Intrum Justitia "scooraa" niin kuin ne ite sanoo asiakkaansa. Tämä tarkoittaa sitä että ne pisteyttää asiakkaansa monen eri asian perusteella, esim. ikä, sukupuoli, aikaisempi maksuhistoria jne. Jos tuosta Scooringista tulee tarpeeksi huonot pisteet niin ne ei lähetä haastetta oikeuteen vaan suosittaa vippifirman kirjaamaan asian luottotappioksi. Näin ei tule myöskään luottorekisterimerkintää. Mulla itelle kävi näin, vippi jäi maksamatta eikä tullu häiriömerkintää. Ainakin OK-Perintä laittaa kyllä haasteen joten sen kanssa ei ole leikkimistä, siinä kohtaa oli pakko maksaa ja kalliiksi tuli. Nimim. kokemusta on
Sisäpiirin
tietoa
51375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
...kannattaa tosiaan yllyttää näitä pieniä ja tyhmiä olemaan maksamatta luottojaan, kun sinä "sisäpiiritiedollasi" annat heidän ymmärtää ettei tule mitään merkintää luottojen maksamattajättämisestä. paskapuhetta, luottohäiriömerkintää ei ehkä tule oikeudellisen perinnän kautta mikäli se ei mene sinne asti kannattamuuden vuoksi, mutta maksuhäiriömerkintä paukkuu siinä heti perinnän päätyttyä, joka taas kestää 2 vuotta asiakastiedolla. ja perintäfirmat/luottoyritykset pitävät siitä huolen että joka 2 vuoden jälkeen merkintä uudistetaan mikäli maksua ei ole tullut. ja tämä merkintä muuten vaikuttaa samalla tavalla kuin tavallinen luottohäiriömerkintä, eli turha yrittää pankista hakea lainaa, edes opinto-sellaista.
Katsos nyt on kuitenkin niin että Suomen Asiakastieto Oy ei merkitse luottorekisteriin mitään ilman oikeuden päätöstä.
näin
" Suomen Asiakastieto Oy saa henkilötietolain mukaan rekisteröidä luottotietorekisteriin myös
8) osamaksukaupassa tai muussa kulutusluotossa (esimerkiksi luottokortin käytössä) todetun maksun viivästymisen."
Totta on, takistin asian ja niin on että tuom merkintä säilyy siellä kaksi vuotta ja tuomioistuimen päätöksellä neljä vuotta.
...eipä opeteta isää naimaan ;)