Voiko köyhä olla onnellinen?

Ainakin jos lukee tämän palstan kirjoituksia on vastaus yksiselitteinen, ei voi olla! Onko totuus tosiaankin niin synkkä, ei kai se raha ole kaikki kaikessa jos itse ja lapset on terveitä, on hyviä ystäviä, harrastuksia jne.
143122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Oliskohan sulla nyt jotenkin tullu jonkinlainen erhe tai väärinkäsitys tän palstan suhteen?

Mee tonne 'kuinka ihanaa on elämä' palstalle.

Äänestä

raha=parempi asunto,parempi terveydenhuolto,enemmän valinnanvaraa harrastuksissa,lapsilla paremmat mahdollisuudet hyvään koulutukseen koska ei tarvitse miettiä velkaantumista opiskellessa ym.....

Äänestä

Rikaskaan ei voi olla onnellinen, mutta on aivan varmasti vähemmän epämilyttävää olla onneton rikkaana kuin köyhänä.

Äänestä
  • Rikkaat ovat heikkoja.
    Vaaditaan munaa olla köyhä.

    Äänestä

  • .Ez. kirjoitti:

    Rikkaat ovat heikkoja.
    Vaaditaan munaa olla köyhä.

    että köyhä, rikkaana oli huomattavasti mukavampaa. Jos köyhänä olisi kivaa miksi kukaan ei pyri köyhäksi, monikohan suomalainen on antanut aktiivi-iässään omaisuutensa pois, epäilen että ei kukaan.

    Äänestä

  • sekä rikas kirjoitti:

    että köyhä, rikkaana oli huomattavasti mukavampaa. Jos köyhänä olisi kivaa miksi kukaan ei pyri köyhäksi, monikohan suomalainen on antanut aktiivi-iässään omaisuutensa pois, epäilen että ei kukaan.

    iloitsen siitä. Ahneelle kapitalisteille annoin kun en jaksannut kuunnella sitä porua. No nyt ei oo näkyny ei kuulunu sen jälkeen..ja hyvä niin!

    Äänestä

Turha saivarrella. Ainakin muutama satatuhatta elää alle köyhyysrajan. Miten siis voi elää hyvinvointivaltiossa jos elää tällaisen rajan alapuolella? Jokuhan selvästikin puhuu paskaa, kuka?

Sellaiset demarien väittämät kuten "suomi johtaa" ja "suomi on ykkösmaa" jne. on aivopesua, johon ei usko enää kukaan, mutta jota hoetaan vanhasta tottumuksesta. Uskojien porukka kuitenkin alkaa olla jo niin pieni, että poliisivoimia on kiristettävä.

Demarien mielestä totuutta ei saa sanoa ääneen. Miksi?

Äänestä

raha ei tuo onnea sitä saa seurata:
Ökyillä on paljon ongelmia *kallon*sisällä..arvotkin usein pinnallisia, ja sitten kun apua tarvitaan kuka jaksaa kuulla mites sulle nyt noin kävi???

-ökyillä:autot, mammona matkat jne,kateus. pitää olla parempi kuin muut.Salaraakkat jne.

Voi miten taviksena voikaan olla onnellinen arjesta, elämästä rakkaudesta ja kaikesta kauniista.Normaalista.Lapset, eläimet, talo maalla jne. Voiko ihanempaa toivakkaan.Terveys ja ystävät.Kyllä rikkaille pitäs nostaa palveluiden maksuja, esim.päivähoidosta lapsilisät tarve harkintaan jne.
Suomessa alkaa jakaumakin näkyä ja puheissa ollaan niin kastitettuja jo.Ökyille pitäs olla omat junat jne, ei ne köyhien kanssa halua kulkea.Tai auttaa omiaan mutta ulkomaille syydetään ihan rahaa,ja ne menee jos menee perille ja vääriinkin asioihin n vois mennä..esim aseet..sodan käyntiin jne.
Ihmisen perusoikeus on työ ja se meiltä useimmilta suomalaisilta on viety!miettikää peruspilareita , se ei ole raha yksin.

Äänestä

tungetaan naamaan.

Äänestä

Voiko olla onnellinen ilman internettiä?

Ja millä niitä harrastuksia voi olla, jos ei ole rahaa? Työväenopistokin maksaa enemmän kuin peruspäivärahalla pystyy kustantamaan.

Äänestä
  • Ei voi olla onnellinen ilman internettiä ja
    mitä niistä harrastuksista on väliä, kun on internetti.

    Äänestä

Minä olen onnellinen lihava köyhä. Niin hullulta kuin kuulostaakin.

Äänestä

Varkaiden osalta ei toki näin yksiselitteisesti mainiten. Aattelepa ite.

Äänestä

Ei voi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Gallup-ukko kirjoitti:

Ainakin jos lukee tämän palstan kirjoituksia on vastaus yksiselitteinen, ei voi olla! Onko totuus tosiaankin niin synkkä, ei kai se raha ole kaikki kaikessa jos itse ja lapset on terveitä, on hyviä ystäviä, harrastuksia jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu