Mitä

Koraani

opettaa Jeesuksen kuolemasta ja onko tuo tieto yhdenmukainen Raamatun opetusten kanssa?

Johanneksen kirjan 10:17-18 jakeet ovat sopusoinnussa Koraanin ilmoituksen
"Todellisuudessa he eivät ole surmanneet häntä (lopullisesti)" kanssa siinä ettei kukaan surmannut Jeesusta, vaan hän antoi henkensä.

Kun Koraani käyttää Jeesuksen kuolintavasta ilmaisua "Todellisuudessa" ja "(lopullisesti)", se ei kiellä että Jeesus olisi surmattu, mutta ei hyväksy ihmisten näkemystä Jeesuksen kuolintavasta (ihmisten näkemystä) jota kuolintapaa Jeesuskaan ei hyväksynyt, Johannes 10:17-18 "Isä rakastaa minua, koska minä annan henkeni - saadakseni sen jälleen takaisin. Kukaan ei sitä minulta riistä, itse minä sen annan pois. Minulla on valta antaa se ja valta ottaa se takaisin. Niin on Isäni käskenyt minun tehdä."

Mitä sitten enkeli Gabriel yritti sanoa antaessaan Koraaniin sanat "eivätkä ristiinnaulinneet häntä, vaan siltä vain näytti heistä,"?
Enkeli Gabriel ei hyväksynyt ihmisten näkemystä
että Jeesus kuoli ristillä vaan hän halusi osoittaa tuossa kohdassa että Jeesus naulattiin kyllä, mitkä sanat "vaan siltä vain näytti heistä" osoittavat ja vahvistavat sen että Jeesus naulattiin kyllä, mutta ei ristille vaan ristiltä näyttävään puuhun tai paaluun.


"ja siksi, etteivät he uskoneet (Jeesukseen), vaan levittivät kauhistuttavaa parjausta Mariasta ja sanoivat: "Me olemme totisesti surmanneet Messiaan, Jeesuksen, Marian pojan, Jumalan lähettilaan" - mutta he eivät olleet surmanneet eivätkä ristiinnaulinneet häntä, vaan siltä vain näytti heistä, ja ne, jotka siitä kiistelevät, ovat itsekin epätietoisia; heillä ei ollut varmaa tietoa, vaan he kehittelivät ainoastaan olettamuksia. Todellisuudessa he eivät ole surmanneet häntä (lopullisesti), vaan Jumala on ottanut hänet luokseen, sillä Jumala on mahtava ja viisas. Eikä Pyhän kirjan omaavien joukossa ole ketään, jolla ei olisi oikeata uskoa häneen ennen kuolemaansa, (muuten) Ylösnousemuksen päivänä hän on todistava heitä vastaan."

2

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lue ajatuksella se!

      Itsekin lainasit juuri suoraan Koraanista.

      Mieti: kun Koraanissa sanotaan "Me olemme totisesti surmanneet Messiaan, Jeesuksen, Marian pojan, Jumalan lähettilaan" - mutta he eivät olleet surmanneet eivätkä ristiinnaulinneet häntä, vaan siltä vain näytti heistä",

      KEITÄ OVAT NÄMÄ, JOTKA KORAANIN MUKAAN NÄIN VÄITTÄVÄT???

      JUUTALAISIA!

      Eivät juutalaiset ristiinnaulinneet Jeesusta, vaan ROOMALAISET!!!

      • oikaisusta,

        Koraanissa ei kielletä Jeesuksen uhrikuolemaa, tapahtui se sitten ristillä tai puussa/paalussa joka vain näytti ristisltä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2906
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2105
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1978
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1564
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      370
      1421
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe