Onkohan netissä mitään fiksua yrittäjyyteen liittyvää keskustelupalstaa? Nämä suomi24- jutut jokainen tietää ja suurimman osan toivottavasti osaa jättää omaan arvoonsakin. Outoa, että Suomen Yrittäjien sivuilla ei ole omaa keskustelua!
Onko muita keskustelupalstoja?
kirsipirsi
101455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
mitäs outoa siinä nyt on ettei suomen yrittäjien järjestöllä ole omaa palstaa? Aika monessa suomalaisessa firmassakin laahataan suorastaan kivikaudella mitä tulee tietotekniikan hyväksikäyttöön liiketoiminnan tukena.
Googlella on palsta nimeltä pk-yritykset. Asiallisempi kuin täällä, mutta toisinaan sekin ilmapiiriltään piikittelevä. Ilkeys tuntuukin olevan tyypillistä monille keskustelupalstoille, outoa sinänsä.
Olen miettinyt tuota asiaa yleisestikin nettikeskusteluissa, kun aina tuntuu löytyvän joku idari joka tuntuu vain purkavan pahaa oloaan muitten keskusteluissa.
Syynä voi olla se, että netissä on niin kovin helppo aukoa päätä nimettömänä ja kasvottomana, toisin kuin livenä. Tämä on siis joillekin tietynlainen "stressilelu", johon purkaa paineita.
Uranuksen sivuilla on yrittäjyyteen keskustelupalsta.
http://www.uranus.fi/hyotya_ja_huvia/keskustelu/
sellainen, joka pitää jättää omaan arvoonsa?
Aika huonoa arvostella tätä palstaa.
Sinä sitten kerrot, että tämä on väärä paikka kommunikoida?
Kerrot, että yrittäjillä ei ole keskustelupalstaa ja perään lopettaisit tämänkin.
Onnea vaan yrittämisellesi.
Oletko kenties arvosteleva asiakaspalvelija?
Tämä henkilö taitaa olla palstan "yrittäjä-esko" joka on itse perustaja ja pyrkii vastaamaan kysymykseen kuin kysymykseen vaikka vastausta ei tietäisikään.
Aika outoa että mielestäsi mitään ei saisi arvostella. En näe yhtään mitään pahaa arvostella palstaa missä piikitellään toisia. Sinä olet tainnut uskoa Suomi24-keskustelupalstoilla kirjoitukseen kuin kirjoitukseen. Tiedoksesi, että täällä piikittely on pahinta.
Olisit voinut alunperin vain kysyä, olisiko muita keskustelupalstoja.
Moni lisäkseni voi tosiaan keskustella vakavissaan täällä ja saada ideoita.
Tuntuu pahalta, jos joku tulee sanomaan, että tämä onkin väärä paikka.
Jokainen saa uskoa mitä huvittaa, ei sitä muiden kannata tulla kertomaan, mikä on oikein, mikä väärin.
Jos mielestäsi täällä piikitellään, niin varmaan sitten kerrot paikan, jossa ei piikitellä?
Ja mitä muuten on piikittely?
Joku voi haukkua toisen tuotetta tai keskustelupalstaa vain sen vuoksi, että on kilpailija.
Mutta ei tietenkään tuo sitä ilmi.
Arvostelupalsta on jossain muualla.
Onhan se ihan yleinen tieto, että näillä nuorison suosimilla suomie24-palstoilla piikittely ja v..ttuilu kukoistaa. Minäkin haluaisin kuulla, missä muualla on aiheeseen liittyvää keskustelua ja se kai alkuperäiselläkin oli mielessä. Miksi siis pyydät häntä kertomaan vaihtoehtoja palstoista? Minä ainakin tiedän, että muun aiheisia palstoja on paljonkin ja pahimmat löytyvät aina tältä portaalilta.
Hyvä jos sinua ei ole piikitelty, toivottavasti et sinäkään ole se, joka haukkuu kysyvät heti lyttyyn. Kirjoitustesi perusteella niin voisi päätellä. Pyysit kertomaan palstan missä ei piikitellä. Nii-in, sen minäkin ja käsittääkseni alkuperäinen kysyjä haluaisi tietää.
Mikäli ap olisi kilpailevan palstan mode, olisi hän luultavasti jo mainostanut palstaansa.
vaihtoehtoja, että jos tämä nyt vaikka olisi ainut palsta. Ja sitten tätä ainuttakin arvostelee huonoksi.
Vastaan itse kysymykseeni, piikittelyn voisi tulkita arvosteluksi, eli tämän palstan arvostelu olisikin palstan piikittelyä...
Ja kyllä alkuperäinen kirjoittaja tuntuu saaneen ihan asiallisia vastauksia kysymyksiinsä toisaalla tällä palstalla.
Netissä ei voi olla mitään paikkaa, johon ei eksy asiattomia kirjoituksia.
Jos ne ovat mielestäsi nuorien kirjoittamia, epäilen että pahimmat voi tulla iäkkäämmiltä.
Näitä olen katsellut ja ovat näemmä uusia sivuja, mutta saman tahon eri näkemyksiä yritystoiminnasta:
http://innovaatiot.blogspot.com/
http://osaajat.blogs.fi/