Vihlaisuja alapäässä?

Olen raskausviikolla 35 ja nyt on muutamana päivänä tuntunut alapäässä vihlaisuja, aivan kuin joku vetäisi veitsellä? Tosi lyhytkestoisia ovat onneksi kuitenkin. Ovatko nämä niitä avaavia supistuksia, vai mitä?
4880
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minäkin olen nyt 35. viikolla ja vauveli ollut perätilassa kunnes joku päivä sitte alkoi olla noita teräviä vihlaisuja tuolla nivusissa/häpyluun/emättimen kohdalla ja olin varma et johtuu siitä kun kaikki sanoo et kun vauva pökkii päällä tuonne :) Mut en uskonut koska vauveli oli ollut viel perätilassa mut sitten ultrassa nähtiinkin et toinen olikin kääntynyt raivotarjontaan ja olinkin oikeassa. Eli luultavasti johtuu vain siitä kun toisen pää painaa tonne jne. Supistuksethan tuntuu yleensä ihan eri paikassa ja laajemmalla alueella kuin tuolla pikkupaikassa :)

Äänestä
  • sama mulla oon nyt rv 35 3 LA 4.12 Vihloo ja sattuu varsinki sohvalta noustessa. Kävelyllä kun käyn, siis todella hitaalla kävelytahdilla, nii pitää välillä pysähtyä, kun ei henki meinaa kulkea. Lapsi on jo pää alaspäin, mut en tiiä onko laskeutunu, ei mun mielestä vielä.

    Äänestä

vihlaisut joskus rv 33 ja kesti synnytykseen saakka. Siellä se pikku-ukko työnsi päätään lähtökuoppiin.. Samanlaiselta tuntui sitten ponnistusvaiheessa =) Hassua. Saa nähdä mitä tämän seuraavan kanssa tulee..

Äänestä
  • sitä se on,että vauva yritää päästä lähtökuoppiin:)Itselläni loppui siihen,kun pää kiinnittyi.Todella kiusallisen tuntuista,tiedän.Mutta tuottaa tuloksia vain:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Odottaja 06 kirjoitti:

Olen raskausviikolla 35 ja nyt on muutamana päivänä tuntunut alapäässä vihlaisuja, aivan kuin joku vetäisi veitsellä? Tosi lyhytkestoisia ovat onneksi kuitenkin. Ovatko nämä niitä avaavia supistuksia, vai mitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu