mitään haittaa heistä. Kaunista seutua kesällä ja talvella, syksyä ja kevättä unohtamatta.

    Äänestä

  • kesäisin kirjoitti:

    ns. laitapuolen kulkijoita, mutta ovat kyllä aina olleet jotenkin harmittomia, jopa arkoja. Ei ole ollut mitään haittaa heistä. Kaunista seutua kesällä ja talvella, syksyä ja kevättä unohtamatta.

    rauihallista ja fiksua aluetta paitsi et vaan turhan korkeet vuokrat.

    Äänestä

Kastelli on paras. Rauhallinen, viihtyisä paikka ja palvelut lähellä

Äänestä

on rauhallinen paikka. Kerrostaloja ei löydy, rivareita ja omakotitaloja kyllä.

Äänestä
  • Kuivasjärvellä (90540-postinumeroalue) on parhaat keskitulot Oulussa, tasokkaat koulut ja lastentarhat, vähän jos ollenkaan sos. ongelmia. Pelkkiä pientaloja (omistusasuntoja), monipuolinen ikärakenne lapsiperheistä vanhuksiin. Terveisiä täältä!

    Äänestä

Raksila on erittäin rauhallista aluetta, vaikka sijaitseekin lähellä keskustaa.

Äänestä
  • kaupunginosia, jotka on rauhallisia eikä mitään kerrostalolähiöitä? Minkälaisia ovat Myllyoja, Kirkkokangas, Saarela, Höyhtyä, Kaukovainio, Knuutilankangas, Laanila, Haapalehto, Intiö?

    Äänestä

  • Jenni.J kirjoitti:

    kaupunginosia, jotka on rauhallisia eikä mitään kerrostalolähiöitä? Minkälaisia ovat Myllyoja, Kirkkokangas, Saarela, Höyhtyä, Kaukovainio, Knuutilankangas, Laanila, Haapalehto, Intiö?

    ainaki tää intiö on must aika kallispaikka esim yksiöstä saa olla valmis maksaan jopa 500€ kk mutta on tää kuiteski rauhallista ja tasokasta aluetta ku mitä vertaa esim tuiraan tai toppilaan. ja eikä tästä ookku semmoinen kivenheitto keskustaan. ja myllytulliki ois ihan asialinen paikka.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jenni.J kirjoitti:

Mitkä kaupunginosat Oulussa on rauhallisia ja mitkä levottomia? Minkälaista aluetta Kontinkangas on? Onko kalliit vuokrat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu