Putki katkesi!

Tapparammiäs

Kyllähän sen joskus oli tapahduttava, sattui vain onnekkaasti omalle kohdalleni! Mutta kyllähän parempi varmasti voitti!

Hyvä Tappara!!

7

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kärpät on paras!

      Onnea teille.Hyvä ottelu oli Tapparalta.
      Vähän ärsyttää kun ei saatu 15 toista täyteen:)

    • Oniittelut Tapparalle hyvästä pelistä! Tappara oli parempi ja ansaitsi voittonsa. Parempi kun ei selittele. Hyvä peli, jossa kaksi hyvää joukkuetta kohtasi ja parempi voitti.

    • Laura1

      Kyllähän se vähän harmitti,että putki meni poikki,mutta joskus sen oli tapahduttava. Hiukan mua kieltämättä jurppii se,että se oli just Tappara eikä joku muu.Tappara kun voitti Kärpät edellisessäkin matsissa!Eikös se ois teille jo pitäny riittää?;))Ympyrä tavallaan sulkeutui tossa.

      • Barkov

        Kyllä tässä on onneakin ollut Kärppiä vastaan tällä kaudella. No, ilman sitä ei pahemmin pärjää! Tappara oli eilen parempi, mutta täytyy realistisuuden nimissä sanoa, että 7 viikon päivänä Kärpät olisi ollut neljänä päivänä parempi, jonain päivänä olisi menty rankuille ja kahtena päivänä Tappara olisi parempi. Niistä toinen sattui eiliseen ;)


      • Laura1
        Barkov kirjoitti:

        Kyllä tässä on onneakin ollut Kärppiä vastaan tällä kaudella. No, ilman sitä ei pahemmin pärjää! Tappara oli eilen parempi, mutta täytyy realistisuuden nimissä sanoa, että 7 viikon päivänä Kärpät olisi ollut neljänä päivänä parempi, jonain päivänä olisi menty rankuille ja kahtena päivänä Tappara olisi parempi. Niistä toinen sattui eiliseen ;)

        hyvällä joukkueella on aina myös onnea mukana.Kärpät on hyvä,joten minne se fortuna jäi=)

        Jos Tappara vielä seuraavankin kerran voittaa Kärpät,niin siinä alkaa olla jo jonkinlainen henkisen puolen painolasti päällä. Toivotaan,että se on jokin noista muista päivistä;)


      • Barkov kirjoitti:

        Kyllä tässä on onneakin ollut Kärppiä vastaan tällä kaudella. No, ilman sitä ei pahemmin pärjää! Tappara oli eilen parempi, mutta täytyy realistisuuden nimissä sanoa, että 7 viikon päivänä Kärpät olisi ollut neljänä päivänä parempi, jonain päivänä olisi menty rankuille ja kahtena päivänä Tappara olisi parempi. Niistä toinen sattui eiliseen ;)

        Pitkässä juoksussa onni tasoittuu kaikkien joukkueiden kesken tasaisesti. Toki Tappara on ollut onnekas Kärppien kanssa, mutta Kärpät ovat olleet onnekkaita muita joukkueita vastaan. Kärpät myös haki "tilastotappiota" jo pitempään. Samanlaisella pelillä Kärpät vei pisteet JYPiltä, SaiPalta, KalPalta ja Lukolta, mutta Tapparaa vastaan sama ei enää riittänyt. Tappara oli selvästi parempi vastustaja kuin useimmat muut liigajoukkueet. Tappara pelasi myös taktisesti nappiottelun Kärppiä vastaan ja ansaitsi voittonsa. Tappara pakotti Kärpät nurkkiin ja laitoihin ja siellä Tappara oli selvästi Kärppiä vahvempi. Parempi voitti, vaikka oli ehkä onnekaskin. Tietysti tällaiset tiukat matsit voivat kääntyä kummin päin vain, mutta ei jossitella, vaan tunnustetaan vastustajan paremmuus ja otetaan opiksi. Siten kehitymme. :)


    • kärppäfani-

      Tapparalta voittaa liigan ylivoimaisesti paras joukkue vieraissa. Se on harvinaista: kyseessä on Kärppien ensimmäinen häviö varsinaisella peliajalla kotona tällä kaudella. Viime kaudella moisia yllätyksiä sattui 4 kertaa ja toissa kaudella vain 2 kertaa.

      Hieman täytyy olla pettynyt Kärppien kuluvaan kauteen, koska hyvän periaatteen mukaisesti aina pitää parantaa edelliskaudesta, ja tällä kaudella varsinaisen peliajan tappioita on tullut suhteellisesti tähän mennessä paljon (3). Lisäksi voittoennätys olisi tehnyt terää. No, ei pidä kuitenkaan unohtaa, että pistekeskiarvo ottelua kohden on tässä vaiheessa petraantunut edelliskaudesta: 2,18 => 2,26.

      Arvosana Kärppien kauden alkuneljänneksestä: 8½

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7795
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5891
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5380
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5283
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4622
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      107
      2323
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      3
      1216
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      4
      1165
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      37
      1026
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      43
      974
    Aihe