Oireyhtymästä käytetään myös nimitystä NVLD. Siis Non-verbal learning disabilities syndrome. Olenko ainoa?
Löytyykö NLD
8
5564
Vastaukset
- vanha vaiva
Onko diagnoosi suomessa annettu?
Selasin nopeasti googlen englannin kielisen etusivun.
Kyseessä on siis lapset, joita voi ensialkuun pitää lahjakkaina (tyttäreni sanoi ensimmäisen lauseen 1v3kk.), eikä mikään anna merkkiä, että voisi olla ongelmia. Tyttäreni neuvola muistiinpanot ym. ovat pelkästään positiivisia.
Ongelmat alkavat 3v. -> kun pitäisi ruveta leikkimään muiden kanssa ja opetella pitämään omia puoliaan. Sosiaalinen kanssakäyminen ei aina onnistu. Tyttö ei kantele, vaikka tukassa on sentin kerros muiden heittämää hiekkaa ym. Kiltti, kun mikä. Mutta pyydä piirtämään esim. kolmio neliö, ympyrä tai vaikeampaa..toinen neliö, joka on toista kauempana. Ei onnistu. Ja koska lapsi nimenomaan ei ole tyhmä, hän alkaa välttää vaikeiden asioiden tekemistä ja saa siten laiskan / tyhmän maineen. Nämä kiltit tytöt on niitä, jotka pitää maailmaa radallaan, kun kaikki muu sortuu esim. sota-aikoina. He eivät pidä omia puoliaan ja näkevät asiat useista kannoista.- meillä
ei-kielelliset oppimisvaikeudet ja perässä NLD, Lastenlinnassa annettu v.2004.
Toista ei tosiaan ole vastaan tullut, mistään sopeutumisvalmennuskursseista puhumattakaan tai muusta vertaistuesta.
Autismi ja aspergerliitto ehdotti kääntymään ADHD-liiton puoleen ja toisinpäin eli ADHD-liitosta ehdotettiin yhteydenottoa Autismi- ja Aspergerliittoon.
Meidän poika aloitti puhumisen vasta lähempänä kolmatta ikävuotta ja suoraan pitkin lausein ja kirjakielellä.
Tällä hetkellä lukee tietokirjoja eri aiheista kaiken vapaa-aikansa, ellen pakota välillä ulkoilemaan tai muuhun toimintaan.
Hän on valtava tietopankki, joka tietää maantieteestä, historiasta (suomen ja maailman), eläintieteestä, avaruudesta, kirjallisuudesta, matemaattisista asioista jne. huomattavasti enemmän kuin kukaan tuntemani aikuinen.
Mistään tyhmyydestä tai alhaisesta älykkyysosamäärästä ei tosiaankaan voi puhua, kuten eräs alkuperäiseeen viestiin vastaaja antoi ymmärtää.
Sosiaaliset taidot ovatkin sitten ihan muuta, kavereita ei ole ja siihen ei auta muu kuin harjoittelu ja harjoittelu. Mutta eipä naapurinlapsia voi harjoittelukappaleiksi ottaa, löytyykö keneltäkään vinkkiä, mitä tulisi tehdä? - cheetah.grrr
meillä kirjoitti:
ei-kielelliset oppimisvaikeudet ja perässä NLD, Lastenlinnassa annettu v.2004.
Toista ei tosiaan ole vastaan tullut, mistään sopeutumisvalmennuskursseista puhumattakaan tai muusta vertaistuesta.
Autismi ja aspergerliitto ehdotti kääntymään ADHD-liiton puoleen ja toisinpäin eli ADHD-liitosta ehdotettiin yhteydenottoa Autismi- ja Aspergerliittoon.
Meidän poika aloitti puhumisen vasta lähempänä kolmatta ikävuotta ja suoraan pitkin lausein ja kirjakielellä.
Tällä hetkellä lukee tietokirjoja eri aiheista kaiken vapaa-aikansa, ellen pakota välillä ulkoilemaan tai muuhun toimintaan.
Hän on valtava tietopankki, joka tietää maantieteestä, historiasta (suomen ja maailman), eläintieteestä, avaruudesta, kirjallisuudesta, matemaattisista asioista jne. huomattavasti enemmän kuin kukaan tuntemani aikuinen.
Mistään tyhmyydestä tai alhaisesta älykkyysosamäärästä ei tosiaankaan voi puhua, kuten eräs alkuperäiseeen viestiin vastaaja antoi ymmärtää.
Sosiaaliset taidot ovatkin sitten ihan muuta, kavereita ei ole ja siihen ei auta muu kuin harjoittelu ja harjoittelu. Mutta eipä naapurinlapsia voi harjoittelukappaleiksi ottaa, löytyykö keneltäkään vinkkiä, mitä tulisi tehdä?Olen törmännyt erittäin harvoin NLD-diagnoosiin. Se on kuulemma aika harvoin Suomessa annettu diagnoosi. Voi olla, että osa NLD-lapsista on saanut esim. juuri asperger-diagnoosin, koska piirteet ovat hyvin samanlaisia molemmissa..
