Kai tiedätte kuinka teiden kävisi jos nastat kiellettäis.
Urat?
Liukkaus?
Urat?
Liukkaus?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ei kai kukaan tiedä tarkkaa vastausta tuohon.
Teiden urautuminen ilmeisesti kuitenkin vähenisi, ja ajoratamaalauksetkin pysyisivät paremmin kunnossa.
Liukkaus hieman nousisi, ja samalla voisivat autoilijat ja ylläpito asennoitua uudelleen eikä edes yrittää tehdä kesää talven keskelle.
Suolaus pois jolloin teiden lumikerros kasvaa -> pakkautuu lopulta sileäksi jääksi ellei pakkasta ole riittävästi -> jään pintaa karhennettava ylläpidon toimesta. Ehkä tietyissä paikoissa edelleen tarvittaisiin suolaa, mutta nykyään edelleen suolataan tieosuuksia joiden liikennemäärät eivät suolausta edellytä. On tieosuuksia jotka olisivat kitkarenkailijoille paremmassa kunnossa ilman suolausta.
Nastat voitaisiin kieltää ja suolausta vähentää henkilöautoliikenteen siitä pahemmin kärsimättä, mutta en tiedä pärjäisikö raskas liikenne. Jos suolalle löydetään ympäristöystävällisempi vaihtoehto on ongelma ratkaistu.
En näe mitään syytä ehdottomalle nastakiellolle. Molempi parempi, ja kitkojen osuutta on varaa kasvattaa nykyisestä.
Olis varmaan jo aika tienpitäjien tuoda julki etteivät urat johdu nastoista vaan tien tukirakenteiden painumisesta liikenteen alla. Käykää joskus katsomassa tietyömaalla jos sattuisitte näkemään poikkileikatun vanhan tierakenteen. Asfaltti on tasapaksua joka kohdassa mutta urille taipunutta. Nastojen kuluttava vaikutus on niin pieni ettei siitä synny silmin nähtävää kulumista.
Onhan se tietysti mukava syyttää teiden uraantumisesta nastarenkaita käyttäviä (pikku)autoilijoita. Raskaan kaluston alla ei juurikaan käytetä nastarenkaita mutta painumat syntyvät rekkojen ym. painosta. Kesällä asfaltti "pehmenee" lämpötilan vaikutuksesta niin, että esim. kehä III:lla voi hellepäivänä miltei nähdä tien elävän liikennevaloista lähtevän rekan pyörien alla.
Asfaltti taipuu tukirakenteiden pettäessä, betonilaatta halkeaa. Betonilaattaa kuluu urille osittain nastojen vaikutuksesta, ja niin tekee myös asfaltti. Betonilaatta on moninkertaisesti asfalttia kestävämpi pinnoite, mutta harvinaisempi (ilmeisesti kalliimpi ja vaikeampi tehdä).
Nastarenkaiden vaikutus ei tietääkseni kuitenkaan ole yhtä suuri kuin raskaan liikenteen painosta syntyvät urat. Kesäkuumilla saattaa asfalttiin jäädä rekan renkaan kuvio, ja kengällä saa pullonkorkin painettua asfalttiin kiinni. Nastat kuitenkin karhentavat asfaltin pintaa, kesällä pinta tasoittuu ja seuraavana talvena nastat taas karhentavat sitä. Nastoilla on selvä tiestöä kuluttava vaikutus.
Usein urien korjaus tarkoittaa pelkkää uutta asfalttipintaa. Ei ihme että se painuu nopeasti urille kun tien tukirakenteita ei ole ennen uudelleenpinnoitusta korjattu. Uusi asfaltti jää ilmavammaksi urien kohdalta ja painuu nopeasti urille ollessaan vielä pehmeää.