Tulkinta-apua Leijonan (M) tunteista?!

Vesimies (N)

En pysty käsittämään leijona miehiä! Ja niin hassua kun se onkin, satun aina ihastumaan ja jopa rakastumaan leijonaan. Ainoastaan hän kääntää pääni ja perhoset vatsassa lentelemään...ja nyt olis taas tällainen tilanne päällä.

Olimme olleet tämän kundin kanssa työkavereita parin vuoden ajan, ja koko ajan oli pientä flirttiä ilmassa. Toki hän oli ulospäin suuntautunut yms. muillekin, niin kuin luonteeseensa taitaa kuulua, mutta kyllä välillämme salamat lensivät. Tilanne oli muutenkin se, että itse molemmat seurustelimme. No, (muista syistä) lopetin oman suhteeni kesän aikana ja hän laittoi myös bänät elokuussa. Edelleen, loppu kesästä hän vaihtoi työpaikkaa, emmekä nähneet enää usein. Nyt sitten kuukauden ajan hän on viestitellyt ja pyytänyt tulla luokseni iltakahville (ehkä kerran viikossa).

En ymmärrä yhtään, missä mennään?!? Olemme vain halanneet, kun hän tulee, muttei mitään muuta. Pientä flirttiä on kuitenkin, mutta siihen se jääkin. Viihdymme kuitenkin hyvin toistemme seurassa ja on mukavaa...

Olen varmasti tehnyt kesän aikana selväksi, että oon hänestä kiinnostunut, tosin en ihan suoraan ole sitä sanonut. Tappavaa tällainen jahkailu! Pitääkö mun edelleen herätellä leijonan saalitusviettiä?! Itse oon hiukka ujo tai ehkäpä pelkään vaan pakkeja, niin en ole ottanut asiaa puheeksi. Pitäisikö? Silloinhan sitä olisi peli selvä...tuntuu vaan hassulta, varsinkin, kun en viitsi menettää kaveruuttamme.

4

1177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku

      Leijonat ovat hyvin äkäisiä ja punaiseen väriin pukeutuvia ja eivät viihdy seurassa..Miehet ovat hirveän äkäisiä ja kääntävät kyllä selkänsä todella helmposti :(

    • vesimies...nainen

      Eli siis, tämä leijona on mun isoveli ja kenties paraskaverini. Tästä varmaan voitkin jo arvata miten hyvin toisemme tunnetaan, luottamus 100%!! Todella hieno ihminen, ymmärtää, ymmärrän... No se siitä, mut mun mieleen täs tuli vain tilanne vuoden takaa kun hän kertoi ettei voi sitoutua erään ihmisen kanssa (joka oli kysynyt) nyt kun kaikki asiat alkaa olemaan parempaan suuntaan (takana todellakin rankka kesä, särjetty sydän) Aikani vähän ihmettelin tuota periaatetta kun hän kuitenkin myönsi tunteita löytyvän tuota kyseistä ihmistä kohtaan, mutta ymmärsin sen lopulta kuitenkin. Hän kertoi ahdistuvansa jos tämä kyseinen ihminen tuli liian lähelle, liian avoimesti... Tätä kesti puoli vuotta, sitten se toinen osapuoli alkoi luovuttamaan ja kappas vaan leijonan mielenkiinto alkoi taas näkyä ulospäin! Ja kesällä he aloittivat seurustelunsa

      • vesimies...nainen

        Anteeks, jäi vähän kesken kun söhelsin jotain tämän koneen kanssa... Mut niin, seurustelevat tosiaan vieläkin! En kehota todellakaan että tuota "luovuttamis" taktiikka käyttäisit, ehkä tässä on kuitenkin enemmän kyse miehistä kuin horoskooppi-luonteista. Mutta annan kuitenkin tämän pienen varoituksen ahdistuksesta mikä meidän, kenen tahansa sisällä voi piileksiä. etene varoen, vaikka tiedän/toivon, kun kerta sinäkin olet VMN niin osaat tämän taidon, vaikka kyllähän tuo todellisuuden taju on ollut aika hukassa itsellänikin jo hyvän aikaa.. aina välillä... Toivottavasti saat tästä jotain selkoa, voi nimittäin olla hieman sekavan tuntuista tekstiä koska on sen verran sekava olo...väsyttää, tullu taas valvottua se 30h. putkeen... Toivon onnea teille, ja että löytäisitte sen saman polun jota mahtuisi kulkemaan kaksi ihmistä!=)


    • Vesimies (N)

      ...eli on sitä päädytty intiimiin hetkiin baari-illan jälkeen...
      Juttelimme asiasta seuraavana päivänä ja mies sanoo, ettei pysty vielä mihinkään vakavampaan, kun aiempi suhde päättyi vasta. Sanoin, että ihan ok ja no, hän on tässä viettänyt muutamia öitä luonani (pyytänyt itse tulla...). Toivonpa vaan, etten ole pelkästään joku lohduke.

      Olen tehnyt hänestä kuitenkin yhden huomion. Hän ei ole kovinkaan intohimoinen eikä muutenkaan osoita tunteitaan! Välillä tuntuu aika kylmälle. Ja jos hän olisi kundikaverini, niin en haluaisi häntä lainkaan!! Ajattelen kuitenkin, että jos se johtuu vain siitä, ettei hän pysty vielä olemaan kanssani tunteikkaampi. Ihme tilanne nyt. Mietin jo, etten seuraavalla kerralla, kun soittaa, niin päästä luokseni...Etten ole ainakaan helppo :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      169
      6137
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4673
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      50
      4436
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4269
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2682
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      61
      2182
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1652
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      133
      1550
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1463
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1318
    Aihe