Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

kondyloomien laserointi

Onko kenelläkää kokemusta kondyloomien laseroinnista? Onko kivuliasta ja mitä siinä tehdään?

Itse sain lähetteen poliklinikalle.. En sitten tiedä mikä hoito minulle tehdään.. jäädytys/ laserointi...
9821
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

2002 vuonna. Menin aamulla sairaalaan ja siellä laitettiin "satulapuudutus" (joka oli aika kivulias). Tällä puudutuksella puutui alapää, peppu ja reisien sisäosat. Sitten muutama tuntu odoteltiin puudutuksen voimistumista ja sitten mentiin polttoon. Polttaminen kesti todella kauan (tai siltä se tuntui, meni varmaan 15min) ja oli kamala haistella oman lihan käryä... Kotiin pääsin klo 12.00 jälkeen kun saattaja tuli minut hakemaan.

Toipuminen kesti yli kuukauden (minulla oli todella paljon syyliä) vessassa kävin pissalla siten että käsisuihkulla suihkuttelin vettä jotta ei kirvellyt niin kamalasti ja alkuun käytin todella löysiä housuja ja miesten boksereita alushousuina. Ensimmäinen seksikerta sattui hiukan mutta ei se ole muuten vaikuttanut minun elämään.

Äänestä
  • Laserointi ja poltto ovat kaksi eri asiaa.

    Minulla on yksityisellä gynekologiasemalla laseroitu kohdunkaulasta kondyloomaa. Ihan pikku juttu oli, tuskin varttia kesti, eikä tuntunut yhtään missään!!! Taitava gyenkolgi. Jälkeen päin tais muutaman päivän pikkuhoususuojan verran tiputella. That`s it.

    Äänestä

  • tuo laserointi kirjoitti:

    Laserointi ja poltto ovat kaksi eri asiaa.

    Minulla on yksityisellä gynekologiasemalla laseroitu kohdunkaulasta kondyloomaa. Ihan pikku juttu oli, tuskin varttia kesti, eikä tuntunut yhtään missään!!! Taitava gyenkolgi. Jälkeen päin tais muutaman päivän pikkuhoususuojan verran tiputella. That`s it.

    missä j miten paljon syyliä on. Jos syylät vain emättimessä niin huomattavasti helpompi toimenpide mutta jos o ulkosynnyttimissäkin niin toipuminen kestää.

    Äänestä



  • hdfdfh kirjoitti:

    http://www.hedelmallisyys.fi/finland/concern/Understanding_Fertility/Ovulation.jsp

    ulkosynnyttimet ovat kylläkin syvemmällä kuin emätin, joten eikö asia ole päinvastoin?

    Ulkoisesti naisen sukupuolielimet (=ulkosynnyttimet) ovat häppärit yms. ja emätin "tulee" vasta näiden jälkeen, kohtu ja munanjohtimet ja mutt on sisäsynnyttimiä.

    Ja tämä ulkosynnyttimien heikommin paranemin johtuu pikkuhousujen hankauksesta yms. emätin saa olla rauhassa ja limakalvot paranevat muutenkin helpommin.

    Äänestä

Puudutetaanko siis laseroinnissa? ja onko se todellakin kivuliasta? Alkoi koko toimenpide pelottamaan entistä enemmän..

Äänestä

Mut laseroitiin ja penis puudutettiin yhdellä puudutuspiikillä terksaan. Itse homma ei kauaan kestänyt mutta syylät lähti savuna ilmaan. Se käry oli aika karsee. Sitten syylien paikkale jäi veriset hieman kiinni palaneet arvet. Niiden hoitamiseen meni pari viikkoa antibioottiravoilla jne...
Kivt oli myös aika ilkeet kun alussa pesin penikset ja haavat. Mutta kyllä se siitä. Kumi munaan vaatikaa.

Äänestä

Mulle on tehty kryo- eli jäädytyshoito kohdunkaulaan 16v sitten. Mies hoiti kalunsa penslaamalla ja sen jälkeen on ollu aina papa puhdas, eli mikä tärkeintä, hoito toimi! Muistaakseni se ei tuntunut missään, en muista puudutettiinko vai ei. Jälkeenpäin särki / kouristeli alavatsaa niin, että makasin ehkä pari tuntia poliklinikalla toipumassa. Ei pelottais yhtään mennä uudelleen koska itse toimenpide ei tuntunut missään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tääpä vaa^^ kirjoitti:

Onko kenelläkää kokemusta kondyloomien laseroinnista? Onko kivuliasta ja mitä siinä tehdään?

Itse sain lähetteen poliklinikalle.. En sitten tiedä mikä hoito minulle tehdään.. jäädytys/ laserointi...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu