järjestää työttömyyden nyt kuntoon....helppo nakki, nuorempana töihin, ja myöhemmin eläkkeelle, jäi vain sanomatta minne ne nuoret töihin menee, kun vanhukset ei lähde pois?!
Minä olen 45v vanha, ollut työelämässä kohta 30 vuotta, nuorempana en voinut aloittaa, kun kansakoulu piti käydä loppuun.
Minä olen 45v vanha, ollut työelämässä kohta 30 vuotta, nuorempana en voinut aloittaa, kun kansakoulu piti käydä loppuun.
Vastaukset 1
Vanhimmat
en toki ole varma, osaahan raportista ei suostuta julkaisemaan ennen vaaleja, mutta arvaan että julkaisemattomassa osassa on ideoita osan työväestä siirämiseksi halpatöihin, eli työllistämiseen pienipalkkaisille palvelualoille ja myös kolmannelle sektorille. Luultavasti sisältää myös sosiaaliturvan leikkauksia, siksi että saadaan työväkeä näihin halpapalkkatöihin.
Sen näkee sitten vaalien jälkeen, mutta arvaan taas, että Sailas ja kumppanit tukevat working poor, eli eräänlaisen paarialuokan syntymistä tähän maahan. Lähtökohta oletukselle on tietenkin se, että hyvinvointivaltioissa sellaista luokkaa ei varsinaisesti ollut olemassakaan ja markkinatalousmaissa sellainen luokka yleensä on ja globaalin kilpailun olosuhteissa working poor luokka vain kasvaa.