Teidän ehkä kannattaisi (ellette jo ole) tutustua enemmän asperger-oireyhtymään. Uskoisin, että samat kuntoutusmenetelmät voisivat toimia. Ja voihan olla, että teidän lapsenne onkin asperger-lapsi. Diagnoosien raja kun on aika häilyvä. - ajattelinkin
cheetah.grrr kirjoitti:
Olen törmännyt erittäin harvoin NLD-diagnoosiin. Se on kuulemma aika harvoin Suomessa annettu diagnoosi. Voi olla, että osa NLD-lapsista on saanut esim. juuri asperger-diagnoosin, koska piirteet ovat hyvin samanlaisia molemmissa..
Teidän ehkä kannattaisi (ellette jo ole) tutustua enemmän asperger-oireyhtymään. Uskoisin, että samat kuntoutusmenetelmät voisivat toimia. Ja voihan olla, että teidän lapsenne onkin asperger-lapsi. Diagnoosien raja kun on aika häilyvä.pojalla olevan asperger, ja as-testistäkin tuli lähes täydet pisteet, mutta hänellä on kuulemma lisäksi niin paljon muita oireita, ettei voi olla asperger. Lisäksi kiinnostus lukemiseen ei kuulemma ollut riittävä kiinnostuksen kohde, koska luettavat aiheet vaihtelevat liikaa.
- infoa...
Jos jotakuta kiinnostaa aiheeseen tutustua:
NLD - nonverbal learning disorder, tai nonverbal learning disabilities syndrome, ei-kielellisen oppimisen
erityisvaikeus.
Häiriö oikeassa aivopuoliskossa, ongelmia
visuospatiaalisessa (näönvaraisessa tilan) hahmottamisessa, intuitiivisissa toiminnoissa (asiat eivät siis onnistu luonnostaan, vaan
kaikki on opeteltava pitemmän kaavan mukaan), organisatorisissa toiminnoissa (ei asioiden järjestelykykyä), oman (ja muiden?) toiminnan
arvioinnissa, kokonaistoiminnassa.
Kyseessä on monimuotoinen oppimisvaikeus, joka pitää sisällään sekä vahvuusalueita, että heikkouksia.
NLD-henkilön vahvuuksia voivat olla:
- aikainen puhe ja puheenkehitys
- erinomainen muisti
- huomio kiinnittyy yksityiskohtiin
- lukemistaito tulee aikaisin ja osaavat usein tavata/tavuttaa sanoja erinomaisesti
- ilmeikäs sanallinen ilmaisu
-vahva kuulomuisti
NLD-henkilön heikkouksia voivat olla:
- motoriikka: koordinaation puute, tasapaino-ongelmat ja graafismotoriset taidot (kynän käyttö?)
- visuo-spatiaalis-organisatoriset puutteet: heikko visuaalinen muisti, hahmotusongelmat, virheellinen tilanhahmotus, vaikeus hahmottaa etäisyyksiä
- sosiaaliset ongelmat: ei ymmärrä nonverbaalista (sanatonta) viestintää, vaikeus mukautua muutoksiin ja uusiin tilanteisiin, puutteita sosiaalisten ongelmatilanteiden ratkaisukyvyssä.
NLD-ihmisillä oireiden vaikeusaste vaihtelee. NLD-oireita voidaan auttaa useilla terapiamuodoilla, mutta NLD-ihmisen elämän on täynnä hämmentävää aistiärsykettä. Joillakin on lisärasitteena alhainen lihasjäntevyys.
Jotkut tarvitsevat koko elämän kestävää tukea kognitiivissa ja organisatorisissa taidoissa, motoriikan kuntouttamisessa, käytännöllisissä ja sosiaalisissa taidoissa.
NLD-lapsilla on hyvä suullisen ja kuullun tiedon muisti. Monet ovat intohimoisia lukijoita ja omaavat suuren sanavaraston. Tästä huolimatta
NLD on myös kielellinen ongelma. NLD-ihmisillä on kielen taitoja, mutta kun kieltä pitäisi käyttää normaalissa arkipäivässä, heillä on ongelmia
äänensävyssä, päättelyssä, kirjoitetussa ilmaisussa, kasvokkaisessa ilmaisussa, eleissä ja muilla kielen pragmaattisilla (käytännön) alueilla.
NLD-ihmisillä on vaikeuksia ymmärtää kaavoja ja numerosarjoja. Puhutut ohjeet voivat olla ongelmallisia, koska heillä on vaikeuksia kuvitella
asioiden seuraussuhteita ja huono näkömuisti. NLD voi myös vaikuttaa koordinaatioon aiheuttaen kömpelyyttä, huonoa tasapainoa ja kaatuilutaipumusta. Monilla NLD-ihmisillä on heikko vaarantaju.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2394613Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii763055- 472463
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451767- 281703
- 791451
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851285PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143965- 69948
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894