Niin sellaista kyselisin, että kun 6-tie ylittää kymijoen keltinkosken? lähettyvillä. Niin mitäköhän mahtaa olla ne nosturilaitteet siinä sillan oikealla puolella kun Kouvolan suunnasta tullaan? Mihin käytetty ja milloin?
6-tien kymijoen ylittävä silta?
Varailija
93170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Korjaukseen... Ovat vaan tainneet "unohtaa" nosturin sinne jos se siellä vielä on...
Siinä 6 tien tuntumassa keltin sillan lähellä, kiskojen vieressä (kiskot kai poistettu), on vanhoja tukkinostureita. Padon jälkeen nippuja laskettu (nostettu?) juniin/junista.
Ollut käytössä kauan kauan sitten.
Eiköhän ne ole sillan vieressä olevan voimalaitoksen nostureita joita tarvitaan esim. turbiinien remontissa.??
Turbiinien nostoon ym. korjaukseen niitä käytetään.Fakta tietoa koska olen työskennellyt aikoinani kyseisessä laitoksessa.
Niin minkälainen työpaikka tuo voimalaitos oli? Oliko hyvä työilmapiiri ymym.? Minkälainen työnkuva siellä oli? Nykyäänhän nuo kaikki vesivoimalat taitaa olla kauko-ohjauksessa joten ei paljon vesivoimalaitosmiehien kokemuksia pääse kuulemaan.
TUKKINOSTURI
Tukkejahan siellä varmaan uitetaan...
utelin samaa asiaa ja henkilöstö sanoi niiden olevan turbiinien nostoa varten.
Crichton-Vulcan Oy:n valmistamat laaturaanat voimalaitoksen huoltotöihin.