Järkiautot (pitkähkö)

Terve!

Nostan tässä omaksi keskustelukseen Ziban jo hieman sivuaman aiheen. Millainen on järkevä auto. Eli, tavoitteena halpa autoilu ilman pakollisia kävelyretkiä. Ja vielä reunaehtona asettaisin, että vuotuinen ajo on 15tkm
8801
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tähän viestiin oli pakko ottaa kantaa, olin itse tuommoisen kysymyksen edessä 4 vuotta sitten. Minulla on periaate että velkarahalla en autoa osta.
Ajan vuodessa 40 000km josta työajoa lähes puolet. Ostin pitkällisen harkinnan jälkeen Saksasta tuodun mersun W201, mallia 190D. Auton mittarissa oli 100 000km, uskokoon ken tahtoo.
Maksoin autosta 80 000mk.

Nyt siinä on 260 000 km. Auto on toiminut todella moitteetomasti, suurimpia remontteja ovat olleet virtalukon vaihto (1000 mk), takajouset (1000mk),
pakoputken takaosa (130 Eur) sekä startti (1500mk).

Polttoainetta autoon olen ostanut 160 000 km / 6 l sadalle kilometrille olisi jotakuinkin 9600 litraa.

Olen ajanut autolla 75 000 kilometriä työnantajan ajoa josta olen saanut korvausta 75000 x 2,25 mk on 168 750 Mk.

Eli auto on tuonut meidän perheeseen rahaa jo enemmän kuin se maksoi ja sillä ajaminen sekä sen pitäminen on maksanut. Tietysti oli minun tuuria että ehkä kilometrit autossa olivat edes sinnepäin, koeajoin 11 mersua ja tekniikaltaan perstuntumalla tämä oli paras.

Nythän auton arvo on enää murto-osa siitä mitä maksoin, mutta eipähän ole omat kiinni vaikka ilman antaisin jollekkin.
Auto on yhä tekniikaltaan ja koriltaan hyvässä kunnossa. Ajattelinkin piruuttani ajaa sillä vielä ainakin toisen mokoman, sen verran oli ilkkujia kun auton ostin meidänkin firmassa mutta nyt ovat suut menneet kiinni ja kääntyneet jo suupieletkin alaspäin.

Äänestä

vanhan auton käyttöä puoltavien kommenttiesi listaan lisättävää - kuin olisin itse kirjoittanut ;)

Vaimoni manaili kerran leikillään tuttaviemme luona kyläillessä, että "kun isällä oli aina vanhoja autoa (Peugeotteja), niin pitikin löytää ukko joka on samanmoinen". Heitin siihen perään että "montaks kertaa on jääty tielle?" Ei kertaakaan. Koputan puuta, paras henkivakuutus on ollut se tuttu työkalupakki kontissa :)

Pikku huomautus sallitakoon: Ainakin toisen sukupolven Goffien/Jettojen & kuplan varaosat ovat varsin edullisia, muista vokkeloista ei ole kokemusta.

Äänestä
  • Terve!

    Lisättäköön listaan edullisten osien autoista vielä GM-jenkkifarkut. Niiden kanta on sen verran suuri, kiitos mielenkiintoisten veroinnovaatioiden, että varaosia saa kohtuullisesti. Ylläpito on siis jopa edullista bensan kulutuksesta huolimatta. Varsinkin, jos ollaan likempänä tuota sunnuntaiautoilun rajaa.

    En kuitenkaan kiistä sitä, etteikö uudella autolla olisi kiva ajella. Ja välillä laiskottaa niin paljon tai olisi muuta hommaa, ettei autoa viitsisi ropailla. Mutta persaukisen on pakko yrittää ;-)

    Tänään meinaan mennä rassaamaan vasenta etujarrua, kun katsastusheppu oli sitä mieltä, ettei jaurrut ole aivan tasapainossa. Eli, kuono mustaksi taas.

    Äänestä

Järkiauton tulee tietenkin olla voimakkaalla ja joustavalla sekä suorituskykyisellä taloudellisella bensiinimoottorilla varustettu, tilava, hiljainen, turvallinen ja mukava. Joopa joo...

Hinnan, ylläpidon ja kulutuksen kustannukset kaiketi saadaan optimoitua kalleimmat kilometrit jo taittaneella autolla. Ns. pakasta vedettyjä kulkineita on alla ollut viisi ketaletta. Eipä voi sanoa, että ne olisivat olleet viattomampia kuin esim. nykyinen "hyvin sisäänajettu", mutta arvonalenemisen vaikutukset ovat olleet melkomoisia. Vanhemmissa 2-4 litraa suuremman kulutuksen antaa tässä tapauksessa melko helposti anteeksi. Suurin merkitys onkin sillä, että löytyy se ok-yksilö.

Jos nyt omaa napaa tuijottaa, niin esim. W126 ei ole niitä järkiautojen kärkikastia. Vaan se ratkaisee, mitä hakee ja arvostaa. Jos taivalta kertyisi yli 15 tkm vuodessa, niin valinta olisi ehken joku muu. Mutta nyt tähän mennessä näyttää, että edullisimmat ja myös mukavimmat kilometrit ovat kertyneet juuri tällä uskomusten mukaan "helevetin kalliisti ylläpidettävällä" kulkimella. Ylläpito ei tosiaankaan ole ollut mitään rahojen levittelyä merkkikorjaamoille.

Jonkun mittapuulla järkevä auto on esim. 2-3 vuotta vanha Seat, toiselle se uusi "Hyyndai". Polo on järkevä, joskus farkku-Astra.

Velipojalle V70 dieselfarkku, olkoonkin vanha taksi, oli se järkevin valinta, eikä ole katunut.

Naapurin maisteri kertoi jo yli 20 vuoden ajan ostaneensa uuden Corollan 3-4 vuoden välein. Järkevin ratkaisu omassa tarpeessaan. Toinen hankkii parisen vuotta käytetyn naku-Mersun
5-7 vuoden välein.

Faijalle järkiauto oli viimeksi uusi Xantia, jota pidetään vähintään 10 v. Mökkinaapurille järkivalinta oli 240 tkm ajettu W124 200D, työmatkoja 120 km/pv/sivu.

Aika tavalla yhdyn näkemyksiisi, mutta toisen kautta heitit aika pahan. Järkiauton määrittely on niin monipiippuinen juttu, ettei siitä ota lopullista ja yksiselitteistä selkoa Kivisen Berttakaan. Ehkä hyvä niin, muutenhan täällä ajettaisiin yksiselitteisen järkevästi kuten kaikki esim. Intiassa - kaikki perus-Hindustanilla :D Osia ja korjausosaamistakin löytyy - valmistettu samanlaisena vasta n. 50 vuotta.

Äänestä

Isäukko oli tuossa kultaisella 80-luvulla useammassa autoliikkeessä töissä (Volvo ja Ford-dealereillä) ja totesi että se mitä hän autoista oppi on että uusiin autoihin tulee vikoja ihan yhtä paljon kuin käytettyihinkin.

Eikä ole yhtä 70-luvulla uutena ostamaansa VW kuplaa lukuunottamatta (vaihtoi 50-luvun Classic Chevystä kuplaan ja kehtasi olla vielä onnesta soikeana) uusiin kajonnutkaan; ostaa max 5-vuotiaan täysin iskemättömän oloisen auton, pitää sitä kuin pumpulissa 10 vuotta yht 50,000km merkkiliikkeessä huollattaen kunnes toistaa taas saman autonvaihto-operaation. Ja joku onnellinen saa tolkuttoman asiallisen vähän ajetun 15-vuotiaan käytetyn :-D

No, nykypäivän uudet autot ovat toki toista kuin 80-luvulla että turha tuota isukin toteamusta on ihan kirjaimellisesti ottaa.

Itse olen pitänyt käytetyn auton hankinnassa ensisijaisen tärkeänä käyttöönottokunnostusta (asiallisen yksilön löytämisen lisäksi siis). Yleensä suhteellisen vähällä rahalla saa uusittua tärkeimmät kulutusosat kertaheitolla ja eessä onkin taas huolettomia kilometrejä.

Henkka

Äänestä

Meiän perhe tarvi järkiauton 1.5 vuotta sitten.
Katteltiin diisselipelejä ja haarukka oli farkku astra, farkku Golf tai 200-250D Mersu.
Ainakin silloin vielä farmari Golffit (D) ja 90-luvun Mersut kulkivat liikkeissä samoissa hinnoissa.
Kun maantieajoa tulee paljon,niin koon merkitys turvallisuusqasioissa kävi mielessä. Samoin kulutus.
Sopivaa Astraa ei lötynyt, jos olis löytynyt, olisin varmaan Opel-palstalainen.
Volkkarit, kaikki mitä löytyi, oli aika ruosteisia.Mikä vielä, ne kulutti musta aika paljon.
Lopulta löyty alle 6l sadalla (maantie) vievä 200D hyväkuntoinen Mersu, johon kaikki työkamppeet mahtuu peräloostariin kevyesti.Musta siinä nyt oli sitten järkeä.Näin kävi, eli sillä ajellaan. Kaipa se nyt on järkiautoilua...Hyvä, turvallinen vakaa kyyti.
...No pakko paljastaa, että oon jäänyt KAKSI kertaa välille. 1.kerta starttimoottori.
2.kerta moottoririkko-kampiakseli ja kiertokanki paskaksi.Eli ei se Mersulla ajaminen mitään 100% varmaa ole, jos jotkut niin luulee. Hyvää kyytiä kylläkin.
Hauska juttu on myös se, että jos olisin kitkuttanut vanhalla Mersullani vielä yli vuoden, olisin saanut saman ikäisen noin 20000mk halvemmalla.
No, eihän sillä oikeastaan ole mitään väliä.

Äänestä

123- koppanen Mersu 300 D koneella on kaikkien aikojen järkiauto. Ainakin nyt kun sillä on ikää, eikä tule kulunkia arvonalenemasta.
Itse sekoilen jostain syystä 124- koppasten kanssa, mutta vielä jonain päivänä ostan kunnon auton eli W123 300 D:n.

Äänestä
  • Julkaisen sivuillani jossain vaiheessa käyttökustannuslaskelman omalle 300D:lle.
    Vielä on liian aikaista ilmoittaa mitään, vasta ekat 10tkm ajettu.
    Sittenkun on lähempänä 20tkm, voisi jo laskelman antaa. Suomalaiset ajaa keskimäärin vajaa 20tkm vuodessa. Noilla kilmometreillä ne lehdetkin kuluja arvioi.

    300SE:lle on tarkat laskelmat jo 2:lle vuodelle tehty. Tai nehän tulee itsestään, kun pitää tarkkaa huolto/käyttökirjaa. Nekin olisi tarkoitus julkaista.
    30tkm:n vuosiajoilla hinnaksi tuli kummallekkin vuodelle n. 1,30mk/km. Ei ilmaista, mutta halvallahan ei saa hyvää ;)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


dieselflosse kirjoitti:

Terve!

Nostan tässä omaksi keskustelukseen Ziban jo hieman sivuaman aiheen. Millainen on järkevä auto. Eli, tavoitteena halpa autoilu ilman pakollisia kävelyretkiä. Ja vielä reunaehtona asettaisin, että vuotuinen ajo on 15tkm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu