Todella upeaa Filatov & muut Sossut. Nyt saatiin vihdoinkin uusien työpaikkojen syntyminen lopullisesti estettyä tähän maahan uuden YT-lain myötä. Miten tämmöistä voidaan tehdä tällä vuosituhannella enään, kun muutenkin työt karkaavat Halosen ajaman globalisaation ansiosta jo muutenkin halvemman työvoiman maihin??
ONNEA SDP & uusi YT-laki
ei enään uusia työpaikkoja
6223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyseessä on vasta lakiehdotus. Tarkoitettu kai demarien vaaliaseeksi. Vanhasen mainitsemat helpotukse ovat lähinnä kosmeettisia.
Luulisi ainakin Keskustan pitävän ko. lakiehdotusta omantunnonasiana...
Jos tarvitaan lisää työntekijöitä niin heitä palkataan vaikka mikä olisi, porvarit vaan haluavat päästä kaikesta niin helpolla, yt-toimintamenettely on muutenkin pelkkää surkeata näytelmää ja leikkimistä että työntekijöillä muka olisi jotakin sanomista työpaikkansa ja koko elämäntilanteensa puolesta.
Sinun ja liliuksen väliin mahtuu monelaista palkannauttiaa, niin mahtuu yrityksiäkin, voin vakuuttaa että kaikki yrittäjät eivät ole porvareita.
muodollisuushan se on tuo YT-menettely. Se käydään vain sen takia, että lainkirjain tulee täytetyksi.
Todella harvoin siinä etsitään oikeasti muita ratkaisuja kuin kovat irtisanomiset. Siinä mielessä yhteistoiminta on jo sanana kärsinyt pahan inflaation. Päätetään "yhteistoiminnassa" kuinka monta ihmistä pannaan pihalle. Voisi sanoa ,että YT-laki on "työkalu" työnantajan "omantunnon" puhdistamiseksi.
Hyvä idea on pilattu käytännössä...
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=99008
***kaikkien*** yli 22 000 eur/v ansaitsevien irtisanominen halpenee. Loistava laki!
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id46495.html
"SAK:n mukaan hallituksen esitys on tasapainoinen kokonaisuus. Puheenjohtaja Lauri Ihalaisen mukaan on hyvä, että hallitus noudatti kolmikannan ehdotusta soveltaa lakia yli 20:n työntekijän yrityksiin."