Miten toimitaan, kun halutaan rekisteröidä purkkari? Maistraatissa ilmeisesti? Vaatinee henk.koht. käyntiä? Kallista? Kannattava? Kokemuksia ja neuvoja vastaanotetaan.
Purjeveneen rekisteröinti
Kilpi
132759
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Itselläni on kokemusta vain m-veneen rekisteröinnistä Helsingin maistraatissa. Kävin itse paikan päällä; palvelusta jäi vallan miellyttävä kuva. Tiedot hintoineen päivineen löytyvät web-osoitteesta http://www.maistraatti.fi/ (kohta "Venerekisteri").
Oma m-veneeni oli moottoritehonsa puolesta rekisteröintipakon alainen. Purkkareiden rekisteröintikriteerit lienevät toisenlaiset. Viisaammat valistakoon!
Purjehtijaliitto hoitaa purjeveneiden rekisteröinnit purjevenerekisteriin, jolloin veneelle myöskin annetaan purjenumero.
Osoitteesta www.purjehtija.fi löytyy jäsenpalveluiden alta lomake, jolla tämän voi hoitaa.
Moottoriveneillä rekisteröintiraja on ulkolaitamoottoreilla 20hp ja sisämoottoreilla 50hp. Tätä suuremmilla tehoilla tulee veneen olla aina rekisteröity ja varustettu rekisteritunnuksin sekä varustettu sammuttimella, ankkurilla yms. varusteilla.
Purjeveneillä rekisterirajaan vaikuttaa moottoritehon lisäksi myös maston korkeus. Kaikki yli 5m maston korkeudella varustetut veneet on rekisteröitävä riippumatta moottoritehosta.
Poliisi valvoo veneliikennettä nykyään aika tehokkaasti ja ei ole mitään syytä riskeerata veneilykesää rekisteröintiä välttelemällä.
Moottoriveneillä rekisteröintiraja on ulkolaitamoottoreilla 20hp ja sisämoottoreilla 50hp. Tätä suuremmilla tehoilla tulee veneen olla aina rekisteröity ja varustettu rekisteritunnuksin sekä varustettu sammuttimella, ankkurilla yms. varusteilla.
Purjeveneillä rekisterirajaan vaikuttaa moottoritehon lisäksi myös maston korkeus. Kaikki yli 5m maston korkeudella varustetut veneet on rekisteröitävä riippumatta moottoritehosta.
Poliisi valvoo veneliikennettä nykyään aika tehokkaasti ja ei ole mitään syytä riskeerata veneilykesää rekisteröintiä välttelemällä.
Tuo on väärä tieto. Ei maston korkeus vaikuta purkkarin rekisteröimiseen.
En ole keksinyt vielä yhtään hyvää syytä rekisteröidä venettäni. Seuraluetteloonkin ja katsastukseen se kyllä kelpasi rekisteröimättömänä. Ilmeisesti jotain tekemistä kilpailemisen kanssa?
HUOM! Poliisi ei rekisteröintiä kysy eikä mikään laki huviveneeltä sitä vaadi, jos moottoritehot pysyvät edellä mainittujen alla.
1.10.2002 alkaen veneiden rekisteröintimääräykset yhtenäistettiin muiden EU-maiden kanssa ja purjeteho rinnastettiin moottoritehoon.
Purjepinta-alan teholliseksi arvoksi lasketaan niissä 4hv/m2. Purjepinta (A) lasketaan likiarvona maston pituuden (l) neliö jaettuna kahdella A=(l*l)/2.
5m mastonkorkeudella saadaan siis laskennallisesti 50hv teho, joka on rekisteröinnin raja-arvo.
Ihanko totta? Pahoittelen siis jos edellä jaoin väärää tietoa, tästä en ole koskaan kuullut?
Onko sulla antaa jotain linkkiä, missä olisi tarkalleen kerrottu tämä.
Tuo 50 hv teho 5 meterin mastolla tuntuu kovin kovin liioitellulta, eihän 5 metrinen ole kuin nysä. Ja entä jos on masto muttei purjeita, pitääkö silti rekisteröityä?
...menkö halpaan! Ei laki ole muuttunut, joten ei purjeveneitä eikä moottoripursia tarvitse rekisteröidä!
ja pyrkii naruttaan yksinkertaisia. Käykääpä katsomassa merenkulkulaitoksen sivuilta rekisteröintimääräyksiä. Niissä ei puhuta mitään maston korkeudesta, mutta kylläkin moottoritehoista. Jos purjeveneesi diesel on 50 hv tai yli, vene pitää tästä syystä rekisteröidä. Jos jää alle, ei tarvi rekisteröidä, vaikka masto ulottuisi puoliväliin taivasta.
Vesiliikenneasetuksen toisen luvun seitsemännen pykälän ensimmäisessä momentissa todetaan, ettei apumoottorilla varustettua purjevenettä tai moottoripurjehtijaa tarvitse rekisteröidä!
ja minä väärässä. Alkaa tuo muisti jo vähän pätkiä...
Kaikkein hankalin tilanne syntyy isolle osalle purjelautoja, joiden maston pituus ylittää juuri tuon mainitun 5 metriä.
Rekisteröidyssä veneessä kun on pakko olla mukana mm. sammutin, ankkuri, mela ja tyhjennyspummppu tai ämpäri.
Toisaalta ovathan purjelaudat erittäin nopeita aluksia ja vaativia hallittavia, joten sitä kautta vaatimus on hyvin ymmärrettävissä.
Aika jännä pointti.
Apumoottorilla varustettua purjevenettä sekä moottoripurjevenettä ei tarvitse rekisteröidä.
Näin todellakin lukee säännöissä.
Miten määritellään apumoottorilla varustettu moottoripurjevene?
Muuttuuko moottoriveneen esim. 100hp moottori apumoottoriksi, jos laitetaan kannelle masto pystyyn?