vm 2000 nelari alkoi loppukaudesta savuttamaan kuin ketjupolttaja. Ilmiö meni muistaakseni niin, että startatessa kaikki on ok, mutta lyhyenkin ajolenkin jälkeen tyhjäkäynnille palatessa alkoi käryäminen.
Näytti tulevan kopan alapuolella takana olevasta huohottimesta.
Mikähän ominaisuus tämä lie? Värkki oli huollossa kesällä (öljynvaihto yms), tämä ominaisuus ilmeni vasta syssyllä.
Yamaha F40
7
1901
Vastaukset
- öljyn määrä
ettei ole lisääntynyt.
Jos käry ei ole höyryä ja öljyä ei ole liikaa, on moottorissa joku vika joka aiheuttaa öljyn kulutusta. Tällaisia vikoja ovat venttiilin ohjaimien kuluminen ja männänrenkaiden kuluminen.- ja ei se
Ei siellä mitään huohotinta ole vaan se 12*25 mm2 reikä on tyhjäkäyntipakoputki
- öljymäärä
vaikka merkkihuollossahan nuo keskikesällä vaihtoivat öljyt, ja huohottelu alkoi syssyllä. Naama vakavana kertoivat että vähän ajettu kone sinulla ja hyvässä kunnossa, joten toivotaan nyt ettei männänrekaita yms tartte vielä alkaa vaihdattamaan.
Ja jos tuo on tyhjäkäyntipakoputki(?)niin täytyypä haistella vielä tarkemmin on tuo öljyä vai tosiaankin vaan höyryä.
- KJJL
Moi, onko se savua vai höyryä? On aivan nórmaalia että sieltä tulee höyryä, tuleehan autoistakin höyryä kostealla ja kylmällä ilmalla.
- Ya-man
mitään normaalista poikkeavaa.
Syksyllä se vaan näkyy kun ulkolämpötila laskee. - tekninen100
Kyseessä on niinsanottu nelitahtihuohotin. Se muodostaa moottoriöljystä eräänlaista lume-vastapainetta venttiileille, ja kompensoi palotilan ns. välitahteja jolloin moottori ei tuota tehoa lainkaan, vaan tekee eräänlaisen hukkatahdin muuhun koneistoon nähden. Venepiireissä puhutaan ns. "ähäkuttitahdista"
- SiinäpäONtuolle
nelitahtiselle psykiatrille sopivaa mietittävää, että mikä on ÄHÄKUTTITAHTI !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004363
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422006- 611667
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331353Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26913Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10889Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696