Sotaveteraania kustaan silmään

Ovikello soi.
Avaan oven, edessäni seisoo varusmies, vesi tippuu hänen karvalakistaan.
Käsiojossa hän kertoo keräävänsä sotaveteraaneille.
Samaan aikaan TV.stä tulee uutiset.
Fortumin toimitusjohtaja Mikael Lilius, on saanut meiltäyli neljämiljoonaa euroa.
Kysyn sotilaalta. Kuulitko tuon.
Hän nyökkää ja sanoo. Arvaa vituttaako?
4694
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Aivan.

Keräyksillä ja vapaaehtoistyöllä tehdään asioita, jotka kuuluvat selekästi VALTIOLLE. Sen sijaan valtio kyykyttää kuntia ja lisää kuntien velvoitteita. Rahaa sen sijaan ei saa lisää mistään.

Valtiolla on kyllä vara maksaa jättieläkkeitä ja jätti tuloja firmoissaan. Mieti Liliuksen eläkkeitä! Siksi olisi ehdotttomasti saatava aikaan eläkekatto.

Tämän päivän iltsissä viimeksi oli juttu eläkkeistä, todellisuus tulee olemaan tavalliselle työläiselle ankea. Olen asiaa miettinyt ja laittanut paperillekin, pitäisi olla Kymärissä lähipäivinä.

Samoin kehitysapua tulisi tarkistaa, alaspäin. Omissakin asioissa on hoitamista. Siitäkin Ankkurissa juttua. Minunkin kirjoittamana.

Tosirikkailla vaan tutntuu unohtuvan millaista se arki on kun joutuu ihan oikeasti miettimään miten rahat käyttää ja riittää.

Matti Ahdekin kommentoi Talouselämä-lehdessä, puolustaen nykysysteemiä, että on ilahtunut huomatessaan miten 8 lapsen äitinsä 83v pärjää jotenkin 900 e eläkkeellä!!!!

Äänestä

Onko sinuille koskaan tullut mieleen, miksi Lilius sai noikin huomattavan summan, korvausena menetetystä vapaa-ajasta ? Mitä on hänen johtamansa yhtiön pörssiarvossa tapahtunut, tuona aikana? Hyvä työ, hyvä palkka.

Äänestä
  • Melko lailla nuorukaiset menettivät vapaa-aikaansa tossa 1939-1945 myöskin,sekä paljon muutakin. Edustamansa firman "pörssiarvo" kohosi myös melko lailla ao. tapahtumien johdosta.
    Alkuperäisen tarinan pointti lienee siinä että on sietämättömän häpeällistä ettei veteraaneistamme valtio huolehdi kunnolla,meikäläisen veroprosenttia saa ainakin korottaa siihen tarkoitukseen.

    Äänestä

  • 5296su kirjoitti:

    Melko lailla nuorukaiset menettivät vapaa-aikaansa tossa 1939-1945 myöskin,sekä paljon muutakin. Edustamansa firman "pörssiarvo" kohosi myös melko lailla ao. tapahtumien johdosta.
    Alkuperäisen tarinan pointti lienee siinä että on sietämättömän häpeällistä ettei veteraaneistamme valtio huolehdi kunnolla,meikäläisen veroprosenttia saa ainakin korottaa siihen tarkoitukseen.

    Mun veroprosenttia ei todellakaan saisi nostaa veteraanien takia. Mieluummin vaikka siihen tarkoitukseen että saataisiin kunnon autotiet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kansan edustajat kirjoitti:

Ovikello soi.
Avaan oven, edessäni seisoo varusmies, vesi tippuu hänen karvalakistaan.
Käsiojossa hän kertoo keräävänsä sotaveteraaneille.
Samaan aikaan TV.stä tulee uutiset.
Fortumin toimitusjohtaja Mikael Lilius, on saanut meiltäyli neljämiljoonaa euroa.
Kysyn sotilaalta. Kuulitko tuon.
Hän nyökkää ja sanoo. Arvaa vituttaako?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu