hätävilkut

nankang

Miksi ihmiset vilkuttavat turhaan hätävilkulla? Hätävilkkuja kuuluu käyttää silloin kun auto on vaarallisesti pysähtynyt tielle tai sitten on loukkaantuneita. Hätävilkku tarkoittaa että pysähtykää nyt tänne joku!

Niin monta kertaa ovat vilkuttaneet turhaan että enää tuskin edes hiljennä hätävilkkujen kohdalla. Jos autosta hajos moottori tai rengas ja auto on saatu turvallisesti pysäytettyä penkalle, ei hätävilkutukselle enää ole aihetta.

Varoituskolmio sinne vähän matkan päähän vaan ja jos auton lähellä on ihmisiä, niin valot voi pitää päällä. Jos pysähdys on vain hetkellinen, liikenteen huomion voi ottaa vaikka vilkulla oikealle, mutta EI HÄTÄVILKUILLA!!!

21

1156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja...

      Parkit päälle jos näkyvyys on huono ja juuri se vilkku päälle oikealle eikä hätävilkkuja.

      Monesti tullut mieleen että mennä kysymään mikä nyt on niin suuri hätä.

      • Anonyymi

        Yleisin käyttötapa näyttää olevan se, että vetäistään jalkakäytävälle tai pyörätielle parkkiin ja sitten hätävilkut päälle. Se tarkoittaa: "Tiedän pysäköineeni väärin, mutta teen sen silti. Älkää pliis sakottako tällä kertaa".


    • Ota selvää

      Se on viralliselta nimeltään sivusuuntavalon varoitusvilkkukytkentä. Siis VAROITUSvilkku, ei HÄTÄvilkku. Sillä ei siis todellakaan ole tarkoitus pyytää apua VAAN varoittaa muita tienkäyttäjiä !!!!

      SIKSI niitä "hätä"vilkkuja käytetään (oikein) mm. kun auto pitää jättää vaaralliseen paikkaan TAI kun edessä on yllättävä liikenne-este.

      • Sopimuksen 30/1986 voimaantulosta, jossa 32. artiklan muutoksessa väitetään tämmösiä:
        13. Hätävilkkuja saa käyttää vain toisten tienkäyttäjien varoittamiseen erityisestä vaarasta,
        a) kun rikkoontunutta tai onnettomuudessa osallisena ollutta ajoneuvoa ei voida välittömästi siirtää ja kun kyseinen ajoneuvo muodostaa esteen muille tienkäyttäjille,
        b) kun muita tienkäyttäjiä varoitetaan välittömästä vaarasta.

        14. Erityiset varoitusvalaisimet:
        a) Sinistä valaisinta saavat käyttää vain hälytysajoneuvot, jotka ovat suorittamassa kiireistä tehtävää tai joista muita tienkäyttäjiä on tarpeen varoittaa.
        b) Ruskeankeltaista valaisinta saa käyttää vain, jos ajoneuvo on erityisesti määrätty tehtäviin, jota varten ajoneuvo on varustettu erityisellä varoitusvalaisimella tai jos muita tienkäyttäjiä on tarpeen varoittaa kyseisestä ajoneuvosta.
        Kansallisella lainsäädännöllä voidaan sallia muunväristen varoitusvalaisimien käyttö.

        -''hätävilkku'' tarkoittaa kaikkien suuntavalaisimien yhtäaikaisella toiminnalla annettua merkkiä.
        -'erityinen varoitusvalaisin'' tarkoittaa valaisinta, jonka tarkoituksena on osoittaa hälytysajoneuvoja tai ajoneuvoa taikka ajoneuvoja, joiden olemassa olo tiellä vaatii muilta tienkäyttäjiltä erityistä varovaisuutta, erityisesti ajoneuvosaattueita epätavallisen kokoisia ajoneuvoja sekä tienrakennus- ja ylläpitoajoneuvoja tai laitteita.

        VAROITUSvilkkua ei lakitekstistä löytynyt.

        Mihinkäs nämä nimim "Ota selvää" väitteet perustuu?

        Kaipa tuo mainitsemani asetus pitää paikkaansa, kun se tuolta www.finlex.fi:stä löytyy.


      • nankang

        Mutta tuplavilkutukselle ei ole aihetta jos ihmiset ovat kunnossa eikä auto aiheuta vaaraa muille tienkäyttäjille.


    • sentään

      Kyllä ne hätävilkut kuitenkin näkyvät kauemmas ja varoittavat muita autoiljoita kuin jokin onneton 50 metrin päähän jätetty varoituskolmio,jota ei edes kukaan huomaa.
      Mielestäni Suomessa hätävilkkujen käyttö on todella vähäistä muihin Euroopan maihin verrattuna,jossa on mm.tapana varoittaa Autobahnoilla takana tulevia autoilijoita hätävilkuttamalla edessä seisovasta Stausta.

    • giorgio_

      Kaikki jotka on käynyt Euroopassa tietää ettei kyseessä ole hätävilkku, vaan olen-pysäköinyt-tähän-laittomasti -vilkku.

      • paikkansa

        Auto jätetään siellä toiseen riviin parkkiin ja laitetaan hätävilkut päälle kun mennään kahville tai kaljalle kulmakuppilaan. :-)


    • Anonyymi

      Nykyään pitäisi kytkeä hätävilkut jos taakse ilmaantuu hälytysajoneuvo ja pyrittävä siirtymään tien oikeaan laitaan niin paljon kuin mahdollista, mutta ei saa hidastaa kun se hidastaa sitten vaikkapa ambulanssiakin, ei kyllä ylinopeuttakaan saa ajaa.

      Entä jos tällaisen tilanteen aikana eteen tulee risteys, tai pitäisi suoralla tiellä itse kääntyä vaikka vasempaan, saako hätävilkut kytkeä pois ja vilkuttaa sitten tarvitsemaansa suuntaan?
      Arkijärjellä ajatellen pakko kait se on että pystyy viestimään minnepäin on menossa, mutta miten lie virallisesti kun byrokraatit on ennekin säätäneet arkijärjen vastaisia lakeja...

      • Anonyymi

        Asiaan sen paremmin kantaa ottamatta, ajaisin mahdollisimman oikeaan reunaan ja antaisin ambulanssin mennä ohi ja vasta sitten alkaisin suunnittelemaan sitä vasemmalle kääntymistä.


      • Anonyymi

        Nykyisin noista hätävilkkujen käytöstä, hälytysajoneuvon lähestyessä on pelastuslaitoksella , ambulansseilla ja poliisilla jokaisella oma ja osin vastakkainen ohjeistus. Laissa ei selvää ohjeistusta ole. Joten jokainen käyttää tai jättää käyttämättä niin kuin parhaaksi näkee.


      • Anonyymi

        Missä on muka tuollainen velvoite hätävilkkujen käytöstä hälytysajoneuvojen läheisyydessä? En ole kuullutkaan tuollaisesta.


    • Anonyymi

      Eivät ne mitkään avunpyyntövalot ole, vaan niillä on tarkoitus varoittaa muita, esimerkiksi nyt vaikka jos joudut pysäyttämään auton tienposkeen paikassa, jossa se voi aiheuttaa vaaraa. Ei niiden käyttöä tarvitse mitenkään säästellä, eikä vilkut nähdessä tarvitse juosta henkeä pelastamaan, jos tilanne ei siltä näytä.

      • Anonyymi

        Monesti näkee väärin pysäköityjä kotteroita joissa vilkkuu hätävilkut.
        Varmaankin jonkinlainen usko että pelastustielle voi pysäköidä kunhan
        hätävilkut on päällä.
        Tai pysäköintikieltoalueella, ja oikean puolen pyörät vielä jalkakäytävällä.
        Ja hätävilkut tietysti.


    • Anonyymi

      51 §
      Hätävilkkukytkennän käyttäminen

      Pysäytetyssä tai pysäköidyssä ajoneuvossa saa käyttää suuntavalojen hätävilkkukytkentää, jos ajoneuvo on onnettomuuden, vaurion tai muun pakottavan syyn johdosta jouduttu pysäyttämään sellaiseen paikkaan, jossa se voi aiheuttaa erityistä vaaraa muulle liikenteelle. Hätävilkkukytkentää saa käyttää myös liikkuvassa ajoneuvossa varoittamaan muita tienkäyttäjiä välittömästä vaarasta.

      • Anonyymi

        Aika usein niitä vilkkuja näytään käytettävänkin varoittamaan oman torveilun aiheuttamasta välittömästä vaarasta tyyliin: "Varokaa, olen tollo ja ajelen miten sattuu täällä pyöräteitä, nurmikoita ja jalkakäytäviä pitkin ja minne tässä nyt tuleekaan ajeltua. Saatan ehkä pysäköidäkin niin että kukaan muu ei mahdu kulkemaan, mutta ei se varmaan haittaa kun en viitsi kävelläkään parkkipaikalta asti ja olen kuitenkin tärkeämpi kuin kaikki muut jotka ehkä haluaisivat mahtua kulkemaan täällä."


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aika usein niitä vilkkuja näytään käytettävänkin varoittamaan oman torveilun aiheuttamasta välittömästä vaarasta tyyliin: "Varokaa, olen tollo ja ajelen miten sattuu täällä pyöräteitä, nurmikoita ja jalkakäytäviä pitkin ja minne tässä nyt tuleekaan ajeltua. Saatan ehkä pysäköidäkin niin että kukaan muu ei mahdu kulkemaan, mutta ei se varmaan haittaa kun en viitsi kävelläkään parkkipaikalta asti ja olen kuitenkin tärkeämpi kuin kaikki muut jotka ehkä haluaisivat mahtua kulkemaan täällä."

        Ihan hyvä jos omasta törttöilystä varoitetaan muita.


    • Anonyymi

      Esimerkiksi Venäjällä ja joissain muissakin maissa pitää laittaa aina hätävilkut, jos pysähtyy maantiellä. Nämä turistit herättävät hämmennystä Suomessa, kun pysähtyvät hetkeksi vaikka bussipysäkille asioitaan toimittamaan.

      • Anonyymi

        Kuka näistä hämmentyy, sinäkö vain?

        Bussipysäkillä ei varmasti tarvetta ole vilkuille, jos ei toki haittaakaan, mutta kyllä maantiellä pysähtyminen on ihan hyvä syy laittaa vilkut päälle, jotta puoliunessa lähestyvä kanssa-autoilija huomaa esteen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuka näistä hämmentyy, sinäkö vain?

        Bussipysäkillä ei varmasti tarvetta ole vilkuille, jos ei toki haittaakaan, mutta kyllä maantiellä pysähtyminen on ihan hyvä syy laittaa vilkut päälle, jotta puoliunessa lähestyvä kanssa-autoilija huomaa esteen.

        Joopa joo, mutta jos auto ei ole ajoradalla niin hätävilkkujen käyttö ei ole Suomen lakien mukaista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joopa joo, mutta jos auto ei ole ajoradalla niin hätävilkkujen käyttö ei ole Suomen lakien mukaista.

        Tuolla ylempänä on laitettu 51 §. Siinä on suoraan se, mitä suomen tieliikennelaki sanoo. Ajoradasta ei ole mitään mainintaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      60
      14748
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      24
      2489
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      265
      2341
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      123
      1669
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      127
      1433
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      341
      1344
    7. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1183
    8. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      12
      1055
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      73
      906
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      99
      823
    Aihe