Tietoa halloweenistä

Jack O'Lantern

Halloween on lähtöisin Euroopasta, eikä Amerikasta niin kuin moni virheellisesti luulee. Irlannissa juhlan nimi oli alunperin Oíche Shamhna (suomennettuna marrasyö) ja Suomessa juhla tunnettiin nimellä kekri. Kuten nimi marrasyökin sen jo kertoo, juhlan ajankohta on marraskuun ensimmäinen yö eli 31.10. ja 1.11. välinen yö. Aikoinaan kekri oli jouluakin suurempi juhla myös täällä Suomessa.

Englantilaisten alettua juhlia marrasyötä, siihen sekoitettiin kristillisiä piirteitä ja juhla sai nykyisen nimensä halloween (All Hallows' Eve). Amerikassa ei siis ole erikseen pyhäinpäivää niin kuin meillä Suomessa, vaan halloween on yhdistelmä kristillisestä pyhäinpäivästä ja pakanallisesta kekristä.

2

705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pippeli2

      pylly haisee

    • BLOODisLIFE

      Irlantilaiset vei sen juhlan Yhdysvaltoihin. Kelttiläinen sadonkorjuujuhla. Samhain. Kekri on sadonkorjuujuhla ja on kiertäny kekripukit ja kekrittäret. Nuuttipukit on vähän samanlaisia ja virpominen. Halloween All Hallows Eve on 31 lokakuuta. Pyhäinpäivä on ensimmäinen marraskuuta. Pyhäinpäivä on kahdesta juhlasta joita on vietetty ensimmäisenä ja toisena marraskuuta. Festum omnium sanctorum. Commemoratio omnium fidelium defunctorum.

      DIA DE LOS MUERTOS

      Night of the living dead

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5357
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3432
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      93
      3298
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      3286
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1867
    6. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1626
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      128
      1617
    8. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      44
      1604
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      148
      1294
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1169
    Aihe