Uudessa Tuulilasissa on kuukauden shokki jossa rattijuoppo törmää suoraan vastaantulijan keulaan maantiellä vuoden 86 nissanilla.Auto murskaantuu täysin ja hän kuolee,vastapuolella on citroen c5 jossa matkustajina edessä miehet ja takana naiset.
Citikka on uusi 5 tähden auto ja siinä turvatekniikka pelastaa etumatkustajat lievin vammoin,mutta takana istuva nainen kuolee heti.Hän on liukunut vyössä eteenpäin saaden viillon kaulaan ja äkkinäisen pysähdyksen seurauksena kuolettavat sisäiset vammat.Myös toinenkin takapenkin nainen on liukunut löysällä olleissa vöissä eteenpäin loukkaantuen miehiä pahemmin.
Naisen kuoleman aiheutti liian löysällä ollut turvavyö,kun talvivaatteet ovat paksut on vyötä muistettava kiristää lantion seudulta tai pujotettava lannevyö takin helman alle kireälle kehoa vasten.
Löysällä ollut turvavyö surmasi
7
1384
Vastaukset
- adac
Miksiköhän takavöissä ei ole vyönkiristimiä vai onko jossakin merkissä tai mallissa.Olisi esimerkin mukaan hyvät takavöissäkin.
- mumpai
kun takavöissä ei ole kiristimiä on erityisen tärkeää vetää lannevyö kireälle,muutoin edessä olevilla on parempi turva.
Ainakin minulla on uudessa Octaviassa turvavyönkiristimet takapenkilläkin reunapaikoilla. Keskimmäisessä paikassa ei ole kiristintä, mutta on kuitenkin 3-piste vyöt siinäkin.
Kyseessä Elegance varustetaso, Ambientesta ja Classicista en tiedä.- hyvä
Jontte74 kirjoitti:
Ainakin minulla on uudessa Octaviassa turvavyönkiristimet takapenkilläkin reunapaikoilla. Keskimmäisessä paikassa ei ole kiristintä, mutta on kuitenkin 3-piste vyöt siinäkin.
Kyseessä Elegance varustetaso, Ambientesta ja Classicista en tiedä.Joo kyllä uusissa autoissa alkaa olla kiristimet takana mutta onko voimanrajoittimet myös.Nyt monissa 2000 luvun autoissa on takana voimanrajoittimet muttei kiristimiä.
- ei nuoret kuole tuollatavalla
Entäpä jos jo heikkonäköinen eläkeläinen olisi ollut 20 vuotias nuorukainen. Olisiko ehtinyt jarruttaa tai väistää - todennäköisesti...
- Kuljake
Ei nuoret kuole yhteentörmäyksissä ei, ne kuolee jo ensimmäisessä kurvissa......tosi on.
- .........
Kuljake kirjoitti:
Ei nuoret kuole yhteentörmäyksissä ei, ne kuolee jo ensimmäisessä kurvissa......tosi on.
Tyypillisesti nuoret kuolevat suistumalla. Noissa ulkopuoliset ovat harvoin vaarassa, mutta keski-ikäiset ja vanhukset teilaavat ulkopuolisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2464041Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1272333Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822006- 1411481
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37950Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein128949- 77939
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8857J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62780