nuhaa ja flunssaa vastaan

olen huomannut että vasta-aineita saamalla voin olla piilossa flunssilta ja nuhilta.

siispä popsin xylicolia

nam
2452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Flunssa pysyy loitolla, kun päivittäin nappaa C-vitamiinia 0,5-1,0 g. Lihaksiin varastoituu C-vitamiinia tietty määrä. Jos tämä lihaksiin varastoitunut C-vitamiinitaso on maksimissaan, suojaa se varmasti flunssalta.
Jälkikäteen C-vitamiinista ei ole mitään hyötyä. Se toimii vain ennelta ehkäisijänä.
Tästä on tutkittua tietoa riittävästi.

Äänestä
  • C-vitamiinit, tai muutkaan vitamiinit eivät estä flunssaa. Sen sijaan hyvä puolustusjärjestelmä saattaakin estää tämän, vaikka se on hyvin epätodennäköistä. C-vitamiini on tehokkainta flunssan aikana käytettynä. Se paitsi parantaa oloa, niin myös lyhentää flunssa-aikaa. Ei silti pidä uskoa, että kun on ottanut suuren annoksen c-vitamiinia ja olo on parempi, että olisi terve.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jezzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz kirjoitti:

olen huomannut että vasta-aineita saamalla voin olla piilossa flunssilta ja nuhilta.

siispä popsin xylicolia

nam

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu