Ostin kesällä Mazda kutosen, ja mukana tuli kahdet renkaat: kesärenkaat aluvanteilla ja talvirenkaat peltivanteilla.
Vaihdoin tossa äskön nuo talvikumit alle, ja pieni epäilys heräsi että voiko noita aluvanteen pultteja käyttää huoletta peltivanteissa? On meinaan vähän puikulammat kuin normaalit.
Kiitos vastauksista!
Vaihdoin tossa äskön nuo talvikumit alle, ja pieni epäilys heräsi että voiko noita aluvanteen pultteja käyttää huoletta peltivanteissa? On meinaan vähän puikulammat kuin normaalit.
Kiitos vastauksista!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sain keväällä uuteen Mazda 6:een talvirenkaita varten eri pultit.
Ovat tainneet unohtaa antaa ne sinulle.
menivät samoilla muttereilla. Varmistin ennen vaihtoa kauppiaalta.
Kesärenkaat 16" alut ja talvirenkaat 15" peltivanteet.
Nonniin. Soitin sitten kuitenkin kärsimättömänä tonne Kaivokselan huoltoon, ja sanoivat, että jos on Mazdan alkuperäisvanteet niin alu-vanteen pultit käy molempiin.
Kauppareissulla 2km pysyivät vielä renkaat alla. Aavistuksen mutterien kiinnitykset löystyivät, joten pieni kiristys ja pölykapselit päälle.
Samaa sanottiin minulle että alkuperäisten alujen pultit soveltuvat, löysin kuitenkin peltivanteiden pultit myöhemmin autosta, oli laitettu asennetun lohkolämppärin pahvilaatikkoon.
No johan. Löytyivät pultit samasta paikasta eli lohkolämmittimen boxista!
Seuraava kysymys: Peltivanteen pultit hieman suippenevat toisesta päästä. Kumpa pää tulee vanteeseen kiinni: suikula vai leveä?
..etkö muka tiedä?
Kartio tottakait vanteen reikien kartioita vasten!
Mulla orkkismutskut on kromiset ns. kupumutterit, joten ei voi erehtyä kukaan.
Vinkkinä vielä, että mutterit kiristetään ns. ristiin - vastakkaisilta puolilta, ei vierekkäisiä muttereita.
Mulla menee mutterit miten päin vaan, hyvä ettei poikittain. Kyselen vaan kun Corollan kaa elämä oli helpompaa, oli kupumutterit ja muttereita oli muutenkin vaan neljä :)
Mutta kiitos kiitos. Ristiin kiristys olikin tuttu juttu.
Peltivanteen pultit hapettuvat kiinni aluvanteeseen eikä niitä saa irti erkkikään.
Eli jos pultit ovat aluvanteen pultit, niin käy ksäittääkseni kumpiin vaan. Peltivanteen pultteja ei saa missään tapauksessa jättää koko kesäksi aluvanteisiin.
mulla on ainakin sopinut 9 vuotta samat mutterit kesät talvet 626:seen