Tuli ikävä tätä leffaa. Tuleekohan taas tänä jouluna? En muista varmaksi miten oli vuosi sitten, oisko tullut ruotsiksi?
Vai voisko tän löytää dvd:ltä...
En muista sitäkään missä elokuva on tehty. Suomessa ei ainakaan :D vaikka Mauri Kunnaksen tarina ja hahmot ovatkin. Japanissa tai euroopassa... Täytyy tutkia.
Mutta hei, kertokaa mitä tykkäätte tästä elokuvasta?
Mulle ainakin mieleinen ja rakas, hyvä suomidubbi ja nätti tarina. En usko että budjetti on ollut kauhan suuri, mutta elokuva on silti kaikin puolin onnistunut.
Joulupukki ja noitarumpu
4
1250
Vastaukset
- NoJopas
Elokuva on tehty Unkarissa. se maksoi 3,5 miljoonaa (ilmeisesti markkaa)
http://www.uta.fi/festnews/fn97/touutis/kunnas.htm
Ja mitenksäs sattuikaan! Leffa ilmestyy DVD:llä HUOMENNA! En ole varma onko kyse ensimmäisestä dvd-julkaisusta vai onko menossa jo "toinen painos" - L.N.
Joulupukki ja noitarumpu..tuostahan on tullut jo Kakkosen jouluperinnettä, ja mikä ettei: hyvä, hauska ja joulun tunnelmaa säteilevä leffahan tuo on jopa aikuiseenkin makuun.
Tämä on myös niitä aniharvoja leffoja joihin suomidubbaus sopii kuin nenä päähän, johtuen tietysti siitä että juttu perustuu suomalaiseen aiheeseen.
Tietääkseni JP:n originaaliäänet tehtiin Unkarissa(niinkuin leffakin), ja on kuulemma todella surkeatasoinen verrattuna suomiääniin, eli kerrankin näin päin:), löytyy DVD:ltä. - Anonyymi
Miksiköhän taustamusaan oli lisätty ZZ Top-partaisia punatulkkuja ja vielä apinakin?
- Anonyymi
Viime hetkeen saakka on kaikki hajallaan, mutta lahja jokainen valmistuu ajallaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1774995Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184376Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522501
- 271919
- 221747
- 341733
- 651